- Data: 26.07.2024
Organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolu niepublicznym
Przedszkole niepubliczne jest zobowiązane realizować podstawę programową taką samą jak przedszkole publiczne. Natomiast organizację przedszkola niepublicznego określa jego statut nadany przez osobę prowadzącą przedszkole. Przepisy nie wskazują, co należy zawrzeć w organizacji przedszkola ani jak skonstruować rozkład dnia przedszkola. Czy to oznacza, że możliwe jest zaplanowanie zajęć dodatkowych w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej? Sprawdź, jak organizować zajęcia dodatkowe bez naruszenia zasad realizacji zadań przedszkola.
- Data: 12.06.2024
Nieobecność dziecka w wakacje w przedszkolu a dotacja i pobieranie czesnego w wakacje
Zarówno w przedszkolach publicznych jak i niepublicznych frekwencja dzieci w wakacje jest niska. Mimo tego, umowy stosowane przez placówki niepubliczne najczęściej zawierają zapisy o obowiązku ponoszenia stałej opłaty za przedszkole także w wakacje nawet wówczas, gdy dziecko nie uczęszcza do placówki. Zdarza się jednak, że rodzic uzyskuje obniżenie czesnego za okres absencji dziecka lub jest zwolniony z ponoszenia opłat za czesne w wakacje. Sprawdź, czy w takim przypadku przedszkole niepubliczne może wykazywać takie dziecko ubiegając się o wakacyjną dotację.
- Data: 28.05.2024
Kontrola dzienników w przedszkolu niepublicznym – jakie są uprawnienia organu przyznającego dotację
Przepisy nie wskazują, jaką dokumentację powinny prowadzić przedszkola niepubliczne. Wskazują jednak zobowiązania i zadania przedszkola niepublicznego, z których pośrednio można wywieść rodzaj dokumentacji, którą warto prowadzić, aby skutecznie wykazać ich spełnienie. Sprawdź, których dokumentów nie możesz pominąć.
- Data: 10.05.2024
Czas realizacji podstawy programowej w przedszkolu niepublicznym mogą przerywać zajęcia dodatkowe
W ramach realizacji statutowych zadań przedszkola, dyrektor organizuje między innymi zajęcia dodatkowe. W przedszkolach niepublicznych opłata ponoszona przez rodziców za te zajęcia może być zdecydowanie wyższa niż w przedszkolach publicznych i nie wszyscy rodzice decydują się na korzystanie z nich. W związku z tym, czy takie zajęcia muszą odbywać się w godzinach poza podstawą programową?
- Data: 23.04.2024
Jak prowadzić księgowość przedszkola niepublicznego?
Księgowość stanowi część rachunkowości. Polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a niekiedy w ujęciu ilościowym, poprawnie udokumentowanych zdarzeń gospodarczych, które powodują zmiany w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Celem jej jest prowadzenie ewidencji transakcji finansowych oraz dostarczanie niezbędnych informacji, które są istotne dla zarządzania oraz podejmowania decyzji. Poznaj zasady prowadzenia księgowości w niepublicznym przedszkolu.
- Data: 16.04.2024
Czas pracy nauczyciela w przedszkolu niepublicznym
Sprawdź, czy przedszkole niepubliczne może wprowadzić ośmiogodzinną dzienną normę czasu pracy nauczycieli, z podziałem na godziny realizowane bezpośrednio z dziećmi (7 godzin) oraz na przygotowanie się do zajęć lub wykonywanie innych czynności wynikających z zadań statutowych przedszkola (1 godzina).
- Data: 09.04.2024
Pokrycie z dotacji kosztów zakupu AED do przedszkola – czy jest możliwe?
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) to urządzenie służące do przeprowadzania defibrylacji, czyli przywracania prawidłowego rytmu serca w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia. Zakup AED może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo dzieci oraz personelu przedszkola, ponieważ ułatwia udzielanie pierwszej pomocy. Sprawdź, czy zakup AED dla przedszkola niepublicznego można pokryć z dotacji?
- Data: 26.03.2024
Premie i nagrody dla nauczycieli i innych pracowników przedszkoli niepublicznych
Dyrektor przedszkola niepublicznego może motywować nauczycieli i pracowników do realizacji określonych celów przyznając im premii regulaminowe lub uznaniowe. Sprawdź, w jakich dokumentach można zapisać prawo do premii i zasady jej przyznawania oraz poznaj różnice pomiędzy premią regulaminową a uznaniową.
- Data: 26.03.2024
Jak utworzyć ZFŚS w przedszkolu niepublicznym?
Przedszkole niepubliczne tworzy ZFŚS, jeżeli według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Zasady tworzenia funduszu określa ustawa o ZFŚS. Sprawdź, jak utworzyć ZFŚS w przedszkolu niepublicznym.
- Data: 21.02.2024
Jak założyć i prowadzić prywatne przedszkole?
Zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności i pomysł na własny biznes to główne motywacje osób zakładających przedszkola niepubliczne. W praktyce zakładanie przedszkoli niepublicznych nie jest skomplikowane, a ustawodawca stawia wobec tych placówek mniej wymogów niż przed przedszkolami publicznymi. Przekonaj się, jakie kroki należy podjąć, by otworzyć własne przedszkole.