- Data: 20.11.2023
Organizacja punktu przedszkolnego
Punkty przedszkolne zalicza się do innych form wychowania przedszkolnego, które tworzy rada gminy w drodze uchwały w szczególnych przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi i geograficznymi np. duża liczba dzieci w wieku przedszkolnym, utrudniona komunikacja, zróżnicowany/duży obszar gminy. Zasady ich funkcjonowania różnią się od tych obowiązujących w przedszkolach. Sprawdź, jak działa punkt przedszkolny i jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy punktem a przedszkolem. W artykule szczegółowo omówiona została organizacja punktu przedszkolnego.
- Data: 03.11.2023
Odpłatność za posiłki, gdy dziecko na diecie przynosi swoje jedzenie
Sprostanie wymaganiom specjalistycznych diet przedszkolaków to wyzwanie zarówno dla kuchni przedszkolnej, jak i firm kateringowych dostarczających posiłki do placówki. Może się jednak zdarzyć, że przedszkole nie będzie w stanie zapewnić dziecku z alergią odpowiedniej diety, ale z drugiej strony z uwagi na obowiązujące przepisy nie może odmówić dziecku spożywania posiłków w czasie pobytu w placówce. Sprawdź, jak można rozwiązać taką sytuację i jak rozliczyć się z rodzicami, których dzieci nie korzystają z całodniowego wyżywienia w placówce.
- Data: 03.11.2023
Podsumowanie semestru w przedszkolu niepublicznym
Koniec I semestru to dobry czas na podsumowanie różnych obszarów pracy przedszkola. Czy jednak z realizacji tego zadania należy sporządzić oficjalne sprawozdanie, raport czy też prezentację? Sprawdź, czy aktualnie obowiązujące przepisy nakładają na dyrektorów obowiązek sformalizowanego podsumowania semestru w przedszkolu niepublicznym.
- Data: 03.11.2023
Zmiana godzin wydawania posiłków w przedszkolu na wniosek rodziców
Przedszkolaki z roku na rok prowadzą coraz bardziej aktywny tryb życia i często prosto po przedszkolu korzystają z dodatkowych aktywności, takich jak nauka pływania, taniec, zumba, karate, tenis itp. Zdarza się jednak, że zajęcia te odbywają się w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu, dlatego rodzice chcąc, by dziecko skorzystało z opłaconych posiłków, wnioskują do dyrektora o zmianę godzin ich wydawania. Dowiedz się, czy jako dyrektor musisz dostosować pracę kuchni lub firmy kateringowej do prośby rodziców.
- Data: 03.11.2023
Budowanie autorytetu dyrekcji w przedszkolu
Budowanie autorytetu i dobrego wizerunku wśród zarówno rodziców, nauczycieli, innych pracowników przedszkola, jak i organów oraz instytucji zewnętrznych to proces, któremu warto poświęcić więcej uwagi i wysiłku. Dowiedz się, od czego zacząć, by osiągnąć zamierzony cel.
- Data: 03.11.2023
Czy 6-latek może realizować roczne przygotowanie przedszkolne tylko przez 2 godziny dziennie?
Dziecko zobowiązane do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, przyprowadzane przez rodziców do przedszkola tylko na dwie godziny nie realizuje tego obowiązku w należyty sposób oraz nie ma możliwości osiągnięcia przed pójściem do szkoły umiejętności wskazanych w podstawie programowej. Sprawdź, czy taki sposób realizacji przygotowania przedszkolnego ma wpływ na treść diagnozy przedszkolnej.
- Data: 03.11.2023
Czy nauczyciel może podać dziecku syrop na gorączkę?
Sezon infekcji wirusowych trwa w najlepsze i w zasadzie co drugi przedszkolak kaszle, ma katar lub wygląda „niewyraźnie”. Rodzice zaś posyłają dziecko do przedszkola z nadzieją, że nic poważnego się nie rozwinie, albo proszą nauczycieli, żeby w razie czego podali dziecku w ciągu dnia syrop przeciwgorączkowy. Niby nic takiego, ale czy na pewno? Sprawdź, czy można bezpiecznie podać dziecku taki lek.
- Data: 03.11.2023
Dyrektor przedszkola nie pozna treści skargi skutkującej kontrolą doraźną
Rodzice mają prawo i często z tego prawa korzystają, by złożyć skargę na przedszkole, dyrektora lub nauczycieli do organu nadzoru pedagogicznego. Dyrektor powinien pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma prawa domagać się ujawnienia ani treści pisma, ani nazwisk jego autorów.
- Data: 30.10.2023
Znaczenie kącików zainteresowań w realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego
Przedszkole to czas intensywnego poznawania świata z różnych stron. Kilkulatki obserwują wszystko, co się w wokół nich dzieje. Z radością naśladują dorosłych, próbując odtworzyć różne czynności. Chcą poczuć się samodzielne, skuteczne, więc próbują nowych rzeczy. Przedszkolna sala to dla nich prawdziwa dżungla doświadczeń. Dorosły widzi głównie kolorowe mebelki, stoliczki, krzesełka i zabawki. Dziecięce oko widzi znacznie więcej – dostrzega pole do budowania w wyobraźni różnych światów. Dlatego też tworzenie kącików w przedszkolu jest jednym z warunków skutecznej realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Jak zorganizować salę, by kąciki tematyczne pomagały w rozwoju? Dowiedz się, jak wygląda odpowiednio zorganizowany kącik i jakie produkty warto go wyposażyć. Sprawdź, które umiejętności wymienione w podstawie programowej dzieci mogą nabywać w wyznaczonych strefach.
- Data: 25.10.2023
Rytmikę w przedszkolu w ramach podstawy programowej może prowadzić nauczyciel wychowania przedszkolnego
Zajęcia z rytmiki powinny być realizowane w ramach podstawy programowej. Przepisy nie przewidują szczególnych wymagań dla nauczycieli prowadzących zajęcia z rytmiki w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Czy to oznacza, że takie zajęcia może prowadzić każdy, kto posiada kwalifikacje wymagane od nauczycieli przedszkola? Sprawdź, kto i w jakim czasie może prowadzić zajęcia rytmiczne w przedszkolu. Sprawdź, jak organizować zajęcia w przedszkolu niepublicznym oraz punktach przedszkolnych.