
- Data: 21.02.2024
Rozwiązanie umowy o wychowanie przedszkolne z powodu zadłużenia
Co do zasady dyrektor przedszkola niepublicznego może rozwiązać umowę o świadczenie usług wychowania przedszkolnego w sytuacji, gdy rodzice nieterminowo regulują zobowiązania lub w ogóle nie płacą za przedszkole. W praktyce jednak, by móc z takiego prawa skorzystać należy spełnić jeden warunek – sprawdź, jaki.

- Data: 13.02.2024
Zmiana wysokości czesnego w przedszkolu niepublicznym – zapis o wysokości opłat w umowie
Przedszkole niepubliczne mogą pobierać czesne za korzystanie z wychowania przedszkolnego. W praktyce wątpliwości budzi jednak to, jak ustalać wysokość ewentualnej podwyżki, aby nie narazić się na zarzut naruszenia interesów konsumentów. W artykule wyjaśniamy, jak ustalić zasady podwyższania czesnego, aby osiągnąć zamierzony efekt ekonomiczny bez ryzyka naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

- Data: 12.02.2024
Opłaty za przedszkole niepubliczne wskazane rodzicom przez gminę
Dowiedz się, czy rodzice dziecka 6-letniego, którzy podczas postępowania rekrutacyjnego nie ubiegali się o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola (nie złożyli wniosku do dyrektora przedszkola o przyjęcie dziecka) lub po zakończonej rekrutacji, pomimo umieszczenia danych dziecka na liście kandydatów przyjętych, nie przedłożyli deklaracji dotyczącej pobytu dziecka w przedszkolu, powinni ponosić pełne opłaty za przedszkole niepubliczne, które wyznaczy im gmina.

- Data: 12.02.2024
Czesne za okres nieobecności dziecka
Jeżeli rodzice nie posyłają dziecka do przedszkola bez rozwiązywania z placówką umowy, to przedszkole ma prawo pobierać czesne za okres nieobecności. Jednocześnie jednak – za dni nieobecności nie należy pobierać opłat za wyżywienie. Kwestia dotycząca pobierania przez przedszkola niepubliczne opłat w przypadku nieobecności dziecka była wnikliwie analizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Data: 29.01.2024
Dotacja oświatowa dla przedszkola niepublicznego – zadania i terminy dyrektora przedszkola
Zakwalifikowanie wydatków przedszkola w taki sposób, by można je było sfinansować z dotacji to bolączka wielu dyrektorów przedszkoli. Przepisy ustawy z dnia 27 października o finansowaniu zadań oświatowych dosyć ogólnie określają rodzaje wydatków przedszkola, które można opłacić z dotacji. Sprawdź, na jakie cele można przeznaczyć dotację i jakie zadania w związku z jej przyznaniem, wydatkowaniem i rozliczeniem ma co roku dyrektor przedszkola.

- Data: 24.01.2024
Limit wynagrodzenia dyrektora przedszkola niepublicznego w 2024 r., które można pokryć z dotacji oświatowej
Przepisy prawa oświatowego określają limit wynagrodzenia dyrektorów przedszkoli niepublicznych, które może zostać wypłacone z dotacji. Sprawdź, jakie w 2024 roku może być najwyższe wynagrodzenie dyrektora placówki niepublicznej finansowane z dotacji.

- Data: 29.12.2023
Odmowa zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu niepublicznym
Przepisy prawa oświatowego przewidują dla przedszkoli niepublicznych stosunkowo duży poziom autonomii w zakresie zarządzania placówką. Nie oznacza to jednak, że mają całkowitą dowolność w zakresie realizacji podstawowych zadań przedszkola. Jednym z takich zadań jest obowiązek zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego, jeżeli rodzic dostarczył orzeczenie. Sprawdź, czy przedszkole może odmówić zorganizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 08.11.2023
W przedszkolu niepublicznym członkiem komisji egzaminacyjnej może być dyrektor manager
W skład komisji egzaminacyjnej na stopień nauczyciela mianowanego wchodzi m.in. dyrektor przedszkola. W wielu przedszkolach niepublicznych stanowisko to zajmuje manager niebędący nauczycielem. Sprawdź, czy dyrektor niebędący nauczycielem może być członkiem komisji egzaminacyjnej.

- Data: 03.11.2023
Otwarcie przedszkola niepublicznego w trakcie roku szkolnego
Dowiedz się, w jaki sposób realizować podstawę programową, w tym wybrać i zatwierdzić program nauczania w przedszkolu, które rozpoczyna swoją działalność w trakcie roku szkolnego. Sprawdź, czy w pewnych kwestiach takie przedszkole może liczyć na złagodzenie wymagań.

- Data: 12.10.2023
Nauczyciel na umowie zlecenia wykonuje badania sanitarno-epidemiologiczne
Przed powierzeniem prowadzenia zajęć z dziećmi osobie, z którą nawiązana została umowa zlecenia, należy upewnić się, że spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Do tych zalicza się nie tylko konieczność posiadania kwalifikacji i spełnienie warunku niekaralności. Choć przepisy nie wskazują na to wprost, każdy nauczyciel musi poddać się badaniom sanitarno-epidemiologicznym.
Aktualny numer
