
- Data: 23.03.2025
Niezłożenie potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola
Po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola rodzice mają wyznaczony termin na złożenie potwierdzenia woli przyjęcia do placówki. W praktyce znaczna część rodziców zapomina o tym obowiązki a dyrektor przedszkola nie wie wówczas, czy te dzieci będą uczęszczały do placówki czy też nie. Jest to o tyle ważne, że na wolne miejsca w przedszkolu przyjmuje się dzieci, które mimo złożenia wniosku do placówki się nie dostały na I etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie działania może podjąć dyrektor przedszkola, gdy nie otrzymał od wszystkich rodziców potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola.

- Data: 21.03.2025
Dokumenty kontrolowane w przedszkolu niepublicznym przez kuratora oświaty
Każde przedszkole, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, może zostać objęte kontrolą, której celem jest sprawdzenie przestrzegania przepisów prawa dotyczących jego działalności. Kontrola może być planowa, czyli zapowiedziana z wyprzedzeniem lub doraźna, gdy pojawi się pilna potrzeba podjęcia działań. Jako dyrektor przedszkola, warto wiedzieć, jak się przygotować do tego procesu, aby upewnić się, że placówka spełnia wszystkie wymogi prawne i organizacyjne. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat rodzajów kontroli, dokumentów, które mogą zostać sprawdzone, oraz szczegółową checklistę listę czynności, które należy wykonać, aby skutecznie przygotować się do kontroli, od zebrania dokumentów po analizę przepisów.

- Data: 18.03.2025
Promocja przedszkola – pomysły
Promocja przedszkola to szereg działań podejmowanych przez okrągły rok szkolny. Dopiero gdy do zadania tego podejdziemy kompleksowo i na stałe wpiszemy je w kalendarz naszych zadań możemy liczyć na sukces. Poznaj warte wdrożenia działania promocyjne dla twojej placówki. Już dziś zacznij działać z myśląc o sukcesie w perspektywie długofalowej.

- Data: 10.03.2025
Diagnoza gotowości szkolnej – praktyczne wskazówki dla dyrektora
Diagnozowanie i obserwowanie dzieci przez cały okres ich pobytu w przedszkolu, a w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej objęcie ich diagnozą przedszkolną jest zadaniem nauczycieli. Za przeprowadzenie diagnozy przedszkolnej wszystkich dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu i wydanie ich rodzicom informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola.

- Data: 09.03.2025
Informacja o gotowości szkolnej dla sześciolatka
Do końca kwietnia rodzice powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej dziecka. Dokument wydaje się wszystkim rodzicom dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolnego oraz rodzicom tych sześciolatków, którzy we wrześniu złożyli odpowiedni wniosek. Jeżeli takiego wniosku nie złożono, nie ma obowiązku przygotowania i wydania informacji dotyczącej gotowości do szkolnej.

- Data: 05.03.2025
Współpraca dyrektora przedszkola z radą rodziców
Dowiedz się, w jaki sposób tworzy się radę rodziców w szkole lub przedszkolu. Sprawdź, w jakich sprawach dyrektor przedszkola musi współdziałać z przedstawicielami rodziców przedszkolaków i jaki jest charakter oraz zakres tej współpracy.

- Data: 16.02.2025
Ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej – jak ją przeprowadzić i wykorzystać wnioski
W ramach podsumowania pracy przedszkola po pierwszym półroczu warto także dokonać oceny udzielanej w placówce pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Krótko omawiamy, na czym warto bazować przy tym zadaniu oraz jak wykorzystać wypracowane wnioski w planowaniu kolejnych działań przedszkola w związku z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

- Data: 14.02.2025
Respektowanie przez przedszkole ugoda rodziców w sprawie kontaktów z dzieckiem
Upewnij się, czy dostarczona do przedszkola ugoda zawarta przez rodziców dziecka uczęszczającego do placówki określająca zasady kontaktu z dzieckiem powinna być respektowana przez przedszkole i czy stanowi podstawę do niewydania dziecka rodzicowi w inne dni niż wskazano w tym dokumencie.

- Data: 14.02.2025
Tajemnica zawodowa psychologa szkolnego i przedszkolnego
Sprawdź, czy psycholog szkolny i przedszkolny ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Dowiedz się, czy informacje i dokumenty związane z danym uczniem może przekazać innym nauczycielom i dyrektorowi przedszkola czy też będzie to złamaniem tajemnicy zawodowej. Upewnij się także co dokładnie obejmuje tajemnica zawodowa psychologa szkolnego i przedszkolnego.

- Data: 03.02.2025
Wszawica w przedszkolu - postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?
Aktualny numer
