- Data: 04.10.2024
Dyrektor i nauczyciele powinni znać procedury postępowania w przypadku ataku astmy
Dyrektor i nauczyciele powinni umieć rozpoznawać objawy astmy u przedszkolaków: trudności z oddychaniem, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Dostosowanie warunków edukacyjnych do potrzeb chorego dziecka pozwoli zadbać o ich zaspokajanie w bieżącej pracy. Dowiedz się, jak reagować na atak kaszlu u dziecka z astmą i czy w takim przypadku należy podać dziecku lek (aerozol).
- Data: 01.10.2024
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego – czy wymaga zgody rodziców?
Kształcenie dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może być współorganizowane przez dodatkowego nauczyciela, tzw. nauczyciela wspomagającego. Zdarza się, że rodzice mimo dostarczenia orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej nie zgłaszają potrzeby zatrudnienia takiej osoby, albo wręcz nie wyrażają na to zgody. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola ma obowiązek zatrudnić nauczyciela, nawet w przypadku, gdy rodzice dziecka nie zgłaszają takiej potrzeby. Czy przedszkole potrzebuje zgody rodziców na zatrudnienie nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne w przypadku dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
- Data: 13.09.2024
Przedszkole nie może wykluczyć rodziców z udziału w pracach zespołu opracowującego IPET i WOPFU
Odmowa uczestnictwa rodziców w spotkaniach zespołu opracowującego IPET jest sprzeczna z przepisami prawa. Dyrektor ma obowiązek powiadomić rodziców o terminie każdego spotkania zespołu, informując ich o możliwości udziału.
- Data: 11.09.2024
Oświadczenia, zgody i wnioski rodziców dzieci przedszkolnych
Z początkiem roku szkolnego każdy dyrektor przedszkola powinien uzyskać od rodziców dzieci podpisane zgody, oświadczenia czy też wnioski, które pozwolą na zapewnienie odpowiednich warunków i bezpieczeństwa dzieciom. Wszystkie dokumenty muszą być opatrzone podpisem rodziców i złożone do dyrektora placówki.
- Data: 10.09.2024
Czy umowę z przedszkolem powinno podpisać oboje rodziców?
Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają jednoznacznie, czy dokumenty potwierdzające wolę zapisania dziecka do przedszkola powinny być podpisane przez oboje rodziców. Kwestię tę mogą regulować przepisy wewnętrzne. W celu uniknięcia ewentualnych zarzutów, należy wymagać jednak podpisu obojga rodziców.
- Data: 08.09.2024
Obowiązki rodziców dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego
Nie wszystkie obowiązki rodziców przedszkolaków wynikają wprost z przepisów. Zdarza się, że rodzice odmawiający jakiegoś działania żądają podania podstawy prawnej. Poznaj obowiązki rodziców przedszkolaków i sprawdź, na które przepisy powołać się, egzekwując od rodziców dopełnienia określonych obowiązków.
- Data: 05.09.2024
Przedszkole musi respektować orzeczenie sądu dotyczące władzy rodzicielskiej
Sprawdź, w jaki sposób dyrektor przedszkola i nauczyciele powinni respektować postanowienie sądu dotyczące władzy rodzicielskiej nad dzieckiem uczęszczającym do przedszkola. Upewnij się, jakich informacji nie powinni w związku z tym przekazywać o dziecku. Pamiętaj, że w razie konfliktu pomiędzy rodzicami, decyzje dotyczące sprawowania władzy rodzicielskiej wydaje sąd opiekuńczy. Przedszkole musi respektować orzeczenie sądu i nie ingerować w ustalone zasady sprawowania pieczy nad małoletnim dzieckiem.
- Data: 26.08.2024
Adaptacja dziecka w przedszkolu. Jak wesprzeć przedszkolaka w adaptacji?
Przedszkolni debiutanci to zazwyczaj trzylatki. Czasem są to dzieci młodsze, w okolicy dwóch i pół lat, czasem starsze. Standardowy wiek trzech lat to jednak czas, w którym zwykle dziecko nabywa gotowość do przebywania poza rodziną. Wejście trzylatka w nowe środowisko to wymagający proces. Dzieci przeżywają pierwsze rozstania z bliskimi, uczą się radzić z tęsknotą wynikającą z separacji, poznają nową grupę, nowych dorosłych, budują wiele nowych kompetencji. Jak je wesprzeć w trudnym procesie adaptacji?