
- Data: 25.03.2024
Sprawozdanie z realizacji podstawy programowej w przedszkolu
Za realizację podstawy programowej w przedszkolu odpowiada dyrektor placówki. W praktyce informacje o stopniu realizacji podstawy programowej można uzyskać odpowiadając na pytania związane z realizacją zadań wychowania przedszkolnego, które określono w podstawie programowej. Musisz wiedzieć, że nie ma gotowego i uniwersalnego narzędzia do badania realizacji podstawy programowej w przedszkolu a sposób monitorowania realizacji podstawy programowej, zależy od decyzji dyrektora. Sprawdź, jak w praktyce zmierzyć się z tym zadaniem.

- Data: 19.03.2024
Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia rewalidacyjne?
Zajęcia rewalidacyjne są organizowane dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ich głównym celem jest wsparcie rozwoju dziecka w obszarach, w których napotyka on trudności wynikające z niepełnosprawności. Czy pomieszczenia, w których prowadzone są zajęcia rewalidacyjne muszą spełniać określone przepisami warunki? Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu.

- Data: 19.03.2024
Rekrutacja do przedszkola 2024 – na jakiej liście powinny się znaleźć 2,5 latki i dzieci spoza gminy?
Sprawdź, na którą listę: kandydatów zakwalifikowanych, ale nieprzyjętych czy niezakwalifikowanych należy wpisać dzieci 2,5 letnie oraz dzieci spoza gminy, które w wymaganym terminie złożyły wnioski o przyjęcie do przedszkola samorządowego, ale nie zostaną przyjęte z powodu braku miejsc.

- Data: 14.03.2024
Rada pedagogiczna w przedszkolu niepublicznym
Rada pedagogiczna jest jednym z wewnętrznych organów przedszkola. Jako organ kolegialny podejmuje uchwały, a tym samym ma znaczący wpływ na sprawy dotyczące wychowania opieki i funkcjonowania przedszkola. Sprawdź, czy istnieje obowiązek tworzenia rady w przedszkolu niepublicznym i jakie są zasady jej działalności.

- Data: 08.03.2024
Przedszkole a zatrudnienie pedagoga specjalnego w czasie wakacji
Przedszkola to placówki nieferyjne, co oznacza, że zajęcia w nich są prowadzone przez cały rok – również w czasie szkolnych wakacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że w większości z nich w okresie letnim organizacja pracy ulega zmianie. Wynika to z organizacji dyżurów wakacyjnych oraz mniejszej liczby dzieci przyprowadzanych do placówki. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie na przedszkolu nadal ciąży obowiązek zatrudniania odpowiedniej liczby specjalistów, w tym psychologa i pedagoga specjalnego.

- Data: 28.02.2024
Kontrola spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego, gdy zerówka jest w przedszkolu
Sprawdź, kto jest uprawniony do kontrolowania spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Poznaj zadania dyrektora obwodowej szkoły podstawowej w tym zakresie oraz zadania dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza dziecko objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 27.02.2024
Zajęcia prowadzone z udziałem wolontariusza a arkusz organizacyjny
Przepisy prawa oświatowego zezwalają na prowadzenie w przedszkolu zajęć z udziałem wolontariuszy. Trzeba jednak pamiętać, że udział w prowadzeniu nie jest równoznaczny z samodzielnym prowadzeniem zajęć. Zawsze musi uczestniczyć w nich również nauczyciel, a same zajęcia muszą być wykazane w arkuszu organizacyjnym. Sprawdź, jakich formalności dopełnić organizując w przedszkolu zajęcia prowadzone z udziałem wolontariusza.

- Data: 21.02.2024
Program autorski w przedszkolu
Nauczyciel może przygotować i przedstawić dyrektorowi przedszkola autorski program wychowania przedszkolnego. Powinien on jednak spełniać określone kryteria, by mógł być dopuszczony do użytku. Sprawdź, w jaki sposób dyrektor przedszkola dopuszcza do użytku autorski program i jaka jest rola rady pedagogicznej w tej procedurze.

- Data: 21.02.2024
Standardy ochrony małoletnich w przedszkolu – wskazówki i wzór dokumentu
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego muszą opracować i wdrożyć dokument o nazwie standardy ochrony małoletnich. Przepisy wprowadzające obowiązek opracowania wewnętrznej polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem weszły w życie 15 lutego 2024 r., ale na sporządzenie i wdrożenie standardów dyrektorzy przedszkoli mają 6 miesięcy. Sprawdź, co powinien zawierać ten dokument oraz jak uprościć nad nim pracę.

- Data: 21.02.2024
Przekazanie początkowej diagnozy przedszkolnej do szkoły
Dokument, który przedszkola, oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego przekazują rodzicom do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej powstaje na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych. Sprawdź, czy w przypadku przeniesienia dziecka w trakcie roku do innego przedszkola lub do szkolnej zerówki placówka ma obowiązek przekazać wstępną diagnozę do nowej placówki.
Aktualny numer
