- Data: 24.09.2024
6 nowości prawnych dla przedszkoli na rok szkolny 2024/2025
W nowy rok szkolny wchodzimy z kolejnymi zmianami prawnymi. Niewątpliwie najistotniejsza z nich dotyczy wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, która przyniesie dla kadry przedszkola nieoczekiwane skutki. Bardzo ważną zmianą jest także wdrożenie ochrony sygnalistów, która rozciągnie się także na przedszkola. Sprawdź, jakie zmiany prawne istotne dla przedszkoli wchodzą w życie na początku roku szkolnego 2024/2025.
- Data: 23.09.2024
Podstawowe miejsce pracy nauczyciela a dodatek za wysługę lat
Nauczycielowi zatrudnionemu jednocześnie w kilku placówkach oświatowych łącznie w wymiarze przekraczającym pełen etat przysługuje dodatek za wysługę lat w podstawowym miejscu pracy. W dodatkowym miejscu pracy musi zaś wypracować dodatek na nowo tzn. przysługuje mu po przepracowaniu 4 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nauczyciel posiada udokumentowany staż pracy niezaliczony w podstawowym miejscu pracy. Może się też zdążyć tak, że nauczyciel zechce wskazać inne podstawowe miejsce pracy niż dotychczas. Sprawdź, czy może to zrobić.
- Data: 10.09.2024
Czy umowę z przedszkolem powinno podpisać oboje rodziców?
Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają jednoznacznie, czy dokumenty potwierdzające wolę zapisania dziecka do przedszkola powinny być podpisane przez oboje rodziców. Kwestię tę mogą regulować przepisy wewnętrzne. W celu uniknięcia ewentualnych zarzutów, należy wymagać jednak podpisu obojga rodziców.
- Data: 02.09.2024
Nowości dla przedszkoli na rok szkolny 2024/2025
Przed nami rok szkolny 2024/2025, w który wchodzimy z kolejnymi zmianami prawnymi. Niewątpliwie najistotniejsza z nich dotyczy wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, która przyniesie dla kadry przedszkola nieoczekiwane skutki. Bardzo ważną zmianą jest także wdrożenie ochrony sygnalistów, która rozciągnie się także na przedszkola. Sprawdź, jakie zmiany prawne istotne dla przedszkoli wchodzą w życie w pierwszym miesiącu roku szkolnego 2024/2025.
- Data: 26.08.2024
Obowiązki informacyjne dyrektora przedszkola na początku roku szkolnego. O czym informować rodziców?
Wprowadzenie dziecka do przedszkola to ważny etap zarówno w jego życiu, jak i w życiu jego rodziców. Dyrektorzy przedszkoli mają obowiązek poinformowania rodziców i opiekunów o wszystkich aspektach funkcjonowania placówki oraz o prawach i obowiązkach związanych z opieką nad dziećmi. W artykule przedstawiono szczegółowe obowiązki dyrektora przedszkola w zakresie informowania rodziców dzieci nowo przyjętych. Omówiono między innymi zasady przyprowadzania i odbierania dzieci, zasady prowadzenia obserwacji i oceny rozwoju dziecka czy wytyczne dotyczące zgładzania i usprawiedliwiania nieobecności dziecka w przedszkolu.
- Data: 22.08.2024
Plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu 2024/2025
Co roku w terminie do 15 września dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny. Plan nadzoru dyrektora przedszkola powinien zawierać tematykę i terminy planowanych kontroli, zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań oraz plan obserwacji zajęć. Nie może w nim także zabraknąć nawiązania do aktualnych kierunków polityki oświatowej państwa oraz wniosków z nadzoru sprawowanego w poprzednim roku szkolnym. Sprawdź, jaką zawartość może mieć plan nadzoru dyrektora przedszkola na rok szkolny 2024/2025.
- Data: 19.08.2024
Zmiana godzin pracy pracownika
Kwestie dopuszczalności zmiany rozkładu pracy i termin, w jakim pracownik powinien być poinformowany o zmianie powinny być uregulowane w przepisach wewnętrznych np. regulaminie pracy. Sprawdź, czy zmiana rozkładu pracy możliwa jest z dnia na dzień oraz z jakim wyprzedzeniem pracownik powinien zostać uprzedzony o takiej zmianie.
- Data: 14.08.2024
Skrócenie okresu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik, który po wyczerpaniu 182 dni okresu zasiłkowego uzyskał świadczenie rehabilitacyjne nie musi przebywać na nim dokładnie tyle, ile zalecił lekarz orzecznik ZUS. Nie musi także wnioskować o maksymalny wymiar tego świadczenia, który wynosi 12 miesięcy. Co więcej pracownik, po spełnieniu określonych warunków może wrócić do pracy wcześniej, zanim zakończy się okres, na który przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne. Sprawdź, na jakich warunkach jest to możliwe.