
- Data: 12.05.2025
Praca z dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności a praca z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
W polskim systemie prawnym funkcjonują m.in. dwa systemy orzekania o niepełnosprawności, a w związku z tym – dwa rodzaje orzeczeń przysługujących dzieciom z niepełnosprawnością: orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność. Orzeczenia wydają dwie różne instytucje. Poznaj zadania, cele i obowiązki do realizacji, które spoczywają na dyrektorze przedszkola w związku z dostarczeniem do placówki orzeczenia poradni.

- Data: 10.05.2025
Poznaj obowiązki dyrektora związane z obserwacją zajęć w przedszkolu
Przedszkole to naturalne środowisko, gdzie pod okiem doświadczonych nauczycieli dziecko uczy się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zdobywa tam różnorakie doświadczenia. Każdy mały człowiek jest inny, ma swoje mocne i słabe strony, jak również cechy, które go wyróżniają spośród innych dzieci. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są obowiązki dyrektora przedszkola w kontekście obserwacji zajęć w przedszkolu. Skorzystaj z praktycznych porad dotyczących obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej dla dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.

- Data: 09.05.2025
Dodatkowe zajęcia w przedszkolu – wskazówki, jak je zorganizować
Przedszkole publiczne (również przedszkole niesamorządowe) nie może pobierać opłat innych niż opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie w wysokości 1 zł za godzinę zajęć. Przedszkole nie powinno również zawierać umowy pośrednictwa w pobieraniu opłat za zajęcia organizowane w przedszkolu. W jaki sposób można rozwiązać kwestię opłaty za instruktorów. Czy rada rodziców może np. zebrać składkę od rodziców i przeznaczyć pieniądze na opłatę za takie zajęcia? Czy istnieje inna możliwość, która pozwoli na zorganizowanie w placówce tych zajęć?

- Data: 09.05.2025
Podsumowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu w roku szkolnym 2023/2024
Zbliżający się koniec roku szkolnego to odpowiedni czas na podsumowanie efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Za podsumowanie odpowiedzialny jest dyrektor i to on ocenia pracę nauczycieli i specjalistów w kontekście efektywności udzielanego dzieciom i ich rodzicom wsparcia. Zadanie to najlepiej zacząć od zgromadzenia dokumentów i materiałów źródłowych. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.

- Data: 09.05.2025
E-doręczenia w przedszkolach
Od 1 stycznia 2026 r. system doręczeń elektronicznych zastąpi ePUAP. Do tego czasu ePUAP powinien być stosowany albo już obecnie zastąpiony nowym systemem doręczeń elektronicznych. Poznaj szczegóły rozwiązań prawnych w zakresie e-doręczeń dla przedszkoli i innych placówek oświatowych. Sprawdź, jakie nowości w tym zakresie obowiązują przedszkola już od 1 stycznia 2025 roku.

- Data: 09.05.2025
Objęcie dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną mimo braku orzeczenia lub opinii poradni
Dowiedz się, czy przedszkole może objąć pomocą psychologiczno-pedagogiczną dziecko uczęszczające do placówki nieposiadające orzeczenia lub opinii poradni w tym zakresie. Sprawdź, czy w takim przypadku rodzice dziecka muszą złożyć wniosek o objęcie dziecka wsparciem specjalistów.

- Data: 08.05.2025
Plan pracy przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Konstrukcja planu pracy przedszkola i jego zawartość nie zostały określone w przepisach, co oznacza, że dyrektor ma dużą autonomię i swobodę w decydowaniu, co znajdzie się w planie i jaką będzie miał strukturę. Sprawdź, jaka może być przykładowa zawartość planu pracy przedszkola na nowy rok szkolny oraz czy dokument ten jest obowiązkowy także w przedszkolach niepublicznych.

- Data: 07.05.2025
Odpowiedź na skargę rodziców na nauczyciela – co zrobić, gdy okaże się bezzasadna?
Zdarza się, że rodzicie zaniepokojeni tym, co o pobycie w przedszkolu opowiada dziecko, składają skargę dotyczącą zachowania nauczyciela lub innego pracownika. Dyrektor przedszkola w żadnym razie nie może zignorować takiej skargi. Jeżeli jednak okaże się, że oskarżenie jest bezpodstawne, dyrektor musi zawiadomić rodziców o sposobie załatwienia sprawy.

- Data: 03.05.2025
Końcoworoczne zadania dotyczące kontroli zarządczej – o czym musisz pamiętać na przełomie roku
Zbliżający się koniec i początek kolejnego roku kalendarzowego oznacza, że wchodzimy w ostatni etap realizacji tegorocznej kontroli zarządczej. To czas, kiedy należy dokonać podsumowań, opracować sprawozdanie i oświadczenie o jej stanie, a jednocześnie – zaplanować działania na następny rok ujęte w rocznym planie działalności przedszkola. Sprawdź, jakie działania w ramach kontroli zarządczej spoczywają na dyrektorze przedszkola na przełomie grudnia i stycznia.

- Data: 01.05.2025
IPET – kiedy i w jakiej formie należy wprowadzić zmiany?
Z przepisów wynika, że zmiany w IPET wprowadza się w miarę potrzeb. Oznacza to, że IPET może być zmieniony, jeśli to konieczne. Nie wskazują przy tym, czy ma to być forma aneksu, czy też zaktualizowany program powinien być opracowany jako „modyfikacja”. Dowiedz się, kiedy należy modyfikować IPET, a kiedy trzeba opracować nowy dokument. Sprawdź również, jaką formę powinna mieć modyfikacja IPET.
Aktualny numer
