- Data: 14.05.2024
Czy nauczyciel religii może samodzielnie prowadzić zajęcia? Religia a obecność nauczyciela prowadzącego
Zajęcia religii w przedszkolu to zajęcia prowadzone przez nauczyciela posiadającego kwalifikacje do zajmowania stanowiska katechety. Sprawdź czy w czasie tych zajęć w sali musi być obecny także nauczyciel prowadzący grupę jako ten który ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela. Dowiedz się, kto sprawuje opiekę nad dziećmi w czasie zajęć religii.
- Data: 14.05.2024
Organizacja opieki nad dzieckiem nieuczęszczającym na religię
W szkołach dla dzieci nieuczęszczających na lekcje religii organizuje się zajęcia na świetlicy, w bibliotece itp. A jak rozwiązać taką sytuację w przedszkolu, gdzie nie ma opieki świetlicowej? Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola organizując opiekę nad dzieckiem nieuczęszczającym na religię musi uwzględniać sugestie rodziców.
- Data: 10.05.2024
Czas realizacji podstawy programowej w przedszkolu niepublicznym mogą przerywać zajęcia dodatkowe
W ramach realizacji statutowych zadań przedszkola, dyrektor organizuje między innymi zajęcia dodatkowe. W przedszkolach niepublicznych opłata ponoszona przez rodziców za te zajęcia może być zdecydowanie wyższa niż w przedszkolach publicznych i nie wszyscy rodzice decydują się na korzystanie z nich. W związku z tym, czy takie zajęcia muszą odbywać się w godzinach poza podstawą programową?
- Data: 07.05.2024
Przydzielenie dziecka do oddziału integracyjnego w przedszkolu wymaga zgody rodziców
Co do zasady o przydzieleniu dziecka do danego oddziału w przedszkolu decyduje dyrektor. Podejmując decyzję bierze pod uwagę wiek, potrzeby, zainteresowania, uzdolnienia i rodzaj niepełnosprawności. Jeżeli nie mamy do czynienia z oddziałem integracyjnym, nie trzeba brać pod uwagę oczekiwań i opinii rodziców. W przypadku umieszczenia dziecka w oddziale integracyjnym taka zgoda jest jednak wymagana. Poznaj zasady przydzielania dzieci do oddziałów integracyjnych w przedszkolach.
- Data: 26.04.2024
Dyrektor może przenieść dziecko do młodszej grupy wiekowej, ale pod pewnymi warunkami
W przedszkolu, w którym tworzone są oddziały jednorodne wiekowo, przeniesienie dziecka do innej grupy wiekowej powinno następować z uzasadnionych powodów i we współpracy z rodzicami dziecka. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było przeniesienie dziecka korzystającego z pomocy psychologiczno-pedagogicznej do innej grupy wiekowej.
- Data: 23.04.2024
Mam prawa i je znam! Scenariusz krótkiego przedstawienia psychoedukacyjnego na temat praw dziecka dla grup przedszkolnych
Dzieci powinny znać prawa, które gwarantuje im Konwencja Praw Dziecka. Dzięki temu mają możliwość rozpoznania sytuacji, w których ich prawa zostają łamane lub nadużyte. Warto zapraszać je do wspólnej zabawy, w której trudny temat praw zostanie naturalnie oswojony. Poniższy scenariusz może zostać wykorzystany w czasie różnego rodzaju świąt przedszkolnych. Może zostać również zmodyfikowany na potrzeby konkretnej grupy przedszkolnej, skrócony lub rozbudowany.
- Data: 23.04.2024
Rozwiązanie umowy zlecenia przez przedszkole
Umowę cywilnoprawną co do zasady łatwiej jest rozwiązać niż stosunek pracy. Wypowiadając umowę zlecenia, należy jednak pamiętać o zwrocie wydatków, a niekiedy także odszkodowaniu. Sprawdź, w jakich przypadkach wypowiedzenie umowy zlecenia w przedszkolu będzie się wiązało z dodatkowymi obowiązkami i kosztami.
- Data: 16.04.2024
Zmiana języka obcego nauczanego w przedszkolu – czy jest możliwa
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego przewiduje przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Prowadzenie zajęć w tym zakresie jest obowiązkowe, a dyrektor jest zobowiązany do zatrudnienia nauczycieli posiadających kwalifikacje wymagane do ich prowadzenia. Co jednak ważne, wybór języka obcego nie należy do dyrektora. Sprawdź, czy możliwa jest zmiana języka obcego nauczanego w przedszkolu, np. na wniosek rodziców.
- Data: 05.04.2024
Nauka języka mniejszości narodowych i etnicznych lub języka regionalnego w przedszkolu – ile godzin w roku szkolnym 2024/2025?
Przedszkole, na życzenie rodziców musi organizować naukę języka mniejszości lub języka regionalnego. Przepisy wskazują wymiar godzin zajęć w przedszkolu – na nowy rok szkolny nie są przewidziane zmiany. Sprawdź, ile godzin nauki języka mniejszości lub języka regionalnego należy zaplanować w przedszkolu na rok szkolny 2024/2025.
- Data: 03.04.2024
Termin na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego
Organizowanie zajęć umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego jest jednym z zadań przedszkola. Jeżeli rodzice złożą wniosek o objęcie dziecka nauką takiego języka – dyrektor przedszkola nie odmówić. Sprawdź, jakie obowiązują terminy na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego.