Archiwalny

Odmowa kontynuowania wychowania przedszkolnego lub skreślenie agresywnego dziecka z listy wychowanków

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 12 marca 2022
Dokument archiwalny
efe18f95fcde279a19f0d1b75fb8bb85e36c3700-large

Dowiedz się, czy na wniosek rady pedagogicznej komisja rekrutacyjna może nie wyrazić zgody na kontynuowanie wychowania przedszkolnego na kolejny rok szkolny lub wnioskować o skreślenie agresywnego dziecka z listy podopiecznych ze względu na problemy z zachowaniem i zagrożenie, jakie stanowi dla pozostałych dzieci w grupie.

Przede wszystkim podkreślić należy, że jeżeli rodzice złożyli deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, o której mowa w art. 153 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2916 r. - Prawo oświatowe (UPO), to przedszkole ma obowiązek zapewnienia miejsca dla tego dziecka w kolejnym roku szkolnym.

Komisja rekrutacyjna nie zajmuje się rozpatrywaniem deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w danym przedszkolu. Deklarację tę rodzice składają do dyrektora przedszkola, który ma obowiązek zapewnienia dziecku miejsca w kolejnym roku szkolnym. Jak stanowi art. 157 ust. 3 pkt 1 i 2 UPO, do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:

  1. ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, o której mowa w art. 158 ust. 1 UPO;
  2. ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, o której mowa w art. 158 ust. 3 UPO.

Z powyższego wynika, że praca komisji rekrutacyjnej odnosi się do czynności związanych z postepowaniem rekrutacyjnym. Dziecko, którego rodzice złożyli deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego nie uczestniczy w tym postępowaniu, ponieważ jest już uczniem przedszkola.

Odnośnie do możliwości skreślenia agresywnego z listy uczniów – teoretycznie takie rozwiązanie jest możliwe. Przede wszystkim jednak musi zostać spełniony warunek uwzględnienia takiej okoliczności w statucie przedszkola. Otóż zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 13 UPO, statut przedszkola zawiera m.in.: prawa i obowiązki dzieci, w tym przypadki, w których dyrektor przedszkola może skreślić dziecko z listy uczniów. Jeżeli wskazuje taką okoliczność, to:

  1. rada pedagogiczna może podjąć uchwałę w sprawie skreślenia dziecka z listy uczniów – art. 70 ust. 1 pkt 5 UPO,
  2. dyrektor przedszkola, na podstawie uchwały rady pedagogicznej, wydaje decyzję o skreśleniu dziecka z listy uczniów – art. 68 ust. 2 UPO.

Należy jednak podkreślić, że skreślenie powinno być ostatecznym działaniem.

Zapamiętaj!

Skreślenie dziecka z listy uczniów przedszkola jest możliwe wyłącznie pod warunkiem, że dana przesłanka została wskazana statucie, jako przesłanka do skreślenia – art. 68 ust. 2, art. 102 ust. 1 pkt 13 UPO.

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Numer 143 Czerwiec/Lipiec 2025 r.
Dodano: 18.06.2025

Numer 143 Czerwiec/Lipiec 2025 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin