- Data: 14.08.2023
Czy przedszkole niepubliczne może rozwiązać umowę z rodzicami chorego dziecka?
Zapewnienie opieki choremu dziecku w przedszkolu nierzadko okazuje się ogromnym wyzwaniem dla personelu. Zdarza się, że problemy w tym zakresie pojawiają się również w przedszkolach specjalnych. W związku z tym niekiedy dyrektor podejmuje decyzję o rozwiązaniu umowy. Jednak czy takie działanie jest zgodne z prawem? Sprawdź, czy specjalne przedszkole niepubliczne może rozwiązać umowę z rodzicami chorego dziecka. Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać umowa, aby przedszkole było uprawnione do jej wypowiedzenia.
- Data: 02.08.2023
Sfinansowanie z dotacji pikniku rodzinnego – czy jest możliwe?
Przedszkole niepubliczne organizujące piknik rodzinny musi liczyć się z tym, że jego kosztów nie pokryje z dotacji. Rozliczenie z dotacji wydatków na piknik rodzinny, w którym uczestniczyły osoby niebędące wychowankami przedszkola będzie uznane za wydatek niezgodny z przeznaczeniem. Sprawdź szczegóły.
- Data: 17.07.2023
Przedszkole niepubliczne może przyjąć dziecko tylko na WWR
Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR) stanowi istotny element opieki i wsparcia dla dzieci z niepełnosprawnością. Należy pamiętać, że jest to odrębna forma wsparcia dla dzieci i może być realizowana niezależnie od tego, czy dziecko uczęszcza do danego przedszkola. To oznacza, że przedszkole niepubliczne może przyjąć dziecko tylko na WWR i otrzyma w związku z tym dotację.
- Data: 17.07.2023
Wysokość opłaty za posiłki w przedszkolu „za złotówkę”
Przedszkola wyłonione w otwartym konkursie ofert do realizacji zadania związanego z zapewnieniem korzystania z wychowania przedszkolnego pobierają od rodziców opłaty, o których mowa w ustawie z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Trzeba pamiętać, że dotyczy to także opłat za wyżywienie. Wobec tego, czy tzw. przedszkole „za złotówkę” może w wysokości opłaty uwzględnić także koszty związane z przygotowaniem posiłku?
- Data: 30.06.2023
Przedszkole niepubliczne może pokryć z dotacji oświatowej wydatki związane z awansem zawodowym
Przedszkole niepubliczne nie może uniemożliwić nauczycielom, spełniającym przewidziane prawem warunki, uzyskiwania kolejnych stopni awansu zawodowego. Co ważne, część związanych z tym wydatków może pokryć z dotacji oświatowej. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, z których przepisów wynika, że niepubliczne przedszkole może wykorzystać część kwoty dotacji na wydatki związane z awansem zawodowym nauczycieli.
- Data: 19.06.2023
Osoba bez wymaganych kwalifikacji a zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu niepublicznym
Brak specjalisty posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej i bez przygotowania pedagogicznego uniemożliwi prowadzenie zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu niepublicznym. W tym przypadku nie mają bowiem zastosowania przepisy o zatrudnieniu za zgodą kuratora oświaty.
- Data: 19.06.2023
Szkolenie z pierwszej pomocy można sfinansować z dotacji
Każdy pracownik przedszkola powinien odbyć szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Warto pamiętać, że w przedszkolu niepublicznym szkolenie to może zostać sfinansowane ze środków dotacji, także gdy dotyczy pracownika niepedagogicznego.
- Data: 19.06.2023
W SIO zamieszcza się informację o nauczycielach zatrudnionych na umowę cywilnoprawną
W niepublicznych przedszkolach i niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzenie zajęć można powierzyć na podstawie umów cywilnoprawnych. Rezygnacja z umowy o pracę wymaga spełniania określonych warunków, ale co ważne – trzeba pamiętać, że informację o nauczycielach zatrudnionych na umowę cywilnoprawną zamieszcza się w SIO.
- Data: 19.05.2023
Dotacja na dziecko przyjęte do przedszkola niepublicznego w trakcie miesiąca
Przyjęcie dziecka do przedszkola niepublicznego może nastąpić nie tylko od pierwszego dnia miesiąca, ale również w jego trakcie. Dowiedz się, od kiedy przedszkole niepubliczne powinno otrzymywać dotację na dziecko przyjęte w trakcie miesiąca.
- Data: 19.05.2023
Przedszkole niepubliczne może odmówić podpisania umowy na kolejny rok
Skreślenie dziecka z listy uczniów przedszkola nie zawsze jest możliwe, nawet jeżeli współpraca z rodzicami nie układa się poprawnie. W razie braku odpowiednich zapisów w statucie przedszkola dyrektor może mieć związane ręce. Czy w takim przypadku rozwiązaniem może być odmowa zawarcia umowy na kolejny rok szkolny?