- Data: 19.11.2024
Przeniesienie pięciolatka do zerówki – czy możliwe na wniosek rodziców?
Zdarza się, że rodzice dzieci pięcioletnich planują zgłoszenie dziecka do szkoły rok wcześniej, niż wynika to z przepisów prawa oświatowego. Wówczas zwracają się do dyrektora przedszkola z prośbą o przeniesienie pięciolatka do zerówki, aby realizował program przygotowujący do rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdźmy, czy takie przeniesienie dziecka jest możliwe na wniosek rodziców.
- Data: 19.11.2024
Zgoda na diagnozę dziecka w ramach WWRD
Czy specjalista prowadzący zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju (WWRD) musi uzyskać dodatkową zgodę rodziców na przeprowadzenie diagnozy dziecka? To pytanie pojawia się często wśród nauczycieli, pedagogów i terapeutów pracujących z dziećmi. Przepisy prawa oświatowego w tej kwestii wydają się jednoznaczne, ale ich interpretacja bywa źródłem wielu wątpliwości. Artykuł ten rozwieje wszelkie niejasności i pomoże lepiej zrozumieć, jak powinno wyglądać postępowanie w ramach diagnozy i oceny dziecka w kontekście WWRD. Dowiedz się, jakie są obowiązki zespołu wspomagania oraz czy rodzice muszą wyrazić odrębną zgodę, aby specjaliści mogli ocenić potrzeby dziecka.
- Data: 14.11.2024
Kto może odebrać dziecko z przedszkola
Często stosowaną praktyką jest udział przedszkolaków w zajęciach dodatkowych przed odebraniem ich przez rodziców lub inne upoważnione. Jeżeli zajęcia takie odbywają się poza przedszkolem ktoś musi odebrać dziecko z placówki i po zajęciach przyprowadzić je z powrotem. Sprawdź, czy pracownik firmy zewnętrznej organizującej zajęcia dodatkowe może odebrać dziecko z placówki w celu uczestniczenia w tych zajęciach.
- Data: 12.11.2024
Kształtowanie czynności samoobsługowych u dzieci w przedszkolu – jak pokonać trudności?
Wyposażenie dziecka w umiejętności związane z wykonywaniem tzn. czynności samoobsługowych jest jednym założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Najwięcej trudności w tym zakresie mają z pewnością dzieci najmłodsze. W jaki sposób pomóc dziecku, któremu ich wykonywanie sprawia wyraźną trudność?
- Data: 06.11.2024
Partner matki dziecka – jakie ma prawa w przedszkolu?
Z tego artykułu dowiesz się, czy matka dziecka, która jest jego prawnym opiekunem, może upoważnić swojego partnera do uzyskiwania informacji o funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu, mimo że ojciec dziecka nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, interesuje się dzieckiem i utrzymuje kontakt z przedszkolem. Poznaj prawa konkubenta matki w kontaktach z przedszkolem.
- Data: 04.11.2024
Agresywny przedszkolak – jak nakłonić rodziców do przeprowadzenia badań psychologiczno-pedagogicznych
Agresja wśród dzieci uczęszczających do przedszkola jest stosunkowo często spotykanym zjawiskiem. Zdarza się jednak, że problemem jest nie tylko zachowanie dziecka, ale również postawa rodziców, którzy nie chcą współpracować z przedszkolem i poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zobowiązać rodziców do współpracy i przeprowadzenia badań dziecka i wyjaśniamy, jak w praktyce radzić sobie w sytuacji, gdy rodzice nie wyrażają oczekiwanego zaangażowania. Należy pamiętać, że niezależnie od rozpoznanych form agresji, przedszkole powinno pomóc dziecku, także w kontekście obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa pozostałym wychowankom.
- Data: 24.10.2024
Skreślenie z listy przedszkola czy decyzję można doręczyć pocztą?
Skreślenie dziecka z listy podopiecznych przedszkola jest możliwe na zasadach określonych w statucie. Wymagana jest przy tym decyzja dyrektora przedszkola pozytywnie zaopiniowana przez radę pedagogiczną. Sprawdź, czy brak kontaktu z rodzicami ucznia i nieodebranie decyzji o skreśleniu wpływa na jej skuteczność.
- Data: 15.10.2024
Kiermasz w przedszkolu
Przedszkolne koło wolontariatu a także rada rodziców mogą zorganizować kiermasz w przedszkolu, w ramach którego będą sprzedawać własne wypieki i słodycze, ręcznie robione ozdoby świąteczne, prace plastyczne wykonane przez dzieci itp. Najbliższa okazja to święta Bożego Narodzenia a zatem dobry czas na organizację kiermaszu świątecznego. Sprawdź jakich formalności trzeba dopełnić by zorganizować taką inicjatywę i na jaki cel można przeznaczyć zarobione na kiermaszu pieniądze.
- Data: 11.10.2024
Udostępnianie rodzicom informacji o wnioskach z obserwacji wstępnej dziecka
Czy rodzice mają prawo do wglądu w wyniki wstępnej obserwacji dziecka? Czy konieczne jest potwierdzenie podpisem, że taka informacja została im udostępniona? W artykule omówiono obowiązki przedszkola w zakresie udostępniania informacji rodzicom, wyjaśniono, które przepisy regulują tę kwestię oraz wskazano, czy w tym zakresie mogą obowiązywać dodatkowe zasady wewnętrzne placówki.