- Data: 12.11.2024
Prowadzenie zajęć logopedycznych przez firmę zewnętrzną
W przedszkolach niepublicznych często stosowanym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia zajęć logopedycznych zewnętrznej firmie np. niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, czy w świetle przepisów Karty Nauczyciela o zasadach zatrudniania pracowników w niepublicznych przedszkolach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Sprawdź, czy w świetle przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wydatek na zajęcia logopedyczne można rozliczyć z dotacji.
- Data: 18.10.2024
Liczba dzieci w oddziale specjalnym w przedszkolu niepublicznym
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie określają, ile dzieci może uczęszczać do oddziału specjalnego w przedszkolu, w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Nie ma natomiast regulacji, które odnoszą się do liczebności oddziałów w przedszkolu niepublicznym. Sprawdź, jak ustalić liczbę dzieci w oddziale specjalnym w przedszkolu niepublicznym.
- Data: 08.10.2024
Jaki jest minimalny dzienny czas pobytu dziecka w przedszkolu, na które przyznawana jest dotacja?
Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie określają minimalnego, dziennego czasu pobytu dziecka w przedszkolu. Jednostka samorządu terytorialnego nie ma podstaw prawnych do ingerencji w wysokość czesnego pobieranego przez przedszkole niepubliczne. Nieprawidłowości w wypłacie należnej dotacji można zgłosić do właściwej miejscowo regionalnej izby obrachunkowej.
- Data: 30.09.2024
Realizacja orzeczeń i opinii poradni p-p w przedszkolu– rozwiązania problemów z praktyki
Zarówno na początku jak i w trakcie roku szkolnego rodzice dziecka mogą przedkładać orzeczenia w szkole i przedszkolu a także dostarczać opinie poradni na temat zalecanych metod pracy z uczniem. Mimo tego, że opinia poradni nie ma takiej mocy wiążącej jak orzeczenie, to jednak nie można lekceważyć zawartych w niej zaleceń do pracy z dzieckiem. Dowolności nie ma tym bardziej przy realizacji wytycznych zawartych w orzeczeniu, i to nawet wówczas, gdy w przedszkolu nie ma odpowiedniej kadry, by je zrealizować. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozwiązaniem problemów organizacyjnych i finansowych związanych z organizacją specjalnych metod kształcenia dziecka.
- Data: 27.09.2024
Kontrola kuratora oświaty w przedszkolu niepublicznym
Każde niepubliczne przedszkole, którego założenie potwierdza przekazana kuratorowi oświaty przez gminę kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji, zostaje wpisane, na podstawie danych w nim zawartych, do wykazu szkół i placówek, nad którymi kurator sprawuje nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad przedszkolem niepublicznym (kurator oświaty) może oceniać w trybie nadzoru pedagogicznego przebieg procesu wychowania, efekty działalności przedszkola i warunki, w jakich ta działalność jest prowadzona. Do wykonywania nadzoru w imieniu kuratora uprawnieni są wyłącznie wizytatorzy – osoby zatrudnione w kuratorium na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych. W świetle obowiązujących przepisów mogą oni ingerować w działalność przedszkola wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie Prawo oświatowe. Sprawdź, jak w praktyce przebiega kontrola kuratorium w przedszkolu niepublicznym.
- Data: 26.08.2024
Kierunki polityki oświatowej państwa w przedszkolu niepublicznym
Kierunki polityki oświatowej państwa są uwzględniane w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora. Jednak w przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku sprawowania tzw. wewnętrznego nadzoru pedagogicznego, chyba że statut przedszkola stanowi inaczej. Czy oznacza to, że wytyczne ministra edukacji narodowej na nowy rok szkolny nie obowiązują przedszkoli niepublicznych? Sprawdźmy to.
- Data: 23.08.2024
Kierunki polityki oświatowej państwa w przedszkolu niepublicznym
Kierunki polityki oświatowej państwa są uwzględniane w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora. Jednak w przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku sprawowania tzw. wewnętrznego nadzoru pedagogicznej, chyba że statut przedszkola stanowi inaczej. Czy oznacza to, że wytyczne ministra edukacji narodowej na nowy rok szkolny nie obowiązują przedszkoli niepublicznych? Sprawdźmy to.
- Data: 08.08.2024
To osoba prowadząca decyduje o tym, jakie organy będą działały w przedszkolu niepublicznym
Osoba prowadząca przedszkole niepubliczne może, ale nie musi tworzyć rady rodziców i rady pedagogicznej w przedszkolu. Wątpliwości nie budzi sytuacja, gdy takich organów nigdy nie powołano, jednak co, jeśli osoba prowadząca chciałaby je zlikwidować? Czy wystarczy dokonać zmian w statucie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
- Data: 06.08.2024
Dotacja na dziecko z Ukrainy w przedszkolu niepublicznym – finansowanie wychowania przedszkolnego
Dzieci z Ukrainy mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego na takich samych zasadach, co dzieci posiadające obywatelstwo polskie. Co ważne, od 1 września 2024 r. dzieci te będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Sprawdź. Czy przedszkole niepubliczne otrzyma dotację na dziecko z Ukrainy.