- Data: 08.01.2024
Obserwacja zajęć w przedszkolu – w jakim terminie dyrektor powinien omówić ją z nauczycielem?
Obserwacja zajęć prowadzonych przez nauczyciela to jedna z najskuteczniejszych form uzyskiwania informacji o jego pracy. Informacje te są niezbędne do sprawowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Z tego też względu każdy dyrektor przedszkola jest uprawniony do przeprowadzenia obserwacji na zajęciach. Jednak, aby działanie spełniło swoją rolę, ważne jest również omówienie z nauczycielem obserwowanych zajęć. Sprawdź, w jakim terminie należy omówić z nauczycielem obserwowane zajęcia.
- Data: 22.12.2023
Pomoc nauczyciela nie prowadzi zajęć i nie wypełnia dziennika zajęć w przedszkolu
Pomoc nauczyciela to pracownik niepedagogiczny, który wykonuje zadania powierzone przez dyrektora przedszkola. Do zadań tych nie może jednak należeć prowadzenie zajęć z dziećmi – to obowiązek nauczyciela. Skoro pomoc nauczyciela nie prowadzi zajęć, nie ma uzasadnienia dla prowadzenia bądź wypełniania przez tego pracownika dziennika zajęć w przedszkolu.
- Data: 03.11.2023
Podsumowanie semestru w przedszkolu niepublicznym
Koniec I semestru to dobry czas na podsumowanie różnych obszarów pracy przedszkola. Czy jednak z realizacji tego zadania należy sporządzić oficjalne sprawozdanie, raport czy też prezentację? Sprawdź, czy aktualnie obowiązujące przepisy nakładają na dyrektorów obowiązek sformalizowanego podsumowania semestru w przedszkolu niepublicznym.
- Data: 11.09.2023
Udostępnienie protokołu z kontroli kuratorium oświaty
Protokół z kontroli kuratorium w przedszkolu nie ma charakteru dokumentu tajnego. Oznacza to, że każdy może wystąpić z wnioskiem o udostępnienie go. Sprawdź, na jakiej podstawie i na jakich zasadach dyrektor powinien udostępnić osobom zainteresowanym protokół z kontroli przeprowadzonej przez organ nadzoru pedagogicznego.
- Data: 29.08.2023
Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola na rok szkolny 2023/2024
Coroczne sporządzanie planu nadzoru pedagogicznego w przedszkolu sprawia, że łatwo popaść w rutynę. W żadnym wypadku nie należy zaś kopiować zapisów planów z poprzednich lat, bo będzie to tylko sztuka dla sztuki. By plan nadzoru w przedszkolu był narzędziem przydatnym w zarządzaniu placówką, trzeba dostosować go do bieżących potrzeb placówki i uwzględnić kierunki polityki oświatowej państwa. Sprawdź, co może zawierać plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu na rok 2023/2024.
- Data: 18.08.2023
Przedszkola niepubliczne do likwidacji? Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Podpisana przez Prezydenta ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw daje kuratorowi oświaty narzędzia do likwidacji niepublicznych przedszkoli i szkół także w trakcie roku szkolnego. Dyrektor lub osoba prowadząca, która nie wykona polecenia kuratora, musi liczyć się z decyzją o wykreśleniu przedszkola z ewidencji. Sprawdź szczegół i dowiedz się, jak nowelizacja wpłynie na niepubliczne placówki wychowania przedszkolnego.
- Data: 14.08.2023
Dyrektor przedszkola nie może odwołać rady rodziców
Dobra współpraca dyrektora przedszkola z radą rodziców może być kluczem do podnoszenia jakości pracy przedszkola. Nie zawsze jednak ta współpraca daje oczekiwane efekty. Wybory do rady rodziców organizuje się na każdy rok szkolny. Można więc stwierdzić, że skład rady rodziców ma roczną kadencję. Sprawdź, czy w uzasadnionych przypadkach możliwe jest odwołanie całej rady rodziców w trakcie roku szkolnego.
- Data: 17.07.2023
Prawo dyrektora przedszkola do uchylenia uchwały rady pedagogicznej
Przepisy prawa oświatowego mówią, że dyrektor przedszkola realizuje uchwały rady przedszkola oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących. Nie oznacza to jednak, że ma on obowiązek wykonania każdej uchwały – nie uczyni tego w sytuacji, gdy będzie ona niezgodna z przepisami prawa. Co jednak ważne – dyrektor nie może samodzielnie uchylić uchwały.
- Data: 17.07.2023
Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w przedszkolu krok po kroku
Jednym z kluczowych obowiązków dyrektora przedszkola jest sprawowanie nadzoru pedagogicznego, który corocznie należy podsumować w formie sprawozdania i przedstawić go na posiedzeniu rady pedagogicznej. W minionym roku zmieniły się przepisy o nadzorze pedagogicznym, a tym samym zawartość planu, który determinuje zawartość sprawozdania. Oznacza to, że należy odłożyć na bok stosowane dotychczas szablony raportów sprzed lat i opracować nowy dokument zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami. Sprawdź, co powinno zawierać sprawo-zdanie z nadzoru, i skorzystaj z gotowego wzoru tego dokumentu.
- Data: 11.07.2023
Utworzenie zestawu programów wychowania przedszkolnego w pięciu krokach
Zasady dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego opisuje art. 22a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Okazuje się jednak, że mimo iż przepisy te nie są nowe, to ze względu na brak szczegółowych przepisów dyrektorzy często popełniają w tym zakresie błędy. W artykule wskazujemy, na jakie nieprawidłowości uważać i jak krok po kroku tworzyć przedszkolny zestaw programów wychowania przedszkolnego.