- Data: 08.11.2024
Podział obowiązków związanych z nadzorem pedagogicznym w placówkach wychowania przedszkolnego
Odpowiedzialność za wewnętrzny nadzór pedagogiczny w przedszkolu spoczywa przede wszystkim na dyrektorze. Nie oznacza to jednak, że nie może on powierzyć niektórych zadań z tym związanych innym nauczycielom. Sprawdź, kto w przedszkolu może realizować wspólnie z dyrektorem zadania związane z nadzorem wewnętrznym. Dowiedz się także, jakich zadań nie można cedować na nauczycieli w tym osoby zajmujące w przedszkolu stanowiska kierownicze.
- Data: 08.11.2024
Dokumentowanie obserwacji pedagogicznej w przedszkolu – czy wymagany jest arkusz obserwacji dziecka?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących, w jaki sposób dokumentować przeprowadzane obserwacje pedagogiczne w przedszkolu. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie powinny wynikać z przepisów wewnętrznych. Samo dokumentowanie obserwacji prowadzonych przez nauczycieli jest natomiast obowiązkowe. Skoro prowadzenie obserwacji to zadanie wynikające z przepisów prawa oświatowego, to nauczyciele muszą dysponować dokumentami pozwalającymi wykazać, że to zadanie wykonują.
- Data: 24.09.2024
Przydział zajęć nauczycielom przedszkola na rok szkolny 2024/2025
Przydział zajęć nauczycielom na nowy rok szkolny wydaje się rutynowym działaniem. Zmiana tego przydziału generalnie nie wymaga zgody nauczyciela. Są jednak przypadki, gdy ta zgoda okazuje się niezbędna. Sprawdź, jak po rozpoczęciu roku szkolnego przydzielić nowe zajęcia nauczycielowi.
- Data: 24.09.2024
Jak skonstruować program własny (autorski) w przedszkolu?
Nauczyciel ma prawo opracowania własnego programu wychowania przedszkolnego. Tego typu program autorski powinien zawierać opis sposobu realizacji celów wychowania oraz treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Z dniem 21 czerwca 2012 r. zostało uchylone rozporządzenie MEN, które określało warunki dopuszczania do użytku w przedszkolu programów wychowania i zarys struktury takiego programu. Nie oznacza to jednak, że przedstawione w rozporządzeniu rozwiązania nie mogą być inspiracją dla nauczyciela, który rozpoczyna pracę nad stworzeniem własnego programu. Sprawdź, gdzie aktualnie szukać wskazówek na temat opracowania programu autorskiego w przedszkolu.
- Data: 23.08.2024
Kierunki polityki oświatowej państwa w przedszkolu niepublicznym
Kierunki polityki oświatowej państwa są uwzględniane w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora. Jednak w przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku sprawowania tzw. wewnętrznego nadzoru pedagogicznej, chyba że statut przedszkola stanowi inaczej. Czy oznacza to, że wytyczne ministra edukacji narodowej na nowy rok szkolny nie obowiązują przedszkoli niepublicznych? Sprawdźmy to.
- Data: 22.08.2024
Plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu 2024/2025
Co roku w terminie do 15 września dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny. Plan nadzoru dyrektora przedszkola powinien zawierać tematykę i terminy planowanych kontroli, zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań oraz plan obserwacji zajęć. Nie może w nim także zabraknąć nawiązania do aktualnych kierunków polityki oświatowej państwa oraz wniosków z nadzoru sprawowanego w poprzednim roku szkolnym. Sprawdź, jaką zawartość może mieć plan nadzoru dyrektora przedszkola na rok szkolny 2024/2025.
- Data: 31.05.2024
Termin na zatwierdzenie sposobów wykorzystania wyników nadzoru
Przepisy wprost nie wskazują, kiedy powinno nastąpić ustalenie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, jednak można określić przedział czasowy, w którym powinno to nastąpić. Sprawdź, w jakim terminie rada pedagogiczna powinna zatwierdzić sposoby wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą lub placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły lub placówki.
- Data: 21.02.2024
Skład komisji obserwującej zajęcia awansującego nauczyciela
Nauczyciel w trakcie odbywania przygotowania do zawodu odbywa zajęcia pokazowe przed specjalną komisją, w skład której poza dyrektorem przedszkola i mentorem najczęściej wchodzi nauczyciel dyplomowany. Dla wielu przedszkoli utworzenie komisji o takim składzie może stanowić problem. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem i kogo można powołać w skład komisji zamiast nauczyciela dyplomowanego.
- Data: 06.02.2024
Kopiowanie dokumentów podczas kontroli w przedszkolu – czy wizytatorzy mają do tego prawo
Obowiązek zapewnienia ochrony danych osobowych sprawia, że uprawnienia wizytatorów przeprowadzających czynności kontrolne w przedszkolu budzą wątpliwości. Wizytatorzy są upoważnieni do wglądu w dokumentację dotyczącej przebiegu nauczania, wychowania i opieki. Często jednak proszą o to, aby niektóre dokumenty skopiować – czy postępują zgodnie z prawem? Czy przedszkole powinno zgadzać się na sporządzenie kopii dokumentów dotyczących dzieci i nauczycieli?
- Data: 12.01.2024
Poznaj obowiązki dyrektora związane z obserwacją zajęć w przedszkolu
Przedszkole to naturalne środowisko, gdzie pod okiem doświadczonych nauczycieli dziecko uczy się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zdobywa tam różnorakie doświadczenia. Każdy mały człowiek jest inny, ma swoje mocne i słabe strony, jak również cechy, które go wyróżniają spośród innych dzieci. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są obowiązki dyrektora przedszkola w kontekście obserwacji zajęć w przedszkolu. Skorzystaj z praktycznych porad dotyczących obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej dla dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.