
- Data: 14.08.2023
Dyrektor przedszkola nie może odwołać rady rodziców
Dobra współpraca dyrektora przedszkola z radą rodziców może być kluczem do podnoszenia jakości pracy przedszkola. Nie zawsze jednak ta współpraca daje oczekiwane efekty. Wybory do rady rodziców organizuje się na każdy rok szkolny. Można więc stwierdzić, że skład rady rodziców ma roczną kadencję. Sprawdź, czy w uzasadnionych przypadkach możliwe jest odwołanie całej rady rodziców w trakcie roku szkolnego.

- Data: 17.07.2023
Prawo dyrektora przedszkola do uchylenia uchwały rady pedagogicznej
Przepisy prawa oświatowego mówią, że dyrektor przedszkola realizuje uchwały rady przedszkola oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących. Nie oznacza to jednak, że ma on obowiązek wykonania każdej uchwały – nie uczyni tego w sytuacji, gdy będzie ona niezgodna z przepisami prawa. Co jednak ważne – dyrektor nie może samodzielnie uchylić uchwały.

- Data: 11.07.2023
Utworzenie zestawu programów wychowania przedszkolnego w pięciu krokach
Zasady dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego opisuje art. 22a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Okazuje się jednak, że mimo iż przepisy te nie są nowe, to ze względu na brak szczegółowych przepisów dyrektorzy często popełniają w tym zakresie błędy. W artykule wskazujemy, na jakie nieprawidłowości uważać i jak krok po kroku tworzyć przedszkolny zestaw programów wychowania przedszkolnego.

- Data: 19.06.2023
Wakacyjny przegląd dokumentacji przedszkolnej
Przedszkola to placówki nieferyjne, w których zajęcia są prowadzone przez cały rok szkolny. Mimo tego wakacje to czas, w którym warto przeprowadzić przegląd dokumentacji przedszkolnej. Taka kontrola pozwoli na zauważenie błędów i naniesienie poprawek, które mogą uchronić przedszkole przed konsekwencjami nieprawidłowości wykrytych przez organ nadzoru pedagogicznego.

- Data: 05.06.2023
33 obowiązki dyrektora związane z zakończeniem bieżącego i rozpoczęciem nowego roku w przedszkolu
Zbliżający się czas wakacji to okres wzmożonej pracy dyrektora. W przedszkolu – placówce nieferyjnej – na ogół odbywają się zajęcia, ale oprócz kierowania pracą placówki dyrektor musi również uporać się z szeregiem zadań związanych z zakończeniem bieżącego i rozpoczęciem kolejnego roku przedszkolnego. Warto przygotować wykaz zadań do wykonania i wypełnić każdy z obowiązków z odpowiednim wyprzedzeniem. W artykule wymieniono również zadania związane z zakończeniem stażu na kolejny stopień awansu zawodowego (stare zasady).

- Data: 11.04.2023
Informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej – do końca kwietnia
Do końca kwietnia rodzice dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne muszą otrzymać informację o gotowości szkolnej dziecka. Termin ten jest nieprzekraczalny. Z artykułu dowiesz się, dla których dzieci i na jakiej podstawie opracować informację o gotowości szkolnej. Dowiesz się również, co zrobić, jeżeli dziecko nie osiągnęło dojrzałości szkolnej.

- Data: 28.03.2023
Czy nauczyciel może zgłosić zastrzeżenia nauczyciela do arkusza obserwacji zajęć
Po każdej obserwacji zajęć dyrektor omawia prowadzone z nauczycielem zajęcia, które obserwował. Zdarza się, że nauczyciel nie zgadza się wnioskami dyrektora. Czy w takim przypadku nauczyciel może zgłosić zastrzeżenia do arkusza obserwacji? Sprawdź, czy nauczyciel może na arkuszu zapisać swoje uwagi i czy taki wpis nauczyciela powinien być brany pod uwagę.

- Data: 14.03.2023
Język obcy nowożytny w punkcie przedszkolnym – czy obowiązkowy?
Dzieci korzystające z wychowania przedszkolnego w punktach przedszkolnych realizują tę samą podstawę programową, co dzieci uczęszczające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. To oznacza, że także w punktach przedszkolnych konieczne jest zapewnienie dzieciom nauki języka obcego, a dokładniej – przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym.

- Data: 14.03.2023
Nauczyciele zapisują tematy zajęć w języku obcym? Popełniają błąd
Dokumentacja przebiegu pracy dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi powinna być prowadzona w języku polskim – także w przedszkolach, w których część zajęć prowadzona jest w języku obcym. Czy oznacza to konieczność tłumaczenia na język polski tematów zajęć językowych? Sprawdź, na czym polega częsty błąd wykazywany podczas kontroli dokumentacji prowadzonej w przedszkolach.

- Data: 01.03.2023
Dyrektor pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym a kwalifikacje z zarządzania oświatą
Przed powierzeniem stanowiska dyrektora pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym często pojawia się pytanie, czy osoba je zajmująca musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Poznaj odpowiedź eksperta.
Aktualny numer
