
- Data: 24.09.2024
6 nowości prawnych dla przedszkoli na rok szkolny 2024/2025
W nowy rok szkolny wchodzimy z kolejnymi zmianami prawnymi. Niewątpliwie najistotniejsza z nich dotyczy wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, która przyniesie dla kadry przedszkola nieoczekiwane skutki. Bardzo ważną zmianą jest także wdrożenie ochrony sygnalistów, która rozciągnie się także na przedszkola. Sprawdź, jakie zmiany prawne istotne dla przedszkoli wchodzą w życie na początku roku szkolnego 2024/2025.

- Data: 24.09.2024
Jak skonstruować program własny (autorski) w przedszkolu?
Nauczyciel ma prawo opracowania własnego programu wychowania przedszkolnego. Tego typu program autorski powinien zawierać opis sposobu realizacji celów wychowania oraz treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Z dniem 21 czerwca 2012 r. zostało uchylone rozporządzenie MEN, które określało warunki dopuszczania do użytku w przedszkolu programów wychowania i zarys struktury takiego programu. Nie oznacza to jednak, że przedstawione w rozporządzeniu rozwiązania nie mogą być inspiracją dla nauczyciela, który rozpoczyna pracę nad stworzeniem własnego programu. Sprawdź, gdzie aktualnie szukać wskazówek na temat opracowania programu autorskiego w przedszkolu.

- Data: 24.09.2024
Dodatkowe godziny z języka polskiego dla dzieci z Ukrainy w przedszkolu
Sprawdź, czy dodatkowe godziny języka polskiego należą się również dziecku z Ukrainy, uczęszczającego do oddziału przedszkolnego, tzw. zerówki? Dowiedz się jak nazywać takie zajęcia: język polski czy edukacja polonistyczna.

- Data: 18.09.2024
Zwiększenie limitu dzieci w oddziałach przedszkolnych w roku szkolnym 2024/2025. Obowiązek przedszkolny dla dzieci z Ukrainy
W dniu 1 września 2024 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi odbywanie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w polskiej jednostce systemu oświaty warunkuje prawo do otrzymywania tzw. 800+. Taka zmiana powoduje zwiększenie liczby dzieci zapisywanych do przedszkoli. Ze względu na nowe obowiązki edukacyjne dla dzieci z Ukrainy, zwiększono liczebności oddziałów w przedszkolach.

- Data: 16.09.2024
Błędy w zarządzeniach, decyzjach dyrektora i uchwałach organów przedszkola – praktyczne wskazówki
Przepisy prawa oświatowego zobowiązują wszystkie przedszkola do tworzenia przepisów prawa wewnętrznego, które stanowią uszczegółowienie kwestii uregulowanych w aktach prawnych wyższego rzędu, takich jak ustawy i rozporządzenia. Najważniejsze z wewnętrznych aktów to zarządzenia i decyzje dyrektora przedszkola oraz uchwały organów wewnętrznych przedszkola. Dowiedz się, co zrobić, gdy w proces przygotowania lub treść tych dokumentów wkradnie się błąd. Upewnij się, że pracy przedszkola nie zakłócą nieprawidłowo wydane akty prawa wewnętrznego i zapewnij ich zgodność z prawem.

- Data: 13.09.2024
Realizacja zadań związanych z preorientacją zawodową w przedszkolu
W każdym przedszkolu należy realizować doradztwo zawodowe. O ile nie ma obowiązku opracowywania w tym celu odrębnego programu, o tyle nie jest to wykluczone. Zapoznaj się z propozycją programu doradztwa opracowanego specjalnie dla przedszkoli i dowiedz, w jaki sposób można prowadzić systematyczne działania ukierunkowane na wspieranie dzieci w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

- Data: 11.09.2024
Oświadczenia, zgody i wnioski rodziców dzieci przedszkolnych
Z początkiem roku szkolnego każdy dyrektor przedszkola powinien uzyskać od rodziców dzieci podpisane zgody, oświadczenia czy też wnioski, które pozwolą na zapewnienie odpowiednich warunków i bezpieczeństwa dzieciom. Wszystkie dokumenty muszą być opatrzone podpisem rodziców i złożone do dyrektora placówki.

- Data: 10.09.2024
Czy umowę z przedszkolem powinno podpisać oboje rodziców?
Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają jednoznacznie, czy dokumenty potwierdzające wolę zapisania dziecka do przedszkola powinny być podpisane przez oboje rodziców. Kwestię tę mogą regulować przepisy wewnętrzne. W celu uniknięcia ewentualnych zarzutów, należy wymagać jednak podpisu obojga rodziców.

- Data: 02.09.2024
Nowości dla przedszkoli na rok szkolny 2024/2025
Przed nami rok szkolny 2024/2025, w który wchodzimy z kolejnymi zmianami prawnymi. Niewątpliwie najistotniejsza z nich dotyczy wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, która przyniesie dla kadry przedszkola nieoczekiwane skutki. Bardzo ważną zmianą jest także wdrożenie ochrony sygnalistów, która rozciągnie się także na przedszkola. Sprawdź, jakie zmiany prawne istotne dla przedszkoli wchodzą w życie w pierwszym miesiącu roku szkolnego 2024/2025.
Aktualny numer
