
- Data: 20.03.2025
Kurs integracji sensorycznej ze środków dotacji oświatowej
Wykorzystanie dotacji oświatowej to nie tylko obowiązek, ale także ogromna szansa na rozwój placówki i jej pracowników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że środki te mogą zostać przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli i innych pracowników przedszkola. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio kierować tymi funduszami, by były one zgodne z przepisami i służyły rozwojowi przedszkola w zakresie kształcenia, wychowania oraz opieki. Jakie szkolenia można finansować z dotacji? Sprawdź, na co warto przeznaczyć środki, aby wspierać rozwój kadry i zrealizować cele edukacyjne!

- Data: 19.03.2025
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza a praca w przedszkolu niepublicznym
Ukończenie studiów z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej nie uprawnia do zatrudnienia danej osoby na stanowisku nauczyciela przedszkola. Dotyczy to zarówno przedszkoli publicznych jak i niepublicznych. Tego typu studia umożliwiają pracę na stanowisku nauczyciela wychowawcy w internacie i wychowawcy w świetlicy w szkole (nie w przedszkolu) lub na stanowisku pedagoga szkolnego w szkole lub w przedszkolu. Jednak, jeżeli do danego dyplomu wydano suplement, to dyrektor powinien sprawdzić, do zajmowania jakich stanowisk uprawniają dane studia.

- Data: 19.03.2025
Przedstawiciel organu prowadzącego i dyrektor przedszkola w składzie komisji egzaminacyjnej
W przedszkolach niepublicznych częstym problemem jest brak odpowiedniej kadry by powołać komisję ds. awansu zawodowego. Sprawdź, czy w skład komisji organ prowadzący może powołać swojego przedstawiciela, który nie jest pracownikiem przedszkola. Dowiedz się także, czy dyrektor może jednocześnie być przedstawicielem organu.

- Data: 18.03.2025
Koszty naprawy sprzętu można pokryć z dotacji dla niepublicznego przedszkola
Wyposażenie przedszkola ulega z czasem naturalnemu zużyciu oraz uszkodzeniom. Warto pamiętać, że koszty naprawy sprzętu to wydatki bieżące, które można pokrywać z dotacji. Sprawdź, kiedy naprawa sprzętu może zostać pokryta z dotacji na niepełnosprawnych wychowanków przedszkola.

- Data: 12.03.2025
Umowa zlecenia nie wlicza się do liczby etatów specjalistów – wymagane jest zatrudnienie
Przedszkola niepubliczne są uprawnione do zawierania z nauczycielami umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest, aby nauczyciel prowadził nie więcej niż cztery godziny zajęć z dziećmi tygodniowo. Trzeba jednak pamiętać, że godziny realizowane przez specjalistów zatrudnionych na zlecenie nie są wliczane do wymaganego minimum zatrudnienia specjalistów. Innymi słowy, pedagog, pedagog specjalny, logopeda czy terapeuta pedagogiczny, z którym zawarto umowę zlecenia nie będzie brany pod uwagę przy kontroli zatrudniania nauczycieli specjalistów w przedszkolu. Ich godziny nie wliczają się do wymaganej liczby etatów nauczycieli.

- Data: 25.02.2025
Czy osoba na stanowisku pomocy nauczyciela może samodzielnie sprawować opiekę nad dziećmi?
U dyrektorów przedszkoli może pojawić się wątpliwość, czy osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela może pozostać sama z dziećmi tuż przed zamknięciem placówki. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że pomoc nauczyciela może sprawować opiekę nad dziećmi jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

- Data: 14.02.2025
Umowa cywilnoprawna ze specjalistą w przedszkolu niepublicznym
Dowiedz się czy logopeda i psycholog muszą być zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym na umowę o pracę czy też możliwe jest rozliczanie się ze specjalistami prowadzącymi własną działalność gospodarczą na podstawie faktur.
Aktualny numer
