- Data: 02.04.2024
Zasady prowadzenia księgi uczniów w przedszkolu
Przedszkole, także przedszkole niepubliczne, nie jest zobligowane do prowadzenia księgi uczniów, w związku z czym brak jest regulacji dotyczących zasad jej prowadzenia. Jednocześnie jednak nie ma prawnego zakazu prowadzenia tego typu dokumentacji. Sprawdź, jakie zasady stosować w związku z prowadzeniem księgi uczniów w przedszkolu.
- Data: 02.04.2024
Dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w przedszkolu
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przyjęcie dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu do przedszkola wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowego nauczyciela, który będzie wspierał je podczas pobytu w placówce. Dowiedz się, jak rozwiązać problem braku odpowiedniego specjalisty i czy warunkowo jego zadania może realizować dodatkowy nauczyciel wychowania przedszkolnego.
- Data: 26.03.2024
Wynajem sali przedszkolnej
To, czy dyrektor publicznego przedszkola i innej publicznej formy wychowania przedszkolnego będzie mógł wynająć pomieszczenia przedszkola na cele komercyjne np. na zajęcia dodatkowe zależy od zakresu jego uprawnienia do władania nieruchomością przedszkolną. Sprawdź, kiedy i na jakich warunkach dyrektor przedszkola może dysponować pomieszczeniami placówki.
- Data: 25.03.2024
Koncepcja pracy przedszkola
Dzisiejsze funkcjonowanie przedszkola, to odpowiedź na pytania co kontynuować a co zmienić? Jak również realizacja różnorakich działań dotyczących zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, ale również współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym, w którym funkcjonuje przedszkole. Działania te wymagają nieustannej troski i starań w kierunku podnoszenia jakości pracy placówki i świadczonych przez nią usług. Odpowiadać zaś temu powinna koncepcja pracy przedszkola, której przykładową konstrukcję przedstawiamy w tym artykule.
- Data: 25.03.2024
Sprawozdanie z realizacji podstawy programowej w przedszkolu
Za realizację podstawy programowej w przedszkolu odpowiada dyrektor placówki. W praktyce informacje o stopniu realizacji podstawy programowej można uzyskać odpowiadając na pytania związane z realizacją zadań wychowania przedszkolnego, które określono w podstawie programowej. Musisz wiedzieć, że nie ma gotowego i uniwersalnego narzędzia do badania realizacji podstawy programowej w przedszkolu a sposób monitorowania realizacji podstawy programowej, zależy od decyzji dyrektora. Sprawdź, jak w praktyce zmierzyć się z tym zadaniem.
- Data: 19.03.2024
Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia rewalidacyjne?
Zajęcia rewalidacyjne są organizowane dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ich głównym celem jest wsparcie rozwoju dziecka w obszarach, w których napotyka on trudności wynikające z niepełnosprawności. Czy pomieszczenia, w których prowadzone są zajęcia rewalidacyjne muszą spełniać określone przepisami warunki? Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu.
- Data: 19.03.2024
Rekrutacja do przedszkola 2024 – na jakiej liście powinny się znaleźć 2,5 latki i dzieci spoza gminy?
Sprawdź, na którą listę: kandydatów zakwalifikowanych, ale nieprzyjętych czy niezakwalifikowanych należy wpisać dzieci 2,5 letnie oraz dzieci spoza gminy, które w wymaganym terminie złożyły wnioski o przyjęcie do przedszkola samorządowego, ale nie zostaną przyjęte z powodu braku miejsc.
- Data: 14.03.2024
Rada pedagogiczna w przedszkolu niepublicznym
Rada pedagogiczna jest jednym z wewnętrznych organów przedszkola. Jako organ kolegialny podejmuje uchwały, a tym samym ma znaczący wpływ na sprawy dotyczące wychowania opieki i funkcjonowania przedszkola. Sprawdź, czy istnieje obowiązek tworzenia rady w przedszkolu niepublicznym i jakie są zasady jej działalności.