
- Data: 31.03.2025
Usprawiedliwianie nieobecności dziecka w przedszkolu
Usprawiedliwianie nieobecności dziecka w przedszkolu jest obowiązkiem rodziców i opiekunów. Warto pamiętać, że usprawiedliwiać należy nie tylko nieobecność dzieci obywających roczne przygotowanie przedszkolne, ale również młodszych, dla których korzystanie z wychowania przedszkolnego nie stanowi jeszcze obowiązku. Jednocześnie jednak, przepisy prawa oświatowego nie zawierają szczegółowych wytycznych odnośnie do sposobu usprawiedliwiania nieobecności. Dowiedz się, czy rodzice mają obowiązek usprawiedliwiania w formie pisemnej nieobecności dziecka w przedszkolu, czy może wystarczy usprawiedliwienie ustne. Sprawdź także, jakie mogą być konsekwencje zbyt dużej absencji dziecka.

- Data: 23.03.2025
Niezłożenie potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola
Po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola rodzice mają wyznaczony termin na złożenie potwierdzenia woli przyjęcia do placówki. W praktyce znaczna część rodziców zapomina o tym obowiązki a dyrektor przedszkola nie wie wówczas, czy te dzieci będą uczęszczały do placówki czy też nie. Jest to o tyle ważne, że na wolne miejsca w przedszkolu przyjmuje się dzieci, które mimo złożenia wniosku do placówki się nie dostały na I etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie działania może podjąć dyrektor przedszkola, gdy nie otrzymał od wszystkich rodziców potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola.

- Data: 05.03.2025
Współpraca dyrektora przedszkola z radą rodziców
Dowiedz się, w jaki sposób tworzy się radę rodziców w szkole lub przedszkolu. Sprawdź, w jakich sprawach dyrektor przedszkola musi współdziałać z przedstawicielami rodziców przedszkolaków i jaki jest charakter oraz zakres tej współpracy.

- Data: 28.02.2025
Przedszkole nie może odmówić rodzicom wydania opinii o dziecku
Czy przedszkole powinno na prośbę rodzica sporządzić pisemną opinię o dziecku, zwłaszcza jeśli dokument ten ma zostać wykorzystany w sprawie sądowej? A co, jeśli dotyczy to delikatnej kwestii ograniczenia praw rodzicielskich? Tego typu pytania mogą budzić wiele wątpliwości wśród dyrektorów i nauczycieli. W artykule wyjaśniamy, jak odpowiedzieć na wniosek o wydanie opinii, aby nie naruszać przepisów prawa.

- Data: 14.02.2025
Respektowanie przez przedszkole ugoda rodziców w sprawie kontaktów z dzieckiem
Upewnij się, czy dostarczona do przedszkola ugoda zawarta przez rodziców dziecka uczęszczającego do placówki określająca zasady kontaktu z dzieckiem powinna być respektowana przez przedszkole i czy stanowi podstawę do niewydania dziecka rodzicowi w inne dni niż wskazano w tym dokumencie.

- Data: 06.02.2025
Opinia o dziecku na żądanie rodzica – jak powinna wyglądać?
Nauczyciele przedszkola, na prośbę rodziców, mają obowiązek wydania informacji o dziecku. Przepisy prawa oświatowego nie określają, jaką formę i treść ma mieć taka informacja – takie kwestie należy uregulować w przepisach wewnętrznych. Sprawdź jak można uregulować zasady wystawiania takich opinii o przedszkolaku.

- Data: 04.02.2025
Dziecko z orzeczeniem przebywa w czasie zadeklarowanym przez rodziców
Każde dziecko, niezależnie od tego, czy posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, czy też nie, ma prawo przebywać w przedszkolu w czasie zadeklarowanym przez rodziców. Nie ma podstaw prawnych mogących ograniczać w tym zakresie prawo dziecka i rodziców. A co, jeśli nauczyciel wspomagający pracuje krócej niż wynosi pobyt dziecka? Sprawdź, jakie obowiązki ma przedszkole w zakresie organizacji zajęć wobec dziecka z orzeczeniem.

- Data: 03.02.2025
Wszawica w przedszkolu - postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?

- Data: 25.01.2025
Rodzic z ograniczoną władzą rodzicielską a odbiór dziecka z przedszkola
Przedszkole zobowiązane jest do respektowania decyzji sądu rodzinnego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej. W praktyce trudność sprawia ocena, jakie prawa ma rodzic, którego władza rodzicielska została ograniczona do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. W artykule wyjaśniamy, czy rodzic z ograniczoną władzą rodzicielską może odbierać dziecko z przedszkola.

- Data: 23.01.2025
Orzeczenie o niedostosowaniu społecznym dziecka w przedszkolu
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym i diagnozą mutyzmu wybiórczego. Sprawdź, jakie formy wsparcia należy zapewnić dziecku w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Upewnij się także, czy zajęcia rewalidacyjne zalecone ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym dziecka można realizować w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.
Aktualny numer
