- Data: 28.06.2024
Ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu
21 czerwca 2024 r. Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów, a więc osób, które zgłaszają lub ujawniają publicznie informacje o naruszeniach prawa. Nowe przepisy wejdą w życie za 3 miesiące i jest to czas dla dyrektorów przedszkoli na wprowadzenie wewnętrznych procedur ochrony osób zgłaszających naruszenia wskazane w ustawie z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.
- Data: 27.06.2024
Miesięczny plan pracy dydaktyczno-wychowawczej w przedszkolu
Przepisy prawa nie wskazują na obowiązek tworzenia miesięcznych planów pracy dydaktyczno-wychowawczej w przedszkolu. Mimo to w wielu przedszkolach nauczyciele mają taki obowiązek. Dowiedz się, na jakiej podstawie można zobowiązać nauczycieli przedszkola do opracowywania miesięcznych planów pracy dydaktyczno-wychowawczej.
- Data: 26.06.2024
Nieobecność nauczyciela na radzie pedagogicznej może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną
Nauczyciel, który bez usprawiedliwienia nie bierze udziału w posiedzeniu rady pedagogicznej, narusza jeden z podstawowych obowiązków zawodowych. Sprawdź co grozi za opuszczenie bez usprawiedliwienia rady pedagogicznej podsumowującej rok szkolny 2023/2024 r.
- Data: 25.06.2024
Dopuszczenie do użytku programu wychowania przedszkolnego - terminy
Przepisy nie określają terminu w jakim nauczyciele składają wniosek o dopuszczenie wybranego przez siebie programu wychowania przedszkolnego ani terminu na zaopiniowanie tego programu przez radę pedagogiczną. Mając na uwadze, że procedura dopuszczenia programu musi zakończyć się przed 1 września oraz że wakacje to także w przedszkolach okres korzystania z urlopów wypoczynkowych, czynności w tym zakresie z uwagi na wakacyjny sezon urlopowy warto podjąć jak najszybciej.
- Data: 24.06.2024
Plan pracy przedszkola na rok szkolny 2024/2025
Konstrukcja planu pracy przedszkola i jego zawartość nie zostały określone w przepisach, co oznacza, że dyrektor ma dużą autonomię i swobodę w decydowaniu, co znajdzie się w planie i jaką będzie miał strukturę. Sprawdź, jaka może być przykładowa zawartość planu pracy przedszkola na nowy rok szkolny oraz czy dokument ten jest obowiązkowy także w przedszkolach niepublicznych.
- Data: 23.06.2024
Dostęp do wody pitnej w przedszkolu – nie tylko w sezonie letnim
Nie tylko w okresie letnim i panujących wysokich temperatur, ale przez cały rok obowiązkiem dyrektora szkoły, przedszkola i innej placówki oświatowej jest zapewnienie dostępu do wody pitnej. Sprawdź, jak w praktyce wywiązać się z tego obowiązku.
- Data: 23.06.2024
Metody aktywizujące w przedszkolu
Przedszkole to czas, w którym dzieci poznają świat, wykorzystując do tego wszystkie swoje zmysły i nieskończone pokłady naturalnej ciekawości. Nawet niezbyt uważny obserwator zauważy, że dzieci w tym wieku są niezwykle aktywne. Uczą się poprzez doświadczenie, zabawę, ruch. Takie założenia spełniają właśnie metody aktywizujące. To sposób nauczania, który sprawia, że dziecko nie jest biernym odbiorcą informacji, lecz aktywnym partnerem w całym procesie.
- Data: 23.06.2024
Podsumowanie pracy przedszkola za rok szkolny 2023/2024
Mimo że większość przedszkoli pracuje przez całe wakacje, robiąc sobie jedynie krótką przerwę, to jednak zakończenie roku dydaktycznego, które przypada 21 czerwca 2024 r., zamyka pewien etap działalności przedszkola, dyrekcji i nauczycieli. To dobry czas na podsumowanie i ocenę działalności przedszkola, w mijającym roku szkolnym, we wszystkich obszarach jego działalności. To również czas na sformułowanie wniosków do pracy w kolejnym roku szkolnym. Sprawdź, jak wywiązać się z tego zadania i nie zaniedbać żadnego z obowiązków.
- Data: 23.06.2024
Rada pedagogiczna w zespole szkolno-przedszkolnym – wspólna czy oddzielnie?
Połączenie szkoły i przedszkola w zespół szkolno-przedszkolny powoduje, że placówka ta będzie miała (przynajmniej przez jakiś czas) dwie rady pedagogiczne. Sprawdź, jak przeprowadzić połączenie dotychczasowych rad w jedną wspólną radę pedagogiczną oraz dokonać odpowiednich zapisów w statucie zespołu, by nie zostały one zakwestionowane podczas kontroli doraźnej prowadzonej przez wizytatorów kuratorium oświaty.
- Data: 21.06.2024
Jak korzystać z metody projektu w okresie zwiększonej rotacji w przedszkolu
W okresie wakacyjnym w przedszkolach należy realizować dydaktyczne ukierunkowanych na realizację podstawy programowej. Programy zajęć muszą jednak uwzględniać dużą rotację i zróżnicowanie wiekowe dzieci w grupach. Z tego względu na ten okres rekomendowana jest praca metodą projektu. Większość dzieci lubi pracować metodą projekty, która pozwala na prowadzenie kreatywnych zajęć wzmacniających kompetencje i rozwijających zainteresowania dzieci. Jednocześnie pozwala przedszkolakom zdobyć nową wiedzę.