- Data: 02.09.2024
Nowości dla przedszkoli na rok szkolny 2024/2025
Przed nami rok szkolny 2024/2025, w który wchodzimy z kolejnymi zmianami prawnymi. Niewątpliwie najistotniejsza z nich dotyczy wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, która przyniesie dla kadry przedszkola nieoczekiwane skutki. Bardzo ważną zmianą jest także wdrożenie ochrony sygnalistów, która rozciągnie się także na przedszkola. Sprawdź, jakie zmiany prawne istotne dla przedszkoli wchodzą w życie w pierwszym miesiącu roku szkolnego 2024/2025.
- Data: 26.08.2024
Obowiązki informacyjne dyrektora przedszkola na początku roku szkolnego. O czym informować rodziców?
Wprowadzenie dziecka do przedszkola to ważny etap zarówno w jego życiu, jak i w życiu jego rodziców. Dyrektorzy przedszkoli mają obowiązek poinformowania rodziców i opiekunów o wszystkich aspektach funkcjonowania placówki oraz o prawach i obowiązkach związanych z opieką nad dziećmi. W artykule przedstawiono szczegółowe obowiązki dyrektora przedszkola w zakresie informowania rodziców dzieci nowo przyjętych. Omówiono między innymi zasady przyprowadzania i odbierania dzieci, zasady prowadzenia obserwacji i oceny rozwoju dziecka czy wytyczne dotyczące zgładzania i usprawiedliwiania nieobecności dziecka w przedszkolu.
- Data: 22.08.2024
Plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu 2024/2025
Co roku w terminie do 15 września dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny. Plan nadzoru dyrektora przedszkola powinien zawierać tematykę i terminy planowanych kontroli, zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań oraz plan obserwacji zajęć. Nie może w nim także zabraknąć nawiązania do aktualnych kierunków polityki oświatowej państwa oraz wniosków z nadzoru sprawowanego w poprzednim roku szkolnym. Sprawdź, jaką zawartość może mieć plan nadzoru dyrektora przedszkola na rok szkolny 2024/2025.
- Data: 19.08.2024
Zmiana godzin pracy pracownika
Kwestie dopuszczalności zmiany rozkładu pracy i termin, w jakim pracownik powinien być poinformowany o zmianie powinny być uregulowane w przepisach wewnętrznych np. regulaminie pracy. Sprawdź, czy zmiana rozkładu pracy możliwa jest z dnia na dzień oraz z jakim wyprzedzeniem pracownik powinien zostać uprzedzony o takiej zmianie.
- Data: 14.08.2024
Skrócenie okresu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik, który po wyczerpaniu 182 dni okresu zasiłkowego uzyskał świadczenie rehabilitacyjne nie musi przebywać na nim dokładnie tyle, ile zalecił lekarz orzecznik ZUS. Nie musi także wnioskować o maksymalny wymiar tego świadczenia, który wynosi 12 miesięcy. Co więcej pracownik, po spełnieniu określonych warunków może wrócić do pracy wcześniej, zanim zakończy się okres, na który przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne. Sprawdź, na jakich warunkach jest to możliwe.
- Data: 12.08.2024
Urlopy wypoczynkowe nauczycieli i pracowników przedszkoli
Pracownicy przedszkoli korzystają z urlopów wypoczynkowych zarówno na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela jak i Kodeksie pracy. W przypadku niektórych pracowników ustalenie wymiaru urlopu i jego prawidłowe udzielenie wymaga zastosowania regulacji z oby tych ustaw. Sprawdź zatem, jak zgodnie z przepisami wyliczać i udzielać urlopów wypoczynkowych pracownikom przedszkoli publicznych i niepublicznych. Poznaj także zasady ustalania wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego oraz prowadzenia dokumentacji urlopowej.
- Data: 05.08.2024
12 punktów sierpniowego zebrania rady pedagogicznej w przedszkolu publicznym i niepublicznym
Jednym z ważniejszych zebrań rady pedagogicznej organizowanych z inicjatywy dyrektora przedszkola jest zebranie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zwoływane jest ono w sposób obligatoryjny i musi się odbyć nie później niż w ostatnich dniach sierpnia, by w porę zostały omówione i zatwierdzone sprawy istotne dla funkcjonowania przedszkola w nowym roku szkolnym. Skorzystaj z gotowego scenariusza zebrania, a żaden ważny punkt do omówienia na radzie nie umknie Twojej uwadze.
- Data: 29.07.2024
POKL w przedszkolu. Zatrudnienie koordynatora projektu unijnego w przedszkolu
Przedszkole, które realizuje projekt unijny poza wyznaczeniem nauczycieli do realizacji zajęć realizowanych w ramach tego programu musi zatrudnić koordynatora. Może nim być nauczyciel zatrudniony w danym przedszkola lub osoba z zewnątrz. Sprawdź, jak koordynatora projektu unijnego w przedszkolu.
- Data: 22.07.2024
Czy nauczyciel wspomagający może być zatrudniony tylko dla 6-latka?
Z tej porady dowiesz się, czy organ prowadzący może uzależnić przyznanie środków finansowych na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego od wieku dziecka i zdecydować, że finansuje etat takiego pracownika jedynie dla dzieci 6-letnich.