
- Data: 23.04.2024
Rozwiązanie umowy zlecenia przez przedszkole
Umowę cywilnoprawną co do zasady łatwiej jest rozwiązać niż stosunek pracy. Wypowiadając umowę zlecenia, należy jednak pamiętać o zwrocie wydatków, a niekiedy także odszkodowaniu. Sprawdź, w jakich przypadkach wypowiedzenie umowy zlecenia w przedszkolu będzie się wiązało z dodatkowymi obowiązkami i kosztami.

- Data: 16.04.2024
Zmiana języka obcego nauczanego w przedszkolu – czy jest możliwa
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego przewiduje przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Prowadzenie zajęć w tym zakresie jest obowiązkowe, a dyrektor jest zobowiązany do zatrudnienia nauczycieli posiadających kwalifikacje wymagane do ich prowadzenia. Co jednak ważne, wybór języka obcego nie należy do dyrektora. Sprawdź, czy możliwa jest zmiana języka obcego nauczanego w przedszkolu, np. na wniosek rodziców.

- Data: 05.04.2024
Nauka języka mniejszości narodowych i etnicznych lub języka regionalnego w przedszkolu – ile godzin w roku szkolnym 2024/2025?
Przedszkole, na życzenie rodziców musi organizować naukę języka mniejszości lub języka regionalnego. Przepisy wskazują wymiar godzin zajęć w przedszkolu – na nowy rok szkolny nie są przewidziane zmiany. Sprawdź, ile godzin nauki języka mniejszości lub języka regionalnego należy zaplanować w przedszkolu na rok szkolny 2024/2025.

- Data: 03.04.2024
Termin na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego
Organizowanie zajęć umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego jest jednym z zadań przedszkola. Jeżeli rodzice złożą wniosek o objęcie dziecka nauką takiego języka – dyrektor przedszkola nie odmówić. Sprawdź, jakie obowiązują terminy na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego.

- Data: 02.04.2024
Zasady prowadzenia księgi uczniów w przedszkolu
Przedszkole, także przedszkole niepubliczne, nie jest zobligowane do prowadzenia księgi uczniów, w związku z czym brak jest regulacji dotyczących zasad jej prowadzenia. Jednocześnie jednak nie ma prawnego zakazu prowadzenia tego typu dokumentacji. Sprawdź, jakie zasady stosować w związku z prowadzeniem księgi uczniów w przedszkolu.

- Data: 02.04.2024
Dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w przedszkolu
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przyjęcie dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu do przedszkola wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowego nauczyciela, który będzie wspierał je podczas pobytu w placówce. Dowiedz się, jak rozwiązać problem braku odpowiedniego specjalisty i czy warunkowo jego zadania może realizować dodatkowy nauczyciel wychowania przedszkolnego.

- Data: 26.03.2024
Wynajem sali przedszkolnej
To, czy dyrektor publicznego przedszkola i innej publicznej formy wychowania przedszkolnego będzie mógł wynająć pomieszczenia przedszkola na cele komercyjne np. na zajęcia dodatkowe zależy od zakresu jego uprawnienia do władania nieruchomością przedszkolną. Sprawdź, kiedy i na jakich warunkach dyrektor przedszkola może dysponować pomieszczeniami placówki.

- Data: 25.03.2024
Koncepcja pracy przedszkola
Dzisiejsze funkcjonowanie przedszkola, to odpowiedź na pytania co kontynuować a co zmienić? Jak również realizacja różnorakich działań dotyczących zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, ale również współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym, w którym funkcjonuje przedszkole. Działania te wymagają nieustannej troski i starań w kierunku podnoszenia jakości pracy placówki i świadczonych przez nią usług. Odpowiadać zaś temu powinna koncepcja pracy przedszkola, której przykładową konstrukcję przedstawiamy w tym artykule.
Aktualny numer
