Nierzadko w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola największa liczbę punktów otrzymują dzieci w wieku trzech czy czterech lat. Skutkuje to tym, że w pierwszym terminie na zapis do wybranego przedszkola nie mogą liczyć sześciolatki. Niektórzy dyrektorzy decydują, by w pierwszej kolejności rozpatrywać wnioski o przyjęcie do przedszkola dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym. Czy takie działanie jest prawidłowe? Sprawdź, czy dziecko 6-letnie ma pierwszeństwo przed dzieckiem, które spełnia kryteria na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola. Kto decyduje o tym, czy dziecko zostanie przyjęte i będzie mogło chodzić do przedszkola?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Lista kandydatów zakwalifikowanych to lista kandydatów, którzy pełnili warunki formalne. Oznacza to, że na liście dzieci zakwalifikowanych znajdą się nazwiska dzieci, których rodzice/opiekunowie prawidłowo złożyli wnioski. Sprawdź, jakie informacje znajdują się na liście dzieci zakwalifikowanych.
W Dzienniku Ustaw RP opublikowano nowe rozporządzenie MEiN z 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Sprawdź szczegóły i dowiedz się czy wprowadzone zostały nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Sprawdź, czy do przedszkola publicznego, po zakończonej rekrutacji można na wolne miejsce przyjąć dziecko przed ukończeniem 2,5 lat? Upewnij się także jak wpisać 2,5-latka do Systemu Informacji Oświatowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy wprowadziła nieprzekraczalny termin na złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego przez dzieci z Ukrainy. Dowiedz się do kiedy musisz oczekiwać na deklarację rodziców dzieci z Ukrainy uczęszczających obecnie do przedszkola i co zrobić, jeżeli w terminie nie złożą wniosku o kontynuację wychowania przedszkolnego w nowym roku szkolnym.
Dowiedz się, jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko 6-letnie dostało się do dwóch przedszkoli a rodzic nie złożył oświadczenia woli przyjęcia do żadnego z nich, ponieważ nie może się zdecydować którą placówkę wybrać.
Przepisy dotyczące kształcenia dzieci z Ukrainy pozwalają zwiększyć liczebność oddziału przedszkola do 28 dzieci. Oznacza to, że przy maksymalnym obłożeniu oddziału (25 dzieci) można przyjąć troje dzieci z Ukrainy. Jeżeli oddział liczy np. 20 dzieci, to można przyjąć pięciu dodatkowych uczniów. Dowiedz się jednak, czy zwiększenie limitu w oddziałach jest niezależne od przepisów bhp i wymagań co do powierzchni przypadającej na jedno dziecko.
Sprawdź, co zrobić, jeżeli po zakończonej rekrutacji do jedynego przedszkola publicznego w gminie okazało się, że zabrakło miejsc dla dzieci 3- i 4 -letnich.
Dowiedz się, czy dzieci 6-letnie z Ukrainy powinny być obowiązkowo przyjęte do oddziału zerowego w polskich szkołach i przedszkolach. Sprawdź, czy status uchodźcy gwarantuje im pierwszeństwo w przyjęciu do placówki wychowania przedszkolnego przed dziećmi z Polski, które biorą udział w rekrutacji.
Upewnij się, czy można jednocześnie złożyć wniosek o kontynuowanie wychowania przedszkolnego w dotychczasowym przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego i jednocześnie brać udział w rekrutacji w innej placówce.
Dowiedz się, czy na wniosek rady pedagogicznej komisja rekrutacyjna może nie wyrazić zgody na kontynuowanie wychowania przedszkolnego na kolejny rok szkolny lub wnioskować o skreślenie agresywnego dziecka z listy podopiecznych ze względu na problemy z zachowaniem i zagrożenie, jakie stanowi dla pozostałych dzieci w grupie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.