
- Data: 31.03.2025
Usprawiedliwianie nieobecności dziecka w przedszkolu
Usprawiedliwianie nieobecności dziecka w przedszkolu jest obowiązkiem rodziców i opiekunów. Warto pamiętać, że usprawiedliwiać należy nie tylko nieobecność dzieci obywających roczne przygotowanie przedszkolne, ale również młodszych, dla których korzystanie z wychowania przedszkolnego nie stanowi jeszcze obowiązku. Jednocześnie jednak, przepisy prawa oświatowego nie zawierają szczegółowych wytycznych odnośnie do sposobu usprawiedliwiania nieobecności. Dowiedz się, czy rodzice mają obowiązek usprawiedliwiania w formie pisemnej nieobecności dziecka w przedszkolu, czy może wystarczy usprawiedliwienie ustne. Sprawdź także, jakie mogą być konsekwencje zbyt dużej absencji dziecka.

- Data: 28.03.2025
Zmiany w Karcie Nauczyciela: Co nowego czeka dyrektorów szkół i przedszkoli w nadchodzących miesiącach
Zmiany w Karcie Nauczyciela to temat, który w najbliższych miesiącach z pewnością przyciągnie uwagę nauczycieli i pracowników oświaty. Wśród zapowiadanych nowości znajdują się istotne zmiany, które mają na celu poprawę warunków pracy i rozwoju zawodowego nauczycieli, a także ujednolicenie zasad wynagradzania oraz świadczeń emerytalno-rentowych. W artykule omawiamy m.in. podwyższenie nagród jubileuszowych, zmiany w odprawach emerytalnych, nowe zasady dotyczące godzin ponadwymiarowych, a także wprowadzenie ochrony przedemerytalnej i szereg innych regulacji, które mogą mieć istotny wpływ na życie zawodowe nauczycieli. Dowiedz się, co zmieni się w Karcie Nauczyciela i jak te zmiany wpłyną na Twoją pracę.

- Data: 18.03.2025
Arkusz organizacyjny przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Arkusz organizacji jest podstawowym dokumentem określającym zasady funkcjonowania przedszkola w danym roku szkolnym. Jego opracowanie wymaga zastosowania procedur określonych w przepisach oraz unikalnych wytycznych przekazanych przez dany organ prowadzący. Sprawdź, jak zgodnie z prawem opracować arkusz organizacyjny przedszkola, by nie został zakwestionowany przez organ prowadzący i kuratorium.

- Data: 17.03.2025
Rekolekcje dla przedszkolaków – poznaj obowiązki dyrektora i parafii, która je organizuje
Artykuł omawia obowiązki dyrektora przedszkola oraz parafii przy organizacji rekolekcji wielkopostnych dla przedszkolaków. Wyjaśnia, że uczestnictwo dzieci w rekolekcjach jest dobrowolne i zależy od życzenia rodziców, którzy mają prawo do religijnego wychowania swoich dzieci. Dyrektor przedszkola nie organizuje samodzielnie rekolekcji, lecz współpracuje z parafią, która jest odpowiedzialna za ich przeprowadzenie. Dzieci mogą uczestniczyć w rekolekcjach tylko wtedy, gdy ich rodzice wyrażą zgodę, a organizacja zajęć w przedszkolu w czasie rekolekcji powinna uwzględniać opiekę nad dziećmi, które w nich nie biorą udziału. Przepisy prawa nie wymagają, by przedszkola organizowały rekolekcje, ale umożliwiają to, jeśli rodzice tego oczekują.

- Data: 10.03.2025
Diagnoza gotowości szkolnej – praktyczne wskazówki dla dyrektora
Diagnozowanie i obserwowanie dzieci przez cały okres ich pobytu w przedszkolu, a w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej objęcie ich diagnozą przedszkolną jest zadaniem nauczycieli. Za przeprowadzenie diagnozy przedszkolnej wszystkich dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu i wydanie ich rodzicom informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola.

- Data: 24.02.2025
Pomoc nauczyciela w przedszkolu
Pomoc nauczyciela w przedszkolu to stanowisko niepedagogiczne którego zadaniem jest wspieranie nauczycieli w codziennej pracy. Osoba zatrudniona jako tzw. asystent nauczyciela w przedszkolu nie może jednak wykonywać zadań przeznaczonych dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Dowiedz się na jakich zasadach zatrudnia się tego pracownika, jakie musi spełnić wymagania, jakie zadania można powierzyć pomocy nauczyciela oraz jakie są zarobki pomocy nauczyciela.

- Data: 17.02.2025
Ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej – nie ma uniwersalnego wzoru
Praca z dziećmi wynika ze zróżnicowanych potrzeb i celów oddziaływań, dlatego nie ma możliwości stworzenia uniwersalnego wzoru oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom. Wzór oraz narzędzia badawcze być dobierane adekwatnie do konkretnych celów podejmowanych działań, zakresu i form udzielanego wsparcia.

- Data: 14.02.2025
Rekrutacja do przedszkoli publicznych i niepublicznych w roku 2025/2026
Zbliżają się terminy rozpoczęcia rekrutacji do przedszkoli na rok 2025/2026. Należy mieć na uwadze, że wskazane terminy oraz harmonogram rekrutacji często są różne w zależności od rozwiązań przyjętych przez dany organ prowadzący. Stąd tak istotne jest, aby zapoznać się z przepisami prawa i wynikającymi z nich uchwałami danego organu prowadzącego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy prowadzeniu naboru na rok szkolny 2025/2026.

- Data: 10.02.2025
Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim i urlopie dla poratowania zdrowia
Nauczyciel, który choruje przez 182 dni, tj. tyle, ile wynosi okres zasiłkowy co do zasady może zostać zwolniony z pracy, chyba że uzyska świadczenie rehabilitacyjne lub zostanie udzielony mu urlop dla poratowania zdrowia. Wówczas okres jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy przedłuża się o kolejne 12 miesięcy. Po zakończeniu świadczenia lub urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel często udaje się na zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Sprawdź, w którym momencie należy skierować go na badania kontrolne, i dowiedz się, czy przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego nauczyciel musi posiadać orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy.

- Data: 06.02.2025
Podwyżki dla nauczycieli 2025 r. – sprawdź nowe stawki wynagrodzeń nauczycieli przedszkola
Z datą wsteczną tj. od 1 stycznia 2025 r. mają wzrosnąć wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego od 239 zł do 296 zł. Sprawdź, ile wyniosą stawki wynagrodzeń zasadniczych na poszczególnych poziomach wykształcenia i stopniach awansu zawodowego.
Aktualny numer
