
- Data: 11.05.2025
Przydział zajęć nauczycielom przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Przydzielanie zajęć nauczycielom przedszkola na nowy rok szkolny to nie tylko formalność w arkuszu organizacyjnym – to proces, który może mieć poważne konsekwencje prawne. Czy zawsze można zmienić nauczycielowi zakres obowiązków bez jego zgody? Jakie warunki trzeba spełnić, aby przydzielić nowe zajęcia zgodnie z przepisami? Poznaj zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać w roku szkolnym 2025/2026.

- Data: 09.05.2025
Dodatkowe zajęcia w przedszkolu – wskazówki, jak je zorganizować
Przedszkole publiczne (również przedszkole niesamorządowe) nie może pobierać opłat innych niż opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie w wysokości 1 zł za godzinę zajęć. Przedszkole nie powinno również zawierać umowy pośrednictwa w pobieraniu opłat za zajęcia organizowane w przedszkolu. W jaki sposób można rozwiązać kwestię opłaty za instruktorów. Czy rada rodziców może np. zebrać składkę od rodziców i przeznaczyć pieniądze na opłatę za takie zajęcia? Czy istnieje inna możliwość, która pozwoli na zorganizowanie w placówce tych zajęć?

- Data: 09.05.2025
E-doręczenia w przedszkolach
Od 1 stycznia 2026 r. system doręczeń elektronicznych zastąpi ePUAP. Do tego czasu ePUAP powinien być stosowany albo już obecnie zastąpiony nowym systemem doręczeń elektronicznych. Poznaj szczegóły rozwiązań prawnych w zakresie e-doręczeń dla przedszkoli i innych placówek oświatowych. Sprawdź, jakie nowości w tym zakresie obowiązują przedszkola już od 1 stycznia 2025 roku.

- Data: 09.05.2025
Oddziały specjalne w punktach przedszkolnych
Czy w innych formach wychowania przedszkolnego mogą powstawać grupy specjalne? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego w innych formach wychowania przedszkolnego nie tworzy się oddziałów specjalnych dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Data: 09.05.2025
Przerwa wakacyjna w przedszkolu. Czy przedszkole może mieć dyżur przez lipiec i sierpień?
Przedszkole publiczne w okresie wakacji korzysta z przerwy w funkcjonowaniu, która zwykle jest dla nauczycieli i pracowników czasem urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy organ prowadzący może narzucić termin przerwy wakacyjnej lub odwołać ją i zobowiązać przedszkole do pracy przez całe wakacje.

- Data: 08.05.2025
Plan pracy przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Konstrukcja planu pracy przedszkola i jego zawartość nie zostały określone w przepisach, co oznacza, że dyrektor ma dużą autonomię i swobodę w decydowaniu, co znajdzie się w planie i jaką będzie miał strukturę. Sprawdź, jaka może być przykładowa zawartość planu pracy przedszkola na nowy rok szkolny oraz czy dokument ten jest obowiązkowy także w przedszkolach niepublicznych.

- Data: 08.05.2025
Skrócenie czasu pracy przedszkola ze względu na brak nauczycieli
W ostatnich latach wiele przedszkoli boryka się z problemem niedoboru kadry nauczycielskiej. Jednym z rozważanych przez dyrektorów rozwiązań tego problemu jest skrócenie godzin pracy przedszkola. Czy jest to możliwe? Co może zrobić dyrektor, jeżeli organ prowadzący nie wyrazi zgody na skrócenie godzin pracy przedszkola?

- Data: 07.05.2025
Korzystanie z wyżywienia w przedszkolu to nie obowiązek
Każde przedszkole ma obowiązek zapewnienia wyżywienia dzieciom z uwzględnieniem zasad prawidłowego żywienia zawartych w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Sprawdź, jak spełnić wymagania zawarte w tych regulacjach prawnych i pozytywnie przejść ewentualną kontrolę sanepidu.

- Data: 06.05.2025
Utworzenie oddziału integracyjnego w przedszkolu niepublicznym
Planujesz utworzyć w przedszkolu oddział integracyjny i zastanawiasz się, jaka jest podstawa prawna i jak wygląda procedura? Dowiedz się, czy potrzebna jest zgoda organu prowadzącego, jak powinien wyglądać wniosek oraz jakie elementy warto w nim zawrzeć, by skutecznie zorganizować edukację włączającą.
Aktualny numer
