
- Data: 31.01.2025
Nieobecność dziecka w dzienniku specjalisty
Specjaliści prowadzą dwa rodzaje dzienników. O tym, jakie dane należy do nich wpisywać stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Upewnij się, jak specjalista powinien wypełniać swoje dzienniki w przypadku nieobecności ucznia na zajęciach.

- Data: 23.01.2025
Orzeczenie o niedostosowaniu społecznym dziecka w przedszkolu
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym i diagnozą mutyzmu wybiórczego. Sprawdź, jakie formy wsparcia należy zapewnić dziecku w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Upewnij się także, czy zajęcia rewalidacyjne zalecone ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym dziecka można realizować w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.

- Data: 17.01.2025
Pisemna odpowiedź na pytania rodziców – czy zawsze jest obowiązkowa?
Dyrektor szkoły i przedszkola nie mają obowiązku odpowiadania na piśmie na ustne zapytanie rodzica dotyczące jego dziecka lub działalności placówki. Sprawdź jednak, czy oznacza to obowiązek udzielania pisemnej odpowiedzi na każde pismo złożone przez rodziców z zachowaniem wymogów formalnych. Dowiedz się, jakie przepisy regulują zasady prowadzenia korespondencji z rodzicami.

- Data: 17.01.2025
Dyrektor przedszkola – cechy skutecznego menedżera (artykuł otwarty)
Obowiązki związane z zarządzaniem przedszkolem wymagają szczególnych kompetencji zarówno interpersonalnych, jak i merytorycznych. Dobry dyrektor to nie tylko menedżer, ale przede wszystkim człowiek, który umiejętnie kieruje zespołem, wspiera rozwój swoich pracowników, organizuje proces wychowawczo-opiekuńczy, wprowadza innowacyjne rozwiązania edukacyjne, dba o wygląd i wyposażenie zarządzanej przez siebie placówki. To również osoba, która rozwiązuje konflikty rodzące się pomiędzy członkami społeczności przedszkola. Jest wszechstronnie uzdolniony i zaangażowany, oddany swojemu zajęciu. Sprawdź, w jakim kierunku warto się rozwijać, by sprostać zadaniom związanym z kierowaniem placówką oświatową.

- Data: 16.01.2025
Przerwanie rocznego przygotowania przedszkolnego
Gdy mimo podjętych prób nawiązania współpracy z rodzicami dziecka objętego rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym dziecko nie realizuje tego obowiązku i ma bardzo niską frekwencję, trzeba wdrożyć procedurę egzekucyjną. Sprawdź, jaka jest rola przedszkola i jakich obowiązków w świetle prawa oświatowego powinien dopełnić dyrektor placówki w przypadku przerwania rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 15.01.2025
Termin przekazania rodzicom wyników wstępnej diagnozy przedszkolnej
Wszyscy nauczyciele pracujący z dziećmi korzystającymi z wychowania przedszkolnego są zobowiązani do prowadzenia diagnozy i obserwacji. W przypadku dzieci sześcioletnich konieczne jest również opracowanie diagnozy dojrzałości szkolnej, którą przekazuje się do końca kwietnia. W praktyce w przedszkolu przeprowadzana jest także tzw. wstępna diagnoza przedszkolna. W przepisach brak jednak informacji o tym, w jakim terminie należy przekazać rodzicom jej wyniki.

- Data: 10.01.2025
Limit wynagrodzenia dyrektora przedszkola niepublicznego finansowany z dotacji w 2025 roku
Na te wyliczenia czekają chyba wszyscy dyrektorzy przedszkoli niepublicznych. Mowa o nowym limicie wynagrodzeń, które można sfinansować z otrzymywanej od jst dotacji przedszkolnej. Sprawdź, o ile więcej środków z dotacji możesz w 2025 roku przeznaczyć na pensje pracowników przedszkola.

- Data: 09.01.2025
E-doręczenia w przedszkolach
Od 1 stycznia 2026 r. system doręczeń elektronicznych zastąpi ePUAP. Do tego czasu ePUAP powinien być stosowany albo już obecnie zastąpiony nowym systemem doręczeń elektronicznych. Poznaj szczegóły rozwiązań prawnych w zakresie e-doręczeń dla przedszkoli i innych placówek oświatowych. Sprawdź, jakie nowości w tym zakresie obowiązują przedszkola już od 1 stycznia 2025 roku.

- Data: 07.01.2025
Nauczyciel wspomagający w przedszkolu – praktyczne rozwiązania dla dyrektora
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w przedszkolu jest obowiązkiem lub jedną z możliwości zapewnienia dziecku z orzeczeniem poradni dodatkowego wsparcia. Sprawdź, kiedy musisz zatrudnić nauczyciela wspomagającego w przedszkolu i jakie kwalifikacje powinien posiadać w zależności od niepełnosprawności dziecka. Dowiedz się, czy zawsze podstawą zatrudnienia nauczyciela wspomagającego będzie Karta Nauczyciela.

- Data: 02.01.2025
Upublicznianie informacji o zadłużonych rodzicach jest zakazane
Problem zaległości w uiszczaniu opłat za przedszkole jest bliski dyrektorom większości przedszkoli. Szukając metody skutecznego przypominania o opłatach, niektóre jednostki działające w oświacie zamieszczają informację o zaległościach w widocznym miejscu. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości – sprawdź, na co narażasz się, ujawniając w taki sposób dane osobowe oraz poznaj inne, zgodne z prawem, możliwości.
Aktualny numer
