
- Data: 06.12.2024
Czy dyrektor lub nauczyciel przekazuje rodzicom ksero programu zajęć rewalidacyjnych?
Z przepisów prawa oświatowego nie wynika obowiązek przekazywania rodzicom kopii programu zajęć rewalidacyjnych. Nie oznacza to jednak, że przedszkole nie powinno wydać takiej dokumentacji, jeżeli rodzice dziecka zgłaszają taką potrzebę. Co więcej – dokładna znajomość programu z dzieckiem może zwiększyć skuteczność podejmowanych działań. Sprawdź szczegóły.

- Data: 03.12.2024
Ustalenie terminu przerwy wakacyjnej w przedszkolu – jak uzyskać zgodę rodziców?
Wniosek o ustalenie przerwy w pracy przedszkola składają wspólnie dyrektor przedszkola i rada przedszkola lub rada rodziców. Nie zawsze jest to jednak termin dogodny dla wszystkich. Jak prawidłowo ustalić termin przerwy wakacyjnej w przedszkolu? Czy zgoda wszystkich rodziców jest konieczna? Jakie kroki powinien podjąć dyrektor, aby spełnić wymogi prawne? Artykuł wyjaśnia procedurę zgodnie z obowiązującymi przepisami i wskazuje, jakie role pełnią rada rodziców oraz organ prowadzący.

- Data: 26.11.2024
Dziecko z wszawicą może chodzić do przedszkola
Wszawica stanowi jeden z najczęściej powtarzających się problemów występujących w przedszkolu. W sytuacji zauważenia u dziecka wszy ważne jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do pozbycia się pasożytów. Co jednak ważne – dyrektor nie może zakazać dziecku, u którego znaleziono wszy, uczęszczać na zajęcia w przedszkolu.

- Data: 25.11.2024
Praca z dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności a praca z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
W polskim systemie prawnym funkcjonują m.in. dwa systemy orzekania o niepełnosprawności, a w związku z tym – dwa rodzaje orzeczeń przysługujących dzieciom z niepełnosprawnością: orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność. Orzeczenia wydają dwie różne instytucje. Poznaj zadania, cele i obowiązki do realizacji, które spoczywają na dyrektorze przedszkola w związku z dostarczeniem do placówki orzeczenia poradni.

- Data: 25.11.2024
Przeniesienie dziecka do innej grupy w przedszkolu na wniosek rodziców
Przeniesienie dziecka do innej grupy, np. grupy młodszej lub starszej, ale także równoległej, gdy w placówce funkcjonują np. dwa oddziały 6-latków, najczęściej następuje na wniosek rodziców. Sprawdź, na jakich zasadach w trakcie roku szkolnego można zmienić oddział, do którego uczęszcza dziecko.

- Data: 19.11.2024
Przeniesienie pięciolatka do zerówki – czy możliwe na wniosek rodziców?
Zdarza się, że rodzice dzieci pięcioletnich planują zgłoszenie dziecka do szkoły rok wcześniej, niż wynika to z przepisów prawa oświatowego. Wówczas zwracają się do dyrektora przedszkola z prośbą o przeniesienie pięciolatka do zerówki, aby realizował program przygotowujący do rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdźmy, czy takie przeniesienie dziecka jest możliwe na wniosek rodziców.

- Data: 19.11.2024
Zgoda na diagnozę dziecka w ramach WWRD
Czy specjalista prowadzący zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju (WWRD) musi uzyskać dodatkową zgodę rodziców na przeprowadzenie diagnozy dziecka? To pytanie pojawia się często wśród nauczycieli, pedagogów i terapeutów pracujących z dziećmi. Przepisy prawa oświatowego w tej kwestii wydają się jednoznaczne, ale ich interpretacja bywa źródłem wielu wątpliwości. Artykuł ten rozwieje wszelkie niejasności i pomoże lepiej zrozumieć, jak powinno wyglądać postępowanie w ramach diagnozy i oceny dziecka w kontekście WWRD. Dowiedz się, jakie są obowiązki zespołu wspomagania oraz czy rodzice muszą wyrazić odrębną zgodę, aby specjaliści mogli ocenić potrzeby dziecka.

- Data: 14.11.2024
Kto może odebrać dziecko z przedszkola
Często stosowaną praktyką jest udział przedszkolaków w zajęciach dodatkowych przed odebraniem ich przez rodziców lub inne upoważnione. Jeżeli zajęcia takie odbywają się poza przedszkolem ktoś musi odebrać dziecko z placówki i po zajęciach przyprowadzić je z powrotem. Sprawdź, czy pracownik firmy zewnętrznej organizującej zajęcia dodatkowe może odebrać dziecko z placówki w celu uczestniczenia w tych zajęciach.

- Data: 12.11.2024
Kształtowanie czynności samoobsługowych u dzieci w przedszkolu – jak pokonać trudności?
Wyposażenie dziecka w umiejętności związane z wykonywaniem tzn. czynności samoobsługowych jest jednym założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Najwięcej trudności w tym zakresie mają z pewnością dzieci najmłodsze. W jaki sposób pomóc dziecku, któremu ich wykonywanie sprawia wyraźną trudność?
Aktualny numer
