- Data: 07.10.2024
Bezpłatny ebook: Wycieczki szkolne i przedszkolne 2024/2025
Organizacja wycieczki szkolnej i przedszkolnej to wyzwanie zarówno dla nauczycieli jak i dyrektora placówki. Zmieniające się przepisy i nowe obostrzenia obowiązuje w tym zakresie nie ułatwiają tego zadania. Sprawdź, jak zgodnie z aktualnymi przepisami zorganizować bezpieczną wycieczkę szkolną i przedszkolną. Poznaj obowiązki placówki oraz rozwiązania problemów, z którymi możesz się spotkać jako organizator wyjazdu. Skorzystaj także z gotowej listy pomysłów na ciekawe wyjazdy dla najmłodszych a rodzicom uczestników przekaż check listę z rzeczami, które warto spakować dziecku na wycieczkę.
- Data: 05.09.2024
Dokumentacja pracy przedszkola. Porady, wzory, procedury
Przedszkole powinno posiadać regulaminy, do wprowadzenia których zobowiązują określone przepisy prawa. Które z nich są obowiązkowe, a które nie? Jak należy je wprowadzić? Regulaminy przedszkola są wprowadzane zarządzeniem dyrektora lub uchwałą odpowiedniego organu. Zarządzeniem dyrektora mogą być także wprowadzane regulaminy, które nie są obowiązkowe, ale ich opracowanie wynika z potrzeb przedszkola. Ustawa Prawo oświatowe określa zakres spraw, jakie powinny być uregulowane w statucie przedszkola. Statut powinien zawierać prawa i obowiązki dzieci, w tym przypadki, w których dyrektor może skreślić dziecko z listy dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych. Delegowanie uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem powinno mieć formę umowy (ustnej lub pisemnej). Dotyczy ona rodziców dziecka przewlekle chorego i wiąże się wyłącznie z podawaniem leków i wykonywaniem takich czynności przedmedycznych, które nie są zastrzeżone dla pielęgniarek czy lekarzy. Czy rodzic dziecka przewlekle chorego powinien upoważnić pracowników przedszkola do opieki nad dzieckiem i podawania mu leków? Jaka formę powinno mieć upoważnienie? Czy ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami dotyczy także przedszkoli? W jaki sposób w przedszkolu powinna być zorganizowana opieka zdrowotna?
- Data: 05.09.2024
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu w teorii i praktyce
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka uruchamia całą machinę i procedurę postępowania, aby objąć je odpowiednią pomocą. Obowiązki z tym związane spoczywają na dyrektorze przedszkola, nauczycielach, rodzicach. Jakie podjąć konkretnie kroki, jakie terminy obowiązują placówkę, jakie dokumenty opracować? Czy przedszkola publiczne i niepubliczne mają w tym zakresie jednakowe obowiązki? Jakie zadania spoczywają na nauczycielu wspomagającym? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w kompendium wiedzy na temat orzeczenia o kształceniu specjalnym w przedszkolu.
- Data: 05.09.2024
Plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu 2024/2025
Co roku w terminie do 15 września dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny. Plan nadzoru dyrektora przedszkola powinien zawierać tematykę i terminy planowanych kontroli, zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań oraz plan obserwacji zajęć. Nie może w nim także zabraknąć nawiązania do aktualnych kierunków polityki oświatowej państwa oraz wniosków z nadzoru sprawowanego w poprzednim roku szkolnym. Sprawdź, jaką zawartość może mieć plan nadzoru dyrektora przedszkola na rok szkolny 2024/2025.
- Data: 05.09.2024
Regulamin wynagradzania nauczycieli. Jak uniknąć 10 najczęstszych błędów?
W oświacie jakość nauczania ma kluczowe znaczenie, dlatego tak istotna jest kwestia wynagradzania nauczycieli. Każda placówka oświatowa stoi przed wyzwaniem stworzenia regulaminu wynagradzania, który jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Niestety, w praktyce pojawia się wiele błędów, które mogą prowadzić do nieważności regulaminu. Niniejszy e-book ma na celu przekazanie wiedzy o 10 najczęstszych błędach w regulaminach wynagradzania nauczycieli oraz przedstawić 10 konkretnych wskazówek, jak tych błędów unikać, aby zapewnić prawidłowe i sprawiedliwe wynagradzanie nauczycieli.
- Data: 05.09.2024
Teczka dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym w przedszkolu
Wszystkie działania związane z kształceniem specjalnym dziecka należy odpowiednio dokumentować. Jednak przepisy nie określają katalogu takich dokumentów. Co w takim razie powinno się znaleźć w indywidualnej teczce dziecka z orzeczeniem? Jak przedszkole powinno prowadzić teczkę dziecka? Komu przekazać dokumenty zgromadzone po ukończeniu przedszkola? Na te pytania odpowiadamy w naszym e-booku.
- Data: 25.05.2021
Plakat „3 kroki do rozwiązania konfliktu między dziećmi”
Reakcja dorosłych na konflikty dzieci powinna być wnikliwa, życzliwa, spokojna i zawsze wspierająca dziecko w szukaniu rozwiązań. Nie stosuj kar, ale udzielaj dzieciom wsparcie emocjonalnego, rozmawiaj, doprowadza do rozwiązania spornej sytuacji, ucząc dzieci, jak w prawidłowy sposób kształtować stosunki międzyludzkie. Pobierz plakat i sprawdź jakie techniki proponuje doświadczony Psycholog dziecięcy.
- Data: 31.03.2021
Nauka i zabawa przez Internet to możliwe!
Miniscenariusze do pracy zdalnej to seria materiałów i narzędzi przeznaczonych do kształcenia na odległość dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zadania przeznaczone są do wykonania samodzielnie lub z pomocą rodziców albo starszegorodzeństwa. Wykonane prace można gromadzić w teczce, fotografować lub skanować w celu przekazania nauczycielowi.