- Data: 14.03.2023
Nauczyciele zapisują tematy zajęć w języku obcym? Popełniają błąd
Dokumentacja przebiegu pracy dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi powinna być prowadzona w języku polskim – także w przedszkolach, w których część zajęć prowadzona jest w języku obcym. Czy oznacza to konieczność tłumaczenia na język polski tematów zajęć językowych? Sprawdź, na czym polega częsty błąd wykazywany podczas kontroli dokumentacji prowadzonej w przedszkolach.
- Data: 01.03.2023
Dyrektor pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym a kwalifikacje z zarządzania oświatą
Przed powierzeniem stanowiska dyrektora pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym często pojawia się pytanie, czy osoba je zajmująca musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Poznaj odpowiedź eksperta.
- Data: 27.02.2023
Informacja o gotowości szkolnej dziecka z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego przygotowania przedszkolnego
Rodzice każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola muszą do końca kwietnia otrzymać dokument informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. W tym kontekście do roku pojawia się wiele pytań, a jedno z nich dotyczy informacji o gotowości szkolnej dzieci uczących się w domu. O ile przedszkole nie ma obowiązku przygotowania dokumentu dla dzieci objętych edukacją domową, o tyle ma obowiązek sporządzenia jej dla dzieci z orzeczeniem o indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego.
- Data: 06.02.2023
Odwołanie od informacji o gotowości szkolnej wydanej przez dyrektora przedszkola
Informacja o gotowości szkolnej ma pomóc rodzicom w poznaniu stopnia gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Zdarza się, że rodzice nie zgadzają się z zamieszczonymi w tej informacjami i składają odwołanie. Czy w rzeczywistości odwołanie od informacji o gotowości szkolnej jest możliwe? Sprawdź, czy rodzice mogą zgłosić sprzeciw wobec treści informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
- Data: 26.01.2023
Likwidacja przedszkola niepublicznego – jakie dokumenty przekazać do kuratorium
Organ prowadzący niepubliczne przedszkole w razie likwidacji ma obowiązek przekazania dokumentacji przebiegu nauczania do kuratorium oświaty. Przepisy nie precyzują jednak, jakie dokładnie dokumenty trzeba przekazać. Sprawdź, jakie dokumenty przekazać do kuratorium w przypadku likwidacji przedszkola niepublicznego. Dowiedz się, gdzie szukać szczegółowych zasad obowiązujących w danym województwie.
- Data: 01.03.2022
Nadzór pedagogiczny w przedszkolu po zmianie przepisów
W zeszłym roku nadzór pedagogiczny w przedszkolu został znacząco zmieniony. Zlikwidowano ewaluację wewnętrzną i monitorowanie jako formy wewnętrznego nadzoru dyrektora przedszkola. Zmiana wynikała m.in. z tego, że korzyści z realizacji tych dwóch form nadzoru pedagogicznego były niewspółmierne do nakładu czasu i pracy koniecznych do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego. Obecnie ocena jakości pracy przedszkola jest dokonywana w ramach kontroli. Sprawdź, czy właściwie stosujesz nowe przepisy o nadzorze pedagogicznym w przedszkolu i czy dostosowałeś plan nadzoru pedagogicznego do nowych wymagań.
- Data: 29.01.2022
Realizacja nadzoru pedagogicznego przez dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego – checklista
Upewnij się, jakie przepisy regulujące nadzór pedagogiczny w przedszkolu powinieneś znać. Sprawdź, jakie zadania związane z nadzorem musisz zrealizować i jakie obowiązują Cię przy tym terminy. Upewnij się, jakie rodzaje dokumentów masz obowiązek opracować w ramach sprawowanego w placówce nadzoru pedagogicznego i jak w praktyce zrealizować plan nadzoru pedagogicznego.
- Data: 18.10.2021
Wspomaganie w przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022
Jednym z ważniejszych zadań dyrektora przedszkola wykonywanych w ramach nadzoru pedagogicznego jest wspomaganie nauczycieli w realizacji ich zadań oraz zapewnianie im pomocy w doskonaleniu zawodowym. Wspomaganie jest jedną z dwu form nadzoru, które od 4 września 2021 r. dyrektor powinien uwzględnić w planie nadzoru pedagogicznego. Sprawdź, jak w praktyce wspomagać nauczycieli przedszkoli w ramach nadzoru pedagogicznego.
- Data: 12.10.2021
Kontrola w przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022
Od 4 września br. dyrektorzy przedszkoli publicznych nie mają już obowiązku prowadzenia nadzoru pedagogicznego w formie ewaluacji wewnętrznej. Od tej pory nadzór sprawowany jest w dwóch formach: kontroli i wspomagania. Z przepisów o nadzorze zniknął także wymóg monitorowania. Dowiedz się zatem, jak sprawować wewnętrzny nadzór w przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022 i jakie działania musisz podjąć w związku ze zmianą przepisów.