- Data: 19.10.2023
Nie można utworzyć przedszkolnego klubu wolontariatu
Wolontariat może być fundamentem dla wielu pozytywnych cech charakteru i umiejętności, które będą służyć dzieciom przez całe życie. Z tego powodu nauczyciele i dyrektorzy przedszkoli inicjują tworzenie przedszkolnych klubów wolontariatu. Nie mają jednak świadomości, że przepisy prawa oświatowego nie przewidują takiej możliwości. Dowiedz się, dlaczego nie jest możliwe utworzenie przedszkolnego klubu wolontariatu.
- Data: 12.10.2023
Skrócenie czasu pracy przedszkola ze względu na brak nauczycieli
W ostatnich latach wiele przedszkoli boryka się z problemem niedoboru kadry nauczycielskiej. Jednym z rozważanych przez dyrektorów rozwiązań tego problemu jest skrócenie godzin pracy przedszkola. Czy jest to możliwe? Co może zrobić dyrektor, jeżeli organ prowadzący nie wyrazi zgody na skrócenie godzin pracy przedszkola?
- Data: 11.09.2023
Diagnoza przedszkolna – zadania nauczycieli i dyrektora w roku szkolnym 2023/2024
Dokonanie diagnozy gotowości szkolnej dziecka musi być poprzedzone obserwacjami mającymi na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych oraz oceną jego przygotowania do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Oceniając gotowość szkolną dziecka, należy odwoływać się do podstawy programowej grupującej umiejętności dziecka w czterech obszarach rozwojowych, zwracając jednak uwagę na obszary wskazane w druku informacji o gotowości szkolnej wskazane przez MEiN. W artykule wyjaśniamy, jak zaplanować diagnozę przedszkolną w roku szkolnym 2023/2024.
- Data: 11.09.2023
Zmiany w zasadach sporządzania arkuszy organizacyjnych
W wyniku nowelizacji rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli zmienia się treść arkusza organizacyjnego. Arkusz nie będzie już zawierał wyodrębnienia nauczycieli przystępujących do postępowań ze względu na stopień awansu zawodowego. Sprawdź, kiedy należy wprowadzić zmiany.
- Data: 30.08.2023
Niepełnosprawność intelektualna a podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego realizują tę samą podstawę programową, co dzieci nieposiadające orzeczenia. Dotyczy to wszystkich orzeczeń, co oznacza, że nie ma odrębnej podstawy programowej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w przedszkolu.
- Data: 29.08.2023
Czy nauczyciel specjalista może sam wybrać dziennik?
Żadne przepisy nie określają wzorów dzienników wykorzystywanych do dokumentowania pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wybierając dziennik należy zwracać uwagę, aby zawierał wszystkie wymagane dane. Sprawdzenia zgodności dziennika z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu powinien dokonać dyrektor przedszkola, jednak wyboru konkretnego dziennika może dokonać samodzielnie nauczyciel. Dotyczy to również nauczycieli specjalistów, którzy są obowiązani prowadzić dzienniki swoich zajęć.
- Data: 28.08.2023
Słuchowiska dla przedszkolaków – korzyści edukacyjne wykorzystania słuchowiska w edukacji przedszkolnej
Słuchowisko, choć często kojarzone z dawno minionymi czasami radia, wciąż mają wiele do zaoferowania w kontekście edukacji przedszkolnej. Przekazy oparte wyłącznie na dźwięku, przenoszą młodych słuchaczy w magiczne krainy, gdzie mogą odkrywać, uczyć się i rozwijać. W artykule wyjaśniamy, dlaczego słuchowiska są ważne dla przedszkolaków, jakie tematy są odpowiednie dla różnych grup wiekowych oraz jak można je połączyć z innymi formami aktywności, aby uczynić naukę jeszcze bardziej angażującą.
- Data: 23.08.2023
W dzienniku zajęć przedszkola nie zamieszcza się informacji o orzeczeniach
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują, jakie informacje należy zamieszczać w dzienniku zajęć przedszkola. Regulacje te nie przewidują możliwości wpisywania do tych dzienników dodatkowych informacji. W szczególności zaś nie należy wpisywać informacji o posiadanych przez dzieci orzeczeniach i opiniach z poradni psychologiczno-pedagogicznych.
- Data: 16.08.2023
Przekazanie przedszkola nowemu dyrektorowi
Dyrektor przedszkola, którego kadencja na stanowisku dobiega końca, powinien przekazać placówkę swojemu następcy. Dokonywanie związanych z tym czynności najczęściej przypada na sierpień. Dowiedz się, czy przepisy regulują zasady przekazania majątku przedszkola i prowadzonej dokumentacji nowemu dyrektorowi. Sprawdź, w jaki sposób nowy dyrektor może domagać się dopełnienia obowiązków przez dyrektora przekazującego przedszkole.
- Data: 14.08.2023
Obowiązkowe i fakultatywne regulaminy w przedszkolu – sprawdź, czy są zgodne z aktualnymi przepisami
Przedszkole musi posiadać regulaminy wskazane w aktach normatywnych. Oprócz tego w placówkach obowiązują regulaminy, których tworzenie nie jest obowiązkowe, ale pozytywnie wpływa na organizację pracy przedszkola. Warto pamiętać, że nadmierna liczba regulaminów zamiast pomóc, utrudni działanie. W artykule wskazujemy, które regulaminy są obligatoryjne i dyrektor ma obowiązek zadbać o ich przygotowanie oraz aktualizowanie, a które mają charakter fakultatywny, ale warto je opracować. Zwracamy także uwagę na to, z opracowania których należy zrezygnować.