
- Data: 17.01.2025
Pisemna odpowiedź na pytania rodziców – czy zawsze jest obowiązkowa?
Dyrektor szkoły i przedszkola nie mają obowiązku odpowiadania na piśmie na ustne zapytanie rodzica dotyczące jego dziecka lub działalności placówki. Sprawdź jednak, czy oznacza to obowiązek udzielania pisemnej odpowiedzi na każde pismo złożone przez rodziców z zachowaniem wymogów formalnych. Dowiedz się, jakie przepisy regulują zasady prowadzenia korespondencji z rodzicami.

- Data: 16.01.2025
Przerwanie rocznego przygotowania przedszkolnego
Gdy mimo podjętych prób nawiązania współpracy z rodzicami dziecka objętego rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym dziecko nie realizuje tego obowiązku i ma bardzo niską frekwencję, trzeba wdrożyć procedurę egzekucyjną. Sprawdź, jaka jest rola przedszkola i jakich obowiązków w świetle prawa oświatowego powinien dopełnić dyrektor placówki w przypadku przerwania rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 15.01.2025
Termin przekazania rodzicom wyników wstępnej diagnozy przedszkolnej
Wszyscy nauczyciele pracujący z dziećmi korzystającymi z wychowania przedszkolnego są zobowiązani do prowadzenia diagnozy i obserwacji. W przypadku dzieci sześcioletnich konieczne jest również opracowanie diagnozy dojrzałości szkolnej, którą przekazuje się do końca kwietnia. W praktyce w przedszkolu przeprowadzana jest także tzw. wstępna diagnoza przedszkolna. W przepisach brak jednak informacji o tym, w jakim terminie należy przekazać rodzicom jej wyniki.

- Data: 28.12.2024
Kontrola i egzekucja spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego
Sytuacja, w której dziecko nie realizuje obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, mimo złożenia deklaracji o kontynuowaniu edukacji w przedszkolu, wymaga podjęcia działań kontrolnych i egzekucyjnych. Wydawać by się mogło, że należy to do obowiązków dyrektora przedszkola. Nic bardziej mylnego – sprawdź, kto odpowiada za kontrolę spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego.

- Data: 27.12.2024
Rodzic jako pomoc nauczyciela dziecka z niepełnosprawnością ruchową w przedszkolu
Zatrudnienie pomocy nauczyciela dla dziecka z niepełnosprawnością ruchową jest możliwe, jednak wymaga zgody organu prowadzącego przedszkole. W praktyce okazuje się to niekiedy wyzwaniem – choć na stanowisko pomocy nauczyciela nie są wymagane specjalistyczne kwalifikacje, specyficzne potrzeby dziecka mogą stawiać przed potencjalnym pracownikiem konkretne wymagania dotyczące kompetencji, empatii i zaangażowania. Sprawdź, czy w takim przypadku na stanowisku pomocy nauczyciela można zatrudnić rodzica dziecka?

- Data: 27.12.2024
Czy przedszkole powinno poinformować o niskiej frekwencji dziecka w przedszkolu
Niska frekwencja (poniżej 50%) dziecka, które realizuje roczne przygotowanie przedszkolne, powoduje, że należy skierować do rodziców upomnienie zawierające wezwanie do zapewnienia regularnego uczęszczania 6-latka do przedszkola. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków, to należy powiadomić organ prowadzący przedszkole i ewentualnie wszcząć wobec rodziców działania egzekucyjne w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

- Data: 24.12.2024
Jak informować rodziców o ustalonych dla dziecka formach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu
Zarządzanie pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wymaga od dyrektora i nauczycieli nie tylko znajomości przepisów prawa, ale także umiejętności sprawnej komunikacji z rodzicami. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest skuteczne informowanie rodziców o ustalonych formach wsparcia dla dziecka. W jaki sposób przekazać te informacje, by spełniały wymagania formalne, a jednocześnie były zrozumiałe i budowały zaufanie między przedszkolem a rodzicami?

- Data: 20.12.2024
Zwrot i przekazanie dokumentów rodzicom przenoszącym dziecko do innego przedszkola
Rodzice dziecka w każdym momencie roku szkolnego mogą zdecydować o przeniesieniu dziecka do innego przedszkola. W takim przypadku przedszkole jest zobowiązane do zwrócenia dokumentów na ich żądanie. W artykule wyjaśniamy, jakie kroki podjąć w sytuacji, gdy rodzice przenoszonego dziecka żądają przekazania dokumentów gromadzonych w związku z korzystaniem z wychowania przedszkolnego. Sprawdź, czy dyrektor może zgodnie z przepisami odmówić wydania dokumentów dotyczących dziecka.

- Data: 17.12.2024
Ugryzienie dziecka w przedszkolu
Podczas zabawy w przedszkolu, szczególnie teraz w okresie wakacji, gdy dzieci większość czasu spędzają na przedszkolnym placu zabaw, nierzadko dochodzi do różnego rodzaju urazów. Potknięcia, zadrapania i skaleczenia można powiedzieć, że są na porządku dziennym. Czasami dochodzi też do utarczków pomiędzy dziećmi, podczas których dziecko może pogryźć rówieśnika. Sprawdź, czy ugryzienie dziecka jest niebezpieczne i czy taka sytuacja wymaga zachowania procedury powypadkowej i sporządzenia protokołu.
Aktualny numer
