
- Data: 21.03.2025
Dokumenty kontrolowane w przedszkolu niepublicznym przez kuratora oświaty
Każde przedszkole, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, może zostać objęte kontrolą, której celem jest sprawdzenie przestrzegania przepisów prawa dotyczących jego działalności. Kontrola może być planowa, czyli zapowiedziana z wyprzedzeniem lub doraźna, gdy pojawi się pilna potrzeba podjęcia działań. Jako dyrektor przedszkola, warto wiedzieć, jak się przygotować do tego procesu, aby upewnić się, że placówka spełnia wszystkie wymogi prawne i organizacyjne. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat rodzajów kontroli, dokumentów, które mogą zostać sprawdzone, oraz szczegółową checklistę listę czynności, które należy wykonać, aby skutecznie przygotować się do kontroli, od zebrania dokumentów po analizę przepisów.

- Data: 12.03.2025
Informacja o gotowości szkolnej dziecka z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego przygotowania przedszkolnego
Rodzice każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola muszą do końca kwietnia otrzymać dokument informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. W tym kontekście do roku pojawia się wiele pytań, a jedno z nich dotyczy informacji o gotowości szkolnej dzieci uczących się w domu. O ile przedszkole nie ma obowiązku przygotowania dokumentu dla dzieci objętych edukacją domową, o tyle ma obowiązek sporządzenia jej dla dzieci z orzeczeniem o indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 14.02.2025
Podsumowanie nadzoru pedagogicznego za I półrocze
Koniec I półrocza zamyka pewien etap pracy każdej jednostki systemu oświaty, w tym również przedszkola. To także czas na przedstawienie przez dyrektora przedszkola radzie pedagogicznej wyników i wniosków ze sprawowanego przez niego nadzoru pedagogicznego. Sprawdź aktualne wymagania i ważne obszary, które powinny zostać ujęte w półrocznym podsumowaniu nadzoru pedagogicznego.

- Data: 20.01.2025
Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w przedszkolu za I półrocze nie jest obowiązkowe
Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie nakłada na dyrektora przedszkola i szkoły obowiązku przygotowania półrocznego podsumowania nadzoru. Natomiast jego obowiązkiem jest przedstawienie radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru oraz informacji o działalności szkoły i przedszkola. Sprawdź, co można zawrzeć w półrocznym sprawozdaniu z nadzoru pedagogicznego.

- Data: 17.01.2025
Podsumowanie I półrocza pracy przedszkola
Nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym dyrektor przedszkola powinien przekazać radzie pedagogicznej ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności przedszkola. Przepisy nie określają formy, w jakiej należy je przedstawić – decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor. Planując realizację tego zadania, warto sprawdzić, jak w praktyce powinno przebiegać podsumowanie I półrocza pracy przedszkola.

- Data: 08.11.2024
Podział obowiązków związanych z nadzorem pedagogicznym w placówkach wychowania przedszkolnego
Odpowiedzialność za wewnętrzny nadzór pedagogiczny w przedszkolu spoczywa przede wszystkim na dyrektorze. Nie oznacza to jednak, że nie może on powierzyć niektórych zadań z tym związanych innym nauczycielom. Sprawdź, kto w przedszkolu może realizować wspólnie z dyrektorem zadania związane z nadzorem wewnętrznym. Dowiedz się także, jakich zadań nie można cedować na nauczycieli w tym osoby zajmujące w przedszkolu stanowiska kierownicze.

- Data: 08.11.2024
Dokumentowanie obserwacji pedagogicznej w przedszkolu – czy wymagany jest arkusz obserwacji dziecka?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących, w jaki sposób dokumentować przeprowadzane obserwacje pedagogiczne w przedszkolu. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie powinny wynikać z przepisów wewnętrznych. Samo dokumentowanie obserwacji prowadzonych przez nauczycieli jest natomiast obowiązkowe. Skoro prowadzenie obserwacji to zadanie wynikające z przepisów prawa oświatowego, to nauczyciele muszą dysponować dokumentami pozwalającymi wykazać, że to zadanie wykonują.

- Data: 24.09.2024
Przydział zajęć nauczycielom przedszkola na rok szkolny 2024/2025
Przydział zajęć nauczycielom na nowy rok szkolny wydaje się rutynowym działaniem. Zmiana tego przydziału generalnie nie wymaga zgody nauczyciela. Są jednak przypadki, gdy ta zgoda okazuje się niezbędna. Sprawdź, jak po rozpoczęciu roku szkolnego przydzielić nowe zajęcia nauczycielowi.

- Data: 24.09.2024
Jak skonstruować program własny (autorski) w przedszkolu?
Nauczyciel ma prawo opracowania własnego programu wychowania przedszkolnego. Tego typu program autorski powinien zawierać opis sposobu realizacji celów wychowania oraz treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Z dniem 21 czerwca 2012 r. zostało uchylone rozporządzenie MEN, które określało warunki dopuszczania do użytku w przedszkolu programów wychowania i zarys struktury takiego programu. Nie oznacza to jednak, że przedstawione w rozporządzeniu rozwiązania nie mogą być inspiracją dla nauczyciela, który rozpoczyna pracę nad stworzeniem własnego programu. Sprawdź, gdzie aktualnie szukać wskazówek na temat opracowania programu autorskiego w przedszkolu.

- Data: 23.08.2024
Kierunki polityki oświatowej państwa w przedszkolu niepublicznym
Kierunki polityki oświatowej państwa są uwzględniane w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora. Jednak w przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku sprawowania tzw. wewnętrznego nadzoru pedagogicznej, chyba że statut przedszkola stanowi inaczej. Czy oznacza to, że wytyczne ministra edukacji narodowej na nowy rok szkolny nie obowiązują przedszkoli niepublicznych? Sprawdźmy to.
Aktualny numer
