- Data: 23.01.2023
Organizacja i nauka religii w przedszkolu. Kiedy powinny odbywać się lekcje religii w przedszkolu?
Od lat w debacie publicznej powraca temat organizowania zajęć z religii w czasie zajęć edukacyjnych w przedszkolu. Zalecane jest bowiem, aby katecheta prowadził religię przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zajęć realizujących podstawę programową. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Sprawdź, jak organizować te zajęcia i dowiedz się czy religia w przedszkolu, w tym również w zerówce może być realizowana w środku dnia. Dowiedz się, jak zorganizować zajęcia z religii dla grupy nie mniejszej niż siedmioro dzieci, jeżeli przedszkole lub oddział przedszkolny pracuje tylko pięć godzin dziennie.
- Data: 17.01.2023
Kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola
Prawie każdego dnia obchodzimy ciekawe święto. Nie wszystkie są oczywiste, ale każde z nich można wykorzystać, by uatrakcyjniać zajęcia z dziećmi. Znajomość kalendarza świąt nietypowych pomaga w planowaniu atrakcyjnych zajęć dydaktycznych i wychowawczych. Pobierz kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola na pierwszy kwartał 2023 roku.
- Data: 11.01.2023
Innowacja pedagogiczna w przedszkolu – czy wymagana jest uchwała rady pedagogicznej?
Podejmowanie przez nauczyciela działań innowacyjnych jest istotne zarówno w kontekście uzyskiwania stopni awansu zawodowego, jak i oceny pracy nauczyciela. Powszechnie przyjmuje się więc, że nauczycieli realizują tzw. innowacje pedagogiczne. Co jednak ważne – nie ma przepisów wskazujących na konieczność podjęcia uchwały rady pedagogicznej w sprawie wdrażania innowacji pedagogicznej w przedszkolu.
- Data: 05.01.2023
Zmniejszenie liczby dzieci w oddziale przedszkola, gdy uczęszcza do niego dziecko z orzeczeniem
Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym w przedszkolu ogólnodostępnym, co do zasady, nie powinna przekraczać 25 osób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do oddziału zostały przyjęte dzieci uchodźców z Ukrainy. O ile jednak dyrektor nie może zwiększyć limitu, o tye pojawia się pytanie – czy możliwe jest zmniejszenie liczby dzieci w oddziale, do którego uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
- Data: 03.01.2023
Przygotowanie do posługiwania się językiem obcym w przedszkolu – osłuchiwanie się z językiem obcym
W odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym polegają na rozwijaniu ich ciekawości względem języków obcych oraz na poznawaniu innych kultur. Realizacja powyższych założeń powinna opierać się na kształtowaniu sprawności rozumienia ze słuchu oraz na nauce słownictwa. Najważniejszą formą pracy z dziećmi w tym zakresie mają natomiast być wszelkiego rodzaju zabawy i gry. W jaki sposób połączyć zabawę z nauką języka obcego w przedszkolu? Jakie podejście metodyczne i formy pracy są zalecane w edukacji przedszkolnej oraz jakimi zasadami powinni kierować się nauczyciele języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące praktycznych aspektów przygotowania dzieci do posługiwania się językiem obcym.
- Data: 02.01.2023
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu – ile godzin i minut w ciągu dnia?
Dzieci przedszkolne powinny jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, ale przepisy nie określają, ile minut i godzin powinna zajmować rekreacja na spacerach czy placach przedszkolnych. Poznaj rekomendowane przez nas rozwiązania w zakresie organizacji czasu dzieci na świeżym powietrzu.
- Data: 28.12.2022
Wprowadzenie dziennika elektronicznego w trakcie roku szkolnego
Dzienniki elektroniczne są coraz bardziej powszechne również w przedszkolach. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice zwracają uwagę na korzyści wynikające z ich prowadzenia – łatwość prowadzenia wymaganej dokumentacji, szybko dostęp do potrzebnych informacji, ułatwiona komunikacja z rodzicami. Niektórzy dyrektorzy chcieliby wprowadzić dziennik elektroniczny w trakcie roku szkolnego. Sprawdzamy czy to możliwe.
- Data: 15.12.2022
Praca przedszkola w czasie przerwy świątecznej
Organizacja pracy przedszkoli różni się od szkół chociażby występowaniem zimowej przerwy świątecznej, która trwa od 23 do 31 grudnia 2022 roku. Przedszkola publiczne z założenia działają przez cały rok, z wyjątkiem przerwy ustalonej przez organ prowadzący. Jak jednak zasada ta ma zastosowanie przed i po świętach, gdy dzieci z reguły jest znacznie mniej niż zwykle? A jak pracują w tym okresie placówki niepubliczne?
- Data: 28.11.2022
Rekrutacja do przedszkola – od 10 grudnia 2022 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie rekrutacji do szkół i przedszkoli
W Dzienniku Ustaw RP opublikowano nowe rozporządzenie MEiN z 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Sprawdź szczegóły i dowiedz się czy wprowadzone zostały nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli.
- Data: 16.11.2022
Statut zespołu szkolno-przedszkolnego – czy wystarczy jeden dokument?
Organ prowadzący szkoły różnych typów może połączyć je w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek. Sprawdź, czy w przypadku zespołu szkolno-przedszkolnego możliwe jest funkcjonowanie tylko jednego, wspólnego statutu.