
- Data: 17.05.2025
Czy zajęcia dodatkowe w przedszkolu mogą odbywać się rano? Zasady organizacji zajęć projektowych
Rozpoczynasz projekt współfinansowany ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej w swoim przedszkolu? Zastanawiasz się, czy zajęcia terapeutyczne i rozwijające zainteresowania mogą być realizowane w godzinach porannych? Sprawdź, jak zgodnie z przepisami organizować zajęcia dodatkowe i kiedy można je prowadzić.

- Data: 17.05.2025
Tworzenie grup mieszanych wiekowo w przedszkolu – decyzje dyrektora a prawa rodziców
Po zakończeniu rekrutacji do przedszkola może się okazać, że liczba dzieci w poszczególnych rocznikach nie pozwala na utworzenie „czystych” grup wiekowych. Czy w takiej sytuacji dyrektor może samodzielnie zdecydować o utworzeniu grupy mieszanej 3–4-latków? Czy rodzice mogą sprzeciwić się takiej decyzji? Sprawdź, co wynika z przepisów.

- Data: 17.05.2025
Urlop nauczyciela logopedy zatrudnionego w przedszkolu na część etatu
Dowiedz się, w jaki sposób ustalić wymiar urlopu nauczyciela logopedy zatrudnionego w przedszkolu w wymiarze 11/22 etatu i pracującemu przez 3 dni w tygodniu. Sprawdź, jak udzielić mu urlopu wypoczynkowego i ile dni urlopu należy odjąć z puli urlopowej za każdy dzień wypoczynku.

- Data: 17.05.2025
Wszawica w przedszkolu - postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?

- Data: 16.05.2025
Liczba dzieci z niepełnosprawnością w oddziale ogólnodostępnym w przedszkolu
Przepisy prawa oświatowego określają maksymalną liczbę dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziałach integracyjnych i specjalnych. Nie ma analogicznych regulacji określających liczbę dzieci z niepełnosprawnością w oddziale ogólnodostępnym. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna nakazująca ograniczenie liczby dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziale ogólnodostępnym w przedszkolu.

- Data: 16.05.2025
Słodycze w przedszkolu a zasady żywienia zbiorowego
Podawanie dzieciom słodyczy to temat budzący wiele emocji. Jeszcze więcej kontrowersji wywołuje kwestia podawania ich w przedszkolu. Czy to zgodne z prawem? Czy zasady żywienia zbiorowego pozwalają na częstowanie dzieci słodkościami? A co, jeżeli słodycze przynieśli do przedszkola rodzice?

- Data: 15.05.2025
Praca w szczególnym charakterze a świadectwo pracy nauczyciela
W świadectwie pracy jest miejsce na wpisanie okresów pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Sprawdź, jakie okresy należy wymienić w tym punkcie w przypadku wypełnienia świadectwa pracy nauczyciela przedszkola.

- Data: 15.05.2025
Trzy sposoby określania terminu zakończenia umowy na zastępstwo
Najtrudniejsza decyzja o zatrudnieniu nauczyciela na zastępstwo dotyczy określenia czasu jej trwania, gdy nie można z góry określić, ile potrwa nieobecność zastępowanego pracownika. Nieobecność w pracy może trwać w sumie nawet kilka lat, nie oznacza to jednak, że przez cały ten czas zastępcą musi być jeden nauczyciel. Istnieją trzy możliwości określenia czasu trwania umowy o pracę na zastępstwo. Sprawdź, jakie zapisy może zawierać umowa o pracę zawierana w celu zastępstwa nieobecnego pracownika oraz dowiedz się czy możliwe jest jej wcześniejsze rozwiązanie.

- Data: 15.05.2025
Zaokrąglanie godzin ponadwymiarowych nauczycieli
Godziny ponadwymiarowe nauczycieli rozlicza się w okresach miesięcznych co może powodować naliczenie niepełnych godzin zajęć wypracowanych powyżej pensum. Sprawdź, jak płacić za niepełne godziny ponadwymiarowe i czy można je zaokrąglać w górę.

- Data: 14.05.2025
Skreślenie dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola – sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić
W przypadku poważnych i uporczywych naruszeń zasad funkcjonowania przedszkola przez dziecko, dyrektor placówki ma prawo podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy wychowanków. Proces ten wymaga jednak zachowania odpowiednich procedur oraz podstawy prawnej – zarówno w przedszkolach publicznych, jak i niepublicznych.
Aktualny numer
