Aktualny

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego – czy wymaga zgody rodziców?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 1 października 2024
  Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego – czy wymaga zgody rodziców?

Kształcenie dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może być współorganizowane przez dodatkowego nauczyciela, tzw. nauczyciela wspomagającego. Zdarza się, że rodzice mimo dostarczenia orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej nie zgłaszają potrzeby zatrudnienia takiej osoby, albo wręcz nie wyrażają na to zgody. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola ma obowiązek zatrudnić nauczyciela, nawet w przypadku, gdy rodzice dziecka nie zgłaszają takiej potrzeby. Czy przedszkole potrzebuje zgody rodziców na zatrudnienie nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne w przypadku dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Kim jest nauczyciel wspomagający i jakie są jego zadania?
  • Czy szkoła ma obowiązek zatrudnić nauczyciela wspomagającego dla każdego ucznia z orzeczeniem?
  • Czy zatrudnienie nauczyciela wspomagającego wymaga zgody rodziców?
  • Co zrobić, gdy rodzice nie zgadzają się na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego?
  • akie przepisy regulują zatrudnienie nauczyciela wspomagającego?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Wydanie 134 Wrzesień/Październik 2024 r.
Dodano: 24.09.2024

Wydanie 134 Wrzesień/Październik 2024 r.