- Data: 07.08.2023
Jak wykazać przygotowanie do nauki języka obcego we wpisach do dziennika zajęć przedszkola
W podstawie programowej wychowania przedszkolnego wskazano, że dziecko kończące wychowanie przedszkolne powinno być przygotowane do nauki języka obcego nowożytnego . To oznacza, że działania związane z prowadzeniem takiego przygotowania także muszą zostać odnotowane w dzienniku. Jak powinien wyglądać wpis do dziennika zajęć przedszkola, biorąc pod uwagę język angielski?
- Data: 04.08.2023
Język obcy nowożytny w przedszkolu specjalnym - czy jest obowiązkowy?
Dzieci z określonymi rodzajami niepełnosprawności nie uczestniczą w przygotowaniu do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Nie oznacza to jednak, że w przedszkolu specjalnym, do którego uczęszczają tylko dzieci z orzeczeniem, nie trzeba takich zajęć organizować. Sprawdź szczegóły.
- Data: 03.08.2023
Zajęcia ruchowe w przedszkolu – znaczenie ćwiczeń gimnastycznych w codziennej rutynie przedszkolaka
Zabawy ruchowe są jednym z najważniejszych elementów w życiu małych przedszkolaków. To nie tylko forma rozrywki, ale przede wszystkim kluczowy element prawidłowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego dzieci. Z tego też powodu zostały uwzględnione w programie wychowania przedszkolnego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się znaczeniu zabaw ruchowych w przedszkolu oraz wyjaśnimy, dlaczego trzeba wprowadzać je do codziennej rutyny maluchów.
- Data: 28.07.2023
Legitymacja przedszkolna – nie tylko dla sześciolatków
Legitymacje przedszkolne są wydawane tylko dla dzieci z niepełnosprawnością. Błędne jest jednak przekonanie, że przysługuje ona tylko dzieciom odbywającym roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Legitymację wydaje się dzieciom z orzeczeniem, które korzystają z wychowania przedszkolnego – również poniżej szóstego roku życia.
- Data: 17.07.2023
Uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych nie przypisuje się do oddziału
Dziecka realizującego zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze nie przypisuje się do oddziału przedszkolnego. Zajęcia dla tego dziecka organizuje się odrębnie, na podstawie odrębnych przepisów i dokumentuje się je w oddzielnym dzienniku zajęć. Czy skoro dziecko nie jest przypisane do oddziału, to oznacza, że przedszkole dysponuje wolnym miejscem i można przyjąć kolejnego wychowanka?
- Data: 05.07.2023
Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne – od ilu lat?
Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości organizowania indywidualnego realizowania wychowania przedszkolnego przez dzieci, które nie realizują jeszcze rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Dziecko w wieku od 3 do 5 lat nie otrzyma zatem orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, kiedy można zorganizować indywidualne przygotowanie przedszkolne.
- Data: 27.06.2023
Liczba nauczycieli w grupie przedszkolnej – czy dwóch na jeden oddział w przedszkolu?
Przepisy pozwalają przydzielić opiekę nad oddziałem przedszkolnym dwóm nauczycielom. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obowiązek, ale możliwość. Należy przy tym zaznaczyć, że powierzenie opieki nad oddziałem dwóm nauczycielom nie oznacza, że dwie osoby jednocześnie prowadzą zajęcia z grupą. Sprawdź, kiedy zajęcia w grupie przedszkolnej powinny być prowadzone jednocześnie przez dwóch nauczycieli.
- Data: 16.06.2023
Czas trwania zajęć ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych w przedszkolu
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego przewidują konieczność organizowania dla dzieci zajęć ruchowych. Żadne przepisy nie wskazują jednak czasu trwania zajęć ruchowych w przedszkolu. Sprawdź, jak ustalić czas trwania zajęć ruchowych w przedszkolu i punkcie przedszkolnym.
- Data: 14.06.2023
Prowadzenie zajęć przez psychologa w czasie dyżuru wakacyjnego
Organizując pracę przedszkola w okresie wakacyjnym zdarza się, że dyrektorzy planują prowadzenie zajęć wychowania przedszkolnego przez zatrudnionych w przedszkolu specjalistów. Warto pamiętać, że nie wszyscy posiadają kwalifikacje do prowadzenia zajęć, w ramach których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. W artykule analizujemy, czy możliwe jest prowadzenie zajęć przez psychologa w czasie dyżuru wakacyjnego w przedszkolu.
- Data: 07.06.2023
Możliwa zmiana programu wychowania przedszkolnego
Każde przedszkole obowiązane jest realizowania programów wychowania przedszkolnego uwzględniających podstawę programową. Za wybór programu na etap edukacyjny co do zasady odpowiadają nauczyciele, którzy przedstawiają go zatwierdzenia dyrektorowi. Zdarza się jednak, że ci sami nauczyciele wnioskują o zmianę programu w trakcie etapu nauczania. Czy jest to dopuszczalne?