- Data: 14.04.2023
Czy w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka musi uczestniczyć rodzic
Przepisy prawa oświatowego stanowią, że zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka są prowadzone z dzieckiem i jego rodziną – indywidualnie lub w grupie. W związku z tym pojawiają się wątpliwości odnoszące się do obowiązku uczestniczenia rodziny w zajęciach wwr. Sprawdź, czy w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka musi uczestniczyć rodzic czy jest to tylko możliwość.
- Data: 13.04.2023
Udostępnianie pomieszczeń przedszkola niepublicznego specjalistom
Wielu rodziców uważa, że zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz w ramach kształcenia specjalnego nie są wystarczające dla ich dzieci. Ponadto konsultacji i zajęć ze specjalistą oczekują również rodzice dzieci bez orzeczeń i opinii z poradni. Zwracają się oni do dyrektora z wnioskiem o zapewnienie dodatkowych zajęć, za które gotowi są samodzielnie zapłacić. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji może być nie tyle organizowanie dodatkowych zajęć, ile wynajmowanie udostępnianie specjalistom pomieszczeń i gabinetów. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, na jakiej podstawie możliwe jest udostępnianie pomieszczeń przedszkola niepublicznego specjalistom.
- Data: 12.04.2023
Dla oddziałów przedszkolnych nie ustala się obwodów jak dla szkół podstawowych
Rodzice ubiegający się o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej często wskazują, że szkoła ma obowiązek przyjęcia ich dziecka ze względu na zamieszkanie w obwodzie tej szkoły. Czy faktycznie dziecko ma gwarantowane miejsce w oddziale przedszkolnym działającym przy szkole, w obwodzie której mieszka dziecko? Otóż nie, ponieważ dla oddziałów przedszkolnych nie ustala się obwodów. To z kolei oznacza, że miejsce zamieszkania dziecka nie wpływa na wyniki rekrutacji.
- Data: 31.03.2023
Pomoc nauczyciela w przedszkolu – czy obowiązkowa grupie trzylatków
W wielu przedszkolach przyjęto zasadę, że do grup trzylatków na stałem przydzielona jest pomoc nauczyciela. Jest to pracownik niepedagogiczny, który wykonuje zadania określone przez dyrektora – głównie wspiera nauczyciela w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa, rzadziej w czynnościach niezwiązanych z procesem dydaktycznym i wychowawczym. Sprawdź, czy zatrudnienie pomocy nauczyciela w grupie trzylatków jest obowiązkowe.
- Data: 28.03.2023
Brak gotowości szkolnej a zapewnienie miejsca w przedszkolu na kolejny rok szkolny
Do końca kwietnia rodzice i opiekunowie dzieci powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej dzieci. W odniesieniu w opiniach niektórych wskazane będzie, że dziecko nie osiągnęło gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Czy to oznacza, że dziecko będzie kontynuowało korzystanie z wychowania przedszkolnego w danym przedszkolu? Sprawdź czy brak gotowości szkolnej zobowiązuje do zapewnienia miejsca na kolejny rok szkolny.
- Data: 10.03.2023
Jedna osoba jako nauczyciel wspomagający i wychowawca oddziału w przedszkolu
Każdy oddział w przedszkolu jest powierzany opiece jednego lub dwóch nauczycieli, których określa się mianem wychowawcy oddziału. W wielu przedszkolach, w związku z organizacją kształcenia specjalnego dla dzieci z orzeczeniem zatrudnia się również tzw. nauczycieli wspomagających. Są to nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Sprawdź, czy wychowawcą oddziału może być nauczyciel wspomagający.
- Data: 09.03.2023
Rekolekcje dla przedszkolaków – poznaj obowiązki dyrektora i parafii, która je organizuje
Każdego roku w okresie poprzedzającym święta wielkanocne dyrektorzy przedszkoli spotkają się z pytaniami dotyczącymi organizacji rekolekcji wielkopostnych dla przedszkolaków. Czy dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym powinny w nich uczestniczyć, jeżeli takie jest życzenie rodziców? Kto powinien zorganizować rekolekcje dla dzieci z przedszkola? Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze przedszkola, w którym na życzenie rodziców naucza się religii.
- Data: 03.03.2023
Czy frekwencja wpływa na wydanie informacji o gotowości szkolnej dziecka?
Sprawdź, czy niska frekwencja przedszkolaka ma wpływ na obowiązek wydania przez dyrektora przedszkola informacji o gotowości szkolnej dziecka. Dowiedz się, które przepisy zobowiązują takim przypadku do przygotowania diagnozy przedszkolnej. Skorzystaj także ze wskazówek, jakie informacje zamieścić w diagnozie gotowości szkolnej dziecka, które bardzo rzadko uczęszczało na zajęcia do przedszkola.
- Data: 03.03.2023
Zwolnienie dziecka z przygotowania do posługiwania się językiem obcym w przedszkolu
Przygotowanie dziecka do posługiwania się językiem obcym to jeden z elementów realizacji podstawy programowej. Zdarza się jednak, że kilkulatki, ze względu na dwujęzyczność, biegle posługują się danym językiem obcym. Czy w takim przypadku można zwolnić dziecko z obowiązku uczęszczania na zajęcia językowe?
- Data: 07.02.2023
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w oddziale przedszkolnym
Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonują, tak jak przedszkola, przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Bardzo często takie przerwy ustalane są na czas trwania ferii zimowych i wakacji. Sprawdź, czy oddział przedszkolny powinien prowadzić zajęcia dla dzieci w dni, które dla szkoły są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.