- Data: 08.03.2024
Przedszkole a zatrudnienie pedagoga specjalnego w czasie wakacji
Przedszkola to placówki nieferyjne, co oznacza, że zajęcia w nich są prowadzone przez cały rok – również w czasie szkolnych wakacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że w większości z nich w okresie letnim organizacja pracy ulega zmianie. Wynika to z organizacji dyżurów wakacyjnych oraz mniejszej liczby dzieci przyprowadzanych do placówki. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie na przedszkolu nadal ciąży obowiązek zatrudniania odpowiedniej liczby specjalistów, w tym psychologa i pedagoga specjalnego.
- Data: 28.02.2024
Kontrola spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego, gdy zerówka jest w przedszkolu
Sprawdź, kto jest uprawniony do kontrolowania spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Poznaj zadania dyrektora obwodowej szkoły podstawowej w tym zakresie oraz zadania dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza dziecko objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.
- Data: 27.02.2024
Zajęcia prowadzone z udziałem wolontariusza a arkusz organizacyjny
Przepisy prawa oświatowego zezwalają na prowadzenie w przedszkolu zajęć z udziałem wolontariuszy. Trzeba jednak pamiętać, że udział w prowadzeniu nie jest równoznaczny z samodzielnym prowadzeniem zajęć. Zawsze musi uczestniczyć w nich również nauczyciel, a same zajęcia muszą być wykazane w arkuszu organizacyjnym. Sprawdź, jakich formalności dopełnić organizując w przedszkolu zajęcia prowadzone z udziałem wolontariusza.
- Data: 21.02.2024
Program autorski w przedszkolu
Nauczyciel może przygotować i przedstawić dyrektorowi przedszkola autorski program wychowania przedszkolnego. Powinien on jednak spełniać określone kryteria, by mógł być dopuszczony do użytku. Sprawdź, w jaki sposób dyrektor przedszkola dopuszcza do użytku autorski program i jaka jest rola rady pedagogicznej w tej procedurze.
- Data: 21.02.2024
Standardy ochrony małoletnich w przedszkolu – wskazówki i wzór dokumentu
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego muszą opracować i wdrożyć dokument o nazwie standardy ochrony małoletnich. Przepisy wprowadzające obowiązek opracowania wewnętrznej polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem weszły w życie 15 lutego 2024 r., ale na sporządzenie i wdrożenie standardów dyrektorzy przedszkoli mają 6 miesięcy. Sprawdź, co powinien zawierać ten dokument oraz jak uprościć nad nim pracę.
- Data: 21.02.2024
Przekazanie początkowej diagnozy przedszkolnej do szkoły
Dokument, który przedszkola, oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego przekazują rodzicom do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej powstaje na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych. Sprawdź, czy w przypadku przeniesienia dziecka w trakcie roku do innego przedszkola lub do szkolnej zerówki placówka ma obowiązek przekazać wstępną diagnozę do nowej placówki.
- Data: 16.02.2024
Opinia o dziecku – na podstawie zapisów statutu przedszkola
Często się zdarza, że dyrektor przedszkola otrzymuje prośbę o wydanie opinii o dziecku, np. wniosek rodzica w związku z toczącym się w sądzie postępowaniem. Innym razem wniosek o wydanie opinii może pochodzić od przedszkola, do którego dziecko zostało przeniesione w trakcie roku. Przepisy szczegółowo nie regulują takich sytuacji, dlatego sprawdź, w jakim dokumencie powinny być doprecyzowane zasady współdziałania z rodzicami w zakresie ich prawa do uzyskiwania informacji o dziecku, np. dotyczące zasad sporządzania informacji o dziecku, jego zachowaniu i rozwoju.
- Data: 08.02.2024
Przekształcenie oddziału zamiejscowego w przedszkole
Oddział zamiejscowy przedszkola może być przekształcony w samodzielną placówkę. Sprawdź, kiedy można zacząć prowadzić rekrutację do takiej placówki. Dowiedz się, czy przed podjęciem przez radę gminy uchwały o zamiarze przekształcenia placówki poprzez likwidację oddziału zamiejscowego i utworzenia samodzielnego przedszkola można zlecić rekrutację placówce macierzystej.
- Data: 06.02.2024
Zastępstwo za nieobecnego nauczyciela musi zagwarantować realizację podstawy programowej
O tym, czy za nieobecnego nauczyciela będzie zatrudniony nowy pracownik, czy też jego godziny zostaną rozdysponowane w ramach doraźnego zastępstwa decyduje pracodawca. Musi jednak pamiętać o zasadach organizacji pracy oddziału, które wynikają z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.
- Data: 02.02.2024
Przerwa w pracy nauczyciela
Czas pracy nauczycieli przedszkoli jest zagospodarowany inaczej, niż jest to w szkołach, gdzie nauczyciele mogą korzystać z przerw lekcyjnych (jeśli nie pełnią wówczas dyżuru). Nie oznacza to jednak, że w przedszkolu nauczyciele nie mają prawa do przerw w pracy. Sprawdź, jak ich udzielać w praktyce.