
- Data: 11.05.2025
Przydział zajęć nauczycielom przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Przydzielanie zajęć nauczycielom przedszkola na nowy rok szkolny to nie tylko formalność w arkuszu organizacyjnym – to proces, który może mieć poważne konsekwencje prawne. Czy zawsze można zmienić nauczycielowi zakres obowiązków bez jego zgody? Jakie warunki trzeba spełnić, aby przydzielić nowe zajęcia zgodnie z przepisami? Poznaj zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać w roku szkolnym 2025/2026.

- Data: 10.05.2025
Poznaj obowiązki dyrektora związane z obserwacją zajęć w przedszkolu
Przedszkole to naturalne środowisko, gdzie pod okiem doświadczonych nauczycieli dziecko uczy się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zdobywa tam różnorakie doświadczenia. Każdy mały człowiek jest inny, ma swoje mocne i słabe strony, jak również cechy, które go wyróżniają spośród innych dzieci. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są obowiązki dyrektora przedszkola w kontekście obserwacji zajęć w przedszkolu. Skorzystaj z praktycznych porad dotyczących obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej dla dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.

- Data: 28.04.2025
Nadzór pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym
Czy nadzór pedagogiczny to obowiązek, czy tylko dobra praktyka w przedszkolu niepublicznym? Choć przepisy nie nakładają na takie placówki konieczności prowadzenia wewnętrznego nadzoru pedagogicznego, wielu dyrektorów decyduje się na jego wdrożenie – z korzyścią dla jakości edukacji, bezpieczeństwa oraz zadowolenia rodziców. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda nadzór zewnętrzny w niepublicznych placówkach, czym różni się od wewnętrznego i co warto uregulować w statucie lub dokumentacji organizacyjnej przedszkola.

- Data: 18.04.2025
Skuteczny nadzór pedagogiczny w przedszkolu: Jak zaplanować i wdrożyć efektywne działania
Rola dyrektora przedszkola to nie tylko organizowanie pracy placówki, ale przede wszystkim dbanie o jakość edukacji, bezpieczeństwo dzieci i rozwój nauczycieli. Jednym z najważniejszych narzędzi, które pozwala na skuteczne zarządzanie, jest plan nadzoru pedagogicznego. Jak go stworzyć, by nie był jedynie formalnością, lecz realnym wsparciem dla zespołu? Jak radzić sobie z przeszkodami w jego realizacji? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci opracować elastyczny, skuteczny i zgodny z przepisami plan nadzoru. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad jakością pracy swojej placówki – czytaj dalej!

- Data: 02.04.2025
Skład komisji obserwującej zajęcia awansującego nauczyciela
Nauczyciel w trakcie odbywania przygotowania do zawodu odbywa zajęcia pokazowe przed specjalną komisją, w skład której poza dyrektorem przedszkola i mentorem najczęściej wchodzi nauczyciel dyplomowany. Dla wielu przedszkoli utworzenie komisji o takim składzie może stanowić problem. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem i kogo można powołać w skład komisji zamiast nauczyciela dyplomowanego.

- Data: 21.03.2025
Dokumenty kontrolowane w przedszkolu niepublicznym przez kuratora oświaty
Każde przedszkole, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, może zostać objęte kontrolą, której celem jest sprawdzenie przestrzegania przepisów prawa dotyczących jego działalności. Kontrola może być planowa, czyli zapowiedziana z wyprzedzeniem lub doraźna, gdy pojawi się pilna potrzeba podjęcia działań. Jako dyrektor przedszkola, warto wiedzieć, jak się przygotować do tego procesu, aby upewnić się, że placówka spełnia wszystkie wymogi prawne i organizacyjne. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat rodzajów kontroli, dokumentów, które mogą zostać sprawdzone, oraz szczegółową checklistę listę czynności, które należy wykonać, aby skutecznie przygotować się do kontroli, od zebrania dokumentów po analizę przepisów.

- Data: 12.03.2025
Informacja o gotowości szkolnej dziecka z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego przygotowania przedszkolnego
Rodzice każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola muszą do końca kwietnia otrzymać dokument informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. W tym kontekście do roku pojawia się wiele pytań, a jedno z nich dotyczy informacji o gotowości szkolnej dzieci uczących się w domu. O ile przedszkole nie ma obowiązku przygotowania dokumentu dla dzieci objętych edukacją domową, o tyle ma obowiązek sporządzenia jej dla dzieci z orzeczeniem o indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 14.02.2025
Podsumowanie nadzoru pedagogicznego za I półrocze
Koniec I półrocza zamyka pewien etap pracy każdej jednostki systemu oświaty, w tym również przedszkola. To także czas na przedstawienie przez dyrektora przedszkola radzie pedagogicznej wyników i wniosków ze sprawowanego przez niego nadzoru pedagogicznego. Sprawdź aktualne wymagania i ważne obszary, które powinny zostać ujęte w półrocznym podsumowaniu nadzoru pedagogicznego.

- Data: 20.01.2025
Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w przedszkolu za I półrocze nie jest obowiązkowe
Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie nakłada na dyrektora przedszkola i szkoły obowiązku przygotowania półrocznego podsumowania nadzoru. Natomiast jego obowiązkiem jest przedstawienie radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru oraz informacji o działalności szkoły i przedszkola. Sprawdź, co można zawrzeć w półrocznym sprawozdaniu z nadzoru pedagogicznego.

- Data: 17.01.2025
Podsumowanie I półrocza pracy przedszkola
Nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym dyrektor przedszkola powinien przekazać radzie pedagogicznej ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności przedszkola. Przepisy nie określają formy, w jakiej należy je przedstawić – decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor. Planując realizację tego zadania, warto sprawdzić, jak w praktyce powinno przebiegać podsumowanie I półrocza pracy przedszkola.
Aktualny numer
