Skreślenie z listy agresywnego dziecka to dla przedszkola ostateczność

Decyzja o skreśleniu agresywnego dziecka z listy uczniów przedszkola zawsze powinna być ostatecznością, nie jest jednak niezgodna z prawem. Jeżeli jednak dyrektor przedszkola decyduje się na taki krok, musi upewnić się, że wyczerpano już wszystkie działania, do podjęcia których zobowiązane było przedszkole. Sprawdź, jakie kroki trzeba podjąć i jakich formalności dopełnić przed wydaniem decyzji o skreśleniu agresywnego dziecka z listy uczniów przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie działania należy podjąć w przypadku agresji dziecka w przedszkolu.
- Czy dyrektor może skreślić z listy wychowanków agresywne dziecko.
- Czy rodzice mogą zaskarżyć decyzję o skreśleniu dziecka z listy dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego.
Agresywne dziecko wymaga pomocy w systemie oświaty
Agresja dziecka kierowana przeciwko innym dzieciom i pracownikom przedszkola powinna być sygnałem, że dziecko ma problem i wymaga pomocy. W udzielenie tej pomocy powinni zaangażować się zarówno dyrektor przedszkola, nauczyciele, jak i rodzice. Dziecko sprawiające trudności wychowawcze nie jest bowiem niegrzeczne przez złośliwość, lecz w ten sposób komunikuje problem. W pierwszej kolejności powinna więc zostać wdrożona procedura postępowania, w której dziecko agresywne zostanie objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Co jednak ważne – także rodzice mogą być adresatami pomocy. Zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach: pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu polega m.in. na wspieraniu rodziców i w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej dzieciom.
Skreślenie agresywnego dziecka z listy dopiero po wyczerpaniu innych możliwości
Decyzja o skreśleniu dziecka z listy podopiecznych przedszkola powinna być ostatecznością. Można podjąć ją po wykorzystaniu wszystkich możliwości:
- oddziaływania wychowawczego na dziecko,
- współdziałania z rodzicami w zapewnieniu dziecku odpowiedniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i poza nim.
Oprócz tego konieczne jest wykazanie w sposób bezsporny, że dziecko swoim zachowaniem stwarza sytuacje zagrażające bezpieczeństwu własnemu, innych dzieci i nauczycieli.
Co jednak ważne – skreślenie agresywnego dziecka z lisy wychowanków przedszkola jest możliwe, jeżeli statut zawiera odpowiednie zapisy.
W statucie przedszkola powinny być określone prawa i obowiązki dzieci, w tym przypadki, w których dyrektor może skreślić dziecko z listy dzieci przyjętych do przedszkola – art. 102 ust. 1 pkt 13 ustawy z 14 grudnia 2916 r. – Prawo oświatowe. Jest to bardzo istotne, ponieważ wyłącznie w tym zakresie będzie możliwe podjęcie ewentualnej decyzji o skreśleniu dziecka.
Przepisy prawa nie wymieniają, jakie okoliczności uzasadniają decyzję o skreśleniu dziecka z listy przedszkolaków, pozostawiając rozstrzygnięcie w tym zakresie przedszkolu.
Skreślenie dziecka z listy wychowanków przedszkola następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej.
Rodzice agresywnego dziecka będą mogli odwołać się od decyzji o skreśleniu
Jeśli przesłanką do skreślenia dziecka z listy przedszkolaków jest jego agresywne zachowanie dziecka zagrażające bezpieczeństwu innych dzieci i nauczycieli, przy jednoczesnym braku zaangażowania się rodziców i odmowie współpracy z przedszkolem oraz braku skuteczności wcześniej podejmowanych działań, to po podjęciu stosownej uchwały przez radę pedagogiczną dyrektor może wydać decyzję administracyjną. Rodzice dziecka będą jednak mieli możliwość odwołania się od decyzji w trybie wskazanym w przepisach prawa.
Dążąc do zabezpieczenia interesów przedszkola, warto przed podjęciem uchwały, podjąć próbę poproszenia rodziców o zgłoszenie się z dzieckiem do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu zdiagnozowania dziecka i wskazanie sposobu rozwiązania problemu.
Poradnia powinna wydać opinię w terminie nie dłuższym niż 30 dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach w terminie nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku (§ 3, i ust. 5 rozporządzenia MEN z 1 lutego 1913 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych).
Warto także spróbować pomóc nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dzieckiem, udzielając im wsparcia ze strony specjalistów pracujących w przedszkolu oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej (§ 2 ust. 3, § 24 i 24a rozporządzenia z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz § 2 i 9 rozporządzenia MEN z 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych
PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE
Porada ma zastosowanie również do przedszkola niepublicznego. Jeśli statut zawiera odpowiednie zapisy oraz wyczerpane zostały wszelkie działania, do podjęcia których zobowiązane jest przedszkole, to po podjęciu stosownej uchwały przez radę pedagogiczną i wnikliwym zbadaniu okoliczności uzasadniających skreślenie dziecka, dyrektor przedszkola może wydać decyzję administracyjną.
Przeczytaj również:
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 737) – art. 68 ust. 2, art. 102 ust. 1 pkt 13.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1798 ze zm.) – § 2 ust. 3, § 24 i 24a.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2499 ze zm.) – § 3, § 5.
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer
