- Data: 19.11.2024
Przeniesienie pięciolatka do zerówki – czy możliwe na wniosek rodziców?
Zdarza się, że rodzice dzieci pięcioletnich planują zgłoszenie dziecka do szkoły rok wcześniej, niż wynika to z przepisów prawa oświatowego. Wówczas zwracają się do dyrektora przedszkola z prośbą o przeniesienie pięciolatka do zerówki, aby realizował program przygotowujący do rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdźmy, czy takie przeniesienie dziecka jest możliwe na wniosek rodziców.
- Data: 14.11.2024
Kto może odebrać dziecko z przedszkola
Często stosowaną praktyką jest udział przedszkolaków w zajęciach dodatkowych przed odebraniem ich przez rodziców lub inne upoważnione. Jeżeli zajęcia takie odbywają się poza przedszkolem ktoś musi odebrać dziecko z placówki i po zajęciach przyprowadzić je z powrotem. Sprawdź, czy pracownik firmy zewnętrznej organizującej zajęcia dodatkowe może odebrać dziecko z placówki w celu uczestniczenia w tych zajęciach.
- Data: 12.11.2024
Prowadzenie zajęć logopedycznych przez firmę zewnętrzną
W przedszkolach niepublicznych często stosowanym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia zajęć logopedycznych zewnętrznej firmie np. niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, czy w świetle przepisów Karty Nauczyciela o zasadach zatrudniania pracowników w niepublicznych przedszkolach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Sprawdź, czy w świetle przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wydatek na zajęcia logopedyczne można rozliczyć z dotacji.
- Data: 29.10.2024
Dokumentacja przebiegu nauczania w przedszkolu – kompendium dyrektora
Jednym z istotnych z punktu widzenia realizacji podstawy programowej katalogów dokumentacji obowiązującej w przedszkolach jest dokumentacja przebiegu nauczania dzieci. Jej podstawowymi elementami są wszystkie obowiązujące w przedszkolu dzienniki, ale także uchwały rady pedagogicznej, zezwolenia dyrektora, protokoły i zaświadczenia. Sprawdź, które z nich masz obowiązek posiadać w swojej placówce.
- Data: 29.10.2024
Organizacja przestrzeni w przedszkolu a bezpieczne środowisko dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie się czuło pewnie i bezpiecznie w miejscu, w którym panuje ład i przewidywalna struktura. Uporządkowanie przestrzeni przedszkolnej pozwala dziecku łatwiej odnaleźć się w placówce, co wpływa na zmniejszenie jego niepokoju oraz poprawę samodzielności. Poniższy artykuł przedstawia najważniejsze aspekty organizacji przestrzeni, które mogą pomóc w codziennej pracy z dziećmi w przedszkolu.
- Data: 24.10.2024
Limit dzieci z Ukrainy w oddziale przedszkola
Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym także w tym roku dopuszczalne jest zwiększenie liczebności oddziału przedszkolnego o dzieci z Ukrainy objęte w Polsce wychowaniem przedszkolnym. Sprawdź, jakie limity przyjęć dzieci z Ukrainy przewidziano na rok szkolny 2024/2025.
- Data: 24.10.2024
Skreślenie z listy przedszkola czy decyzję można doręczyć pocztą?
Skreślenie dziecka z listy podopiecznych przedszkola jest możliwe na zasadach określonych w statucie. Wymagana jest przy tym decyzja dyrektora przedszkola pozytywnie zaopiniowana przez radę pedagogiczną. Sprawdź, czy brak kontaktu z rodzicami ucznia i nieodebranie decyzji o skreśleniu wpływa na jej skuteczność.