
- Data: 09.01.2025
E-doręczenia w przedszkolach
Od 1 stycznia 2026 r. system doręczeń elektronicznych zastąpi ePUAP. Do tego czasu ePUAP powinien być stosowany albo już obecnie zastąpiony nowym systemem doręczeń elektronicznych. Poznaj szczegóły rozwiązań prawnych w zakresie e-doręczeń dla przedszkoli i innych placówek oświatowych. Sprawdź, jakie nowości w tym zakresie obowiązują przedszkola już od 1 stycznia 2025 roku.

- Data: 02.01.2025
Upublicznianie informacji o zadłużonych rodzicach jest zakazane
Problem zaległości w uiszczaniu opłat za przedszkole jest bliski dyrektorom większości przedszkoli. Szukając metody skutecznego przypominania o opłatach, niektóre jednostki działające w oświacie zamieszczają informację o zaległościach w widocznym miejscu. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości – sprawdź, na co narażasz się, ujawniając w taki sposób dane osobowe oraz poznaj inne, zgodne z prawem, możliwości.

- Data: 31.12.2024
Prowadzenie zajęć logopedycznych przez firmę zewnętrzną
W przedszkolach niepublicznych często stosowanym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia zajęć logopedycznych zewnętrznej firmie np. niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, czy w świetle przepisów Karty Nauczyciela o zasadach zatrudniania pracowników w niepublicznych przedszkolach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Sprawdź, czy w świetle przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wydatek na zajęcia logopedyczne można rozliczyć z dotacji.

- Data: 30.12.2024
Zadania dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na koniec roku kalendarzowego
Przygotowanie planu finansowego, skorygowanie odpisu na ZFŚS to tylko niektóre zadania dyrektora związane z przełomem roku. Poznaj piętnaście zadań dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na przełomie roku kalendarzowego.

- Data: 28.12.2024
Kontrola i egzekucja spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego
Sytuacja, w której dziecko nie realizuje obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, mimo złożenia deklaracji o kontynuowaniu edukacji w przedszkolu, wymaga podjęcia działań kontrolnych i egzekucyjnych. Wydawać by się mogło, że należy to do obowiązków dyrektora przedszkola. Nic bardziej mylnego – sprawdź, kto odpowiada za kontrolę spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego.

- Data: 27.12.2024
Czy przedszkole powinno poinformować o niskiej frekwencji dziecka w przedszkolu
Niska frekwencja (poniżej 50%) dziecka, które realizuje roczne przygotowanie przedszkolne, powoduje, że należy skierować do rodziców upomnienie zawierające wezwanie do zapewnienia regularnego uczęszczania 6-latka do przedszkola. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków, to należy powiadomić organ prowadzący przedszkole i ewentualnie wszcząć wobec rodziców działania egzekucyjne w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

- Data: 25.12.2024
Przez jaki okres obowiązuje opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
W opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju zespół orzekający wskazuje okres, w jakim zachodzi potrzeba wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Nie ma wymogu, by opinia była wydawana do podjęcia nauki w szkole. Sprawdź jaki jest termin ważności opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

- Data: 20.12.2024
Kontrola statutu przedszkola przez organ prowadzący
Statut jako podstawowy dokument określający organizację przedszkola powinien być zgodny z obowiązującym prawem. Jest to jednak akt prawa wewnętrznego, dlatego pojawia się przy tym pytanie, czy organ prowadzący ma prawo kontrolować treść tego dokumentu i wydawać dyrektorowi polecenia dotyczące wprowadzenia do niego zmian. Sprawdzamy to dla Ciebie.

- Data: 19.12.2024
Dokumentacja w przedszkolu – okresy i zasady przechowywania
Zapewnienie zgodności działalności przedszkola z przepisami prawa, w tym jej dokumentowanie, stanowi ważne zadanie w pracy dyrektora. Odpowiada on m.in. za prawidłowe prowadzenie dokumentacji w różnych obszarach pracy przedszkola i musi wiedzieć, że postępowanie z dokumentacją nie jest dowolne. Sposób ewidencjonowania, przechowywania oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą dokumentacji powstającej w przedszkolu oraz nadsyłanej i składanej do niego musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Sprawdź, jak zgodnie z aktualnymi przepisami prowadzić dokumentację przedszkola.
Aktualny numer
