- Data: 29.01.2024
Uwaga, smog – działania dyrektora i nauczycieli w związku z wysokim zanieczyszczeniem powietrza
Zaspokojenie typowych potrzeb rozwojowych dzieci w wieku przedszkolnym wymaga organizowania zabawy, zarówno w budynku przedszkola, jak i na świeżym powietrzu. Jednak należy pamiętać, aby nie narażać dzieci na niebezpieczeństwo wywoływane przez zanieczyszczenie powietrza. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym. Po rozpoczęciu sezonu grzewczego jednym z podstawowych zagrożeń dla zdrowia okazuje się smog. Dowiedz się, jak postępować w przedszkolu w razie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.
- Data: 26.01.2024
Oddział przedszkolny w szkole podstawowej bez odrębnego REGON
W artykule poruszamy kwestię nadawania numerów REGON oddziałom przedszkolnym działającym przy szkołach podstawowych. Czy oddział przedszkolny powinien posiadać własny, niezależny numer REGON? Ekspert wyjaśnia tę kwestię w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa oświatowego i statystyki publicznej.
- Data: 18.01.2024
Notatka służbowa w przedszkolu
Notatka służbowa do dokument, który ma wykazać prawidłowość działania dyrektora przedszkola lub pracownika placówki w różnych sytuacjach. Celem sporządzenia notatki służbowej może być także wykazanie nieprawidłowości postępowania pracownika np. gdy wymierzana jest mu kara porządkowa lub wydawanie polecenie służbowe, którego wykonania podwładny odmawia. Sprawdź, w jakich sytuacjach przydaje się taki dokument i pobierz jego przykładowy wzór.
- Data: 16.01.2024
Wpisy w dzienniku po połączeniu grup w przedszkolu
Przedszkola są placówkami nieferyjnymi a zatem powinny normalnie pracować także w czasie ferii zimowych i letnich. Problem w tym, że w wielu placówkach w okresie ferii zainteresowanie wychowaniem przedszkolnym spada a w poszczególnych grupach pozostają pojedyncze osoby. Wyjściem jest zorganizowanie zimowych dyżurów przedszkoli albo łącznie grup różnych wiekowo. Sprawdź, jak zamieszczać wpisy w dzienniku zajęć po połączeniu grup w przedszkolu na czas ferii.
- Data: 02.01.2024
Czy rodzeństwo może uczęszczać do różnych grup w przedszkolu?
Podziału dzieci na grupy w przedszkolu dokonuje dyrektor przedszkola. Przepisy zawierają ogólne wytyczne dotyczące doboru dzieci do grup, ale nie wskazują na obowiązek uzyskania akceptacji rodziców. Zdarza się, że podczas podziału rozdzielane jest rodzeństwo – dotyczy to zarówno bliźniąt, jak i dzieci w różnym wieku przypisywanych do dwóch oddzielnych oddziałów mieszanych. Czy dyrektor może podejmować takie decyzje? Sprawdź, czy rodzeństwo może uczęszczać do różnych grup w przedszkolu.
- Data: 29.12.2023
Zmiana wymiaru pensum po przyjęciu do grupy dziecka w młodszym wieku
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela przedszkola w grupie mieszanej wiekowo powinien ustalić organ prowadzący w wymiarze nie wyższym niż 25 godzin tygodniowo. Sprawdź, czy dotyczy to także sytuacji, gdy np. do grupy pięciolatków zostanie przyjęty jeden sześciolatek.
- Data: 28.12.2023
Leżakowanie w przedszkolu dla najmłodszych grup – co na to przepisy?
Leżakowanie to ważny punkt w planie dnia najmłodszych grup przedszkolaków. W niektórych przedszkolach drzemka zastępowana jest odpoczynkiem, podczas którego dzieciom czytane są książeczki czy puszczana relaksacyjna muzyka. Czy zatem leżakowanie to obowiązek narzucony przepisami? Sprawdź, czy każde dziecko powinno spać w ciągu dnia w przedszkolu lub do jakiego wieku dzieci powinny odpoczywać.
- Data: 19.12.2023
Przeniesienie dziecka do oddziału integracyjnego wymaga zgody rodziców
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie uprawnia dyrektora do przeniesienia dziecka do oddziału integracyjnego. Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują bowiem, że doboru dzieci do oddziału integracyjnego dokonuje dyrektor za zgodą rodziców.Przeczytaj poradę dotyczącą przydzielania dzieci do oddziałów integracyjnych oraz ewentualnego przenoszenia z oddziałów ogólnodostępnych.
- Data: 15.12.2023
W przedszkolu specjalnym nie tworzy się oddziałów integracyjnych
Przedszkole specjalne to przedszkole dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Tym samym w przedszkolu takim nie można tworzyć oddziałów integracyjnych, do których uczęszczałyby zarówno dzieci z orzeczeniem, jak i dzieci, które takiego orzeczenia nie posiadają.
- Data: 24.11.2023
Zajęcia z religii w grupie łączonej w przedszkolu – w jakich przypadkach?
O ile przedszkole publiczne ma obowiązek zorganizowania nauki religii na życzenie rodziców, o tyle nie musi gwarantować prowadzenia zajęć w tej samej grupie, do której uczęszcza dziecko. Przepisy wyraźnie wskazują, w których przypadkach można organizować religię w grupie łączonej w przedszkolu.