
- Data: 03.02.2025
Wszawica w przedszkolu - postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?

- Data: 20.01.2025
Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w przedszkolu za I półrocze nie jest obowiązkowe
Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie nakłada na dyrektora przedszkola i szkoły obowiązku przygotowania półrocznego podsumowania nadzoru. Natomiast jego obowiązkiem jest przedstawienie radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru oraz informacji o działalności szkoły i przedszkola. Sprawdź, co można zawrzeć w półrocznym sprawozdaniu z nadzoru pedagogicznego.

- Data: 17.01.2025
Zmiany w zasadach finansowania jednostek oświatowych w 2025 r.
2025 rok przynosi kilka istotnych zmian w zasadach finansowania placówek oświatowych, w tym zastąpienie subwencji ogólnej kwotą potrzeb finansowych, podwyższenie standardu A oraz uaktualnienie wag naliczanych m.in. z tytułu wprowadzenia standardów dla specjalistów. Kolejna zmiana dotyczy finansowania uczniów z autyzmem. Poznaj szczegóły nowych rozwiązań w zakresie finansowania placówek oświatowych, które będą obowiązywały w 2025 roku.

- Data: 16.01.2025
Przerwanie rocznego przygotowania przedszkolnego
Gdy mimo podjętych prób nawiązania współpracy z rodzicami dziecka objętego rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym dziecko nie realizuje tego obowiązku i ma bardzo niską frekwencję, trzeba wdrożyć procedurę egzekucyjną. Sprawdź, jaka jest rola przedszkola i jakich obowiązków w świetle prawa oświatowego powinien dopełnić dyrektor placówki w przypadku przerwania rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 06.01.2025
10 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu
Początek roku kalendarzowego to czas ustalania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli. Nie wszyscy jednak otrzymają to świadczenie. Poznaj 10 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu i dowiedz się m.in., co w praktyce oznacza zatrudnienie nauczyciela zgodnie z organizacją pracy przedszkola, jak liczyć okres efektywnie przepracowany w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownicy przedszkoli niepublicznych mogą otrzymać trzynastkę oraz jakie składniki wynagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wliczane są do podstawy trzynastki.

- Data: 02.01.2025
Upublicznianie informacji o zadłużonych rodzicach jest zakazane
Problem zaległości w uiszczaniu opłat za przedszkole jest bliski dyrektorom większości przedszkoli. Szukając metody skutecznego przypominania o opłatach, niektóre jednostki działające w oświacie zamieszczają informację o zaległościach w widocznym miejscu. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości – sprawdź, na co narażasz się, ujawniając w taki sposób dane osobowe oraz poznaj inne, zgodne z prawem, możliwości.

- Data: 30.12.2024
Harmonogram i plan inwentaryzacji na 2024 rok – zadania dyrektora przedszkola
Na ostatni dzień każdego roku obrotowego przedszkola zobowiązane są do przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów i pasywów. Poznaj harmonogram zadań oraz przykładowy plan inwentaryzacji na 2024 rok i upewnij się, że inwentaryzacja w Twoim przedszkolu jest prowadzona prawidłowo. Sprawdź także, jakie obowiązki ma dyrektor przedszkola w procesie inwentaryzacji i za co odpowiada.

- Data: 30.12.2024
Zadania dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na koniec roku kalendarzowego
Przygotowanie planu finansowego, skorygowanie odpisu na ZFŚS to tylko niektóre zadania dyrektora związane z przełomem roku. Poznaj piętnaście zadań dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na przełomie roku kalendarzowego.

- Data: 23.12.2024
Odpis na ZFŚS na pracownika niepedagogicznego zlikwidowanej szkoły lub przedszkola
W przypadku likwidacji szkoły lub przedszkola prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego organ prowadzący ma obowiązek wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na każdego nauczyciela będącego emerytem lub rencistą zlikwidowanej szkoły. W placówce tej osoby te mają prawo do świadczeń z zfśs zgodnie z regulaminem funduszu. Sprawdź, czy obowiązek objęcia opieką socjalną w innej placówce dotyczy także emerytowanych pracowników administracji i obsługi.

- Data: 19.12.2024
Dokumentacja w przedszkolu – okresy i zasady przechowywania
Zapewnienie zgodności działalności przedszkola z przepisami prawa, w tym jej dokumentowanie, stanowi ważne zadanie w pracy dyrektora. Odpowiada on m.in. za prawidłowe prowadzenie dokumentacji w różnych obszarach pracy przedszkola i musi wiedzieć, że postępowanie z dokumentacją nie jest dowolne. Sposób ewidencjonowania, przechowywania oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą dokumentacji powstającej w przedszkolu oraz nadsyłanej i składanej do niego musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Sprawdź, jak zgodnie z aktualnymi przepisami prowadzić dokumentację przedszkola.
Aktualny numer
