Deklaracja rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego to dokument, który składają rodzice lub opiekunowie prawni dziecka uczęszczającego do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego (np. punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego). Składa się ją zazwyczaj w okresie rekrutacji na kolejny rok szkolny, w terminie określonym przez dyrektora placówki. Celem deklaracji jest potwierdzenie, że dziecko nadal będzie uczęszczało do tej samej placówki, co pozwala na sprawne zaplanowanie liczby wolnych miejsc dla nowych kandydatów. Brak złożenia deklaracji w wyznaczonym terminie może skutkować utratą miejsca w przedszkolu.
Protokół z posiedzenia komisji rekrutacyjnej to dokument sporządzany przez komisję rekrutacyjną powołaną w przedszkolu lub szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w celu przeprowadzenia rekrutacji dzieci na nowy rok szkolny.
Promocja przedszkola to szereg działań podejmowanych przez okrągły rok szkolny. Dopiero gdy do zadania tego podejdziemy kompleksowo i na stałe wpiszemy je w kalendarz naszych zadań możemy liczyć na sukces. Poznaj warte wdrożenia działania promocyjne dla twojej placówki. Już dziś zacznij działać z myśląc o sukcesie w perspektywie długofalowej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dowiedz się, jak powinien postąpić dyrektor przedszkola w sytuacji, gdy dziecko 6-letnie dostało się do dwóch przedszkoli a rodzic nie złożył oświadczenia woli przyjęcia do żadnego z nich, ponieważ nie może się zdecydować którą placówkę wybrać. Sprawdź także, czy zapisanie dziecka do dwóch przedszkoli jednocześnie jest zgodne z przepisami prawa.
Zbliżają się terminy rozpoczęcia rekrutacji do przedszkoli na rok 2025/2026. Należy mieć na uwadze, że wskazane terminy oraz harmonogram rekrutacji często są różne w zależności od rozwiązań przyjętych przez dany organ prowadzący. Stąd tak istotne jest, aby zapoznać się z przepisami prawa i wynikającymi z nich uchwałami danego organu prowadzącego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy prowadzeniu naboru na rok szkolny 2025/2026.
Sprawdź, czy do przedszkola publicznego, po zakończonej rekrutacji można na wolne miejsce przyjąć dziecko przed ukończeniem 2,5 lat? Upewnij się także jak wpisać 2,5-latka do Systemu Informacji Oświatowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nierzadko w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola największa liczbę punktów otrzymują dzieci w wieku trzech czy czterech lat. Skutkuje to tym, że w pierwszym terminie na zapis do wybranego przedszkola nie mogą liczyć sześciolatki. Niektórzy dyrektorzy decydują, by w pierwszej kolejności rozpatrywać wnioski o przyjęcie do przedszkola dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym. Czy takie działanie jest prawidłowe? Sprawdź, czy dziecko 6-letnie ma pierwszeństwo przed dzieckiem, które spełnia kryteria na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola. Kto decyduje o tym, czy dziecko zostanie przyjęte i będzie mogło chodzić do przedszkola?
Lista kandydatów zakwalifikowanych to lista kandydatów, którzy pełnili warunki formalne. Oznacza to, że na liście dzieci zakwalifikowanych znajdą się nazwiska dzieci, których rodzice/opiekunowie prawidłowo złożyli wnioski. Sprawdź, jakie informacje znajdują się na liście dzieci zakwalifikowanych.
W Dzienniku Ustaw RP opublikowano nowe rozporządzenie MEiN z 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Sprawdź szczegóły i dowiedz się czy wprowadzone zostały nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy wprowadziła nieprzekraczalny termin na złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego przez dzieci z Ukrainy. Dowiedz się do kiedy musisz oczekiwać na deklarację rodziców dzieci z Ukrainy uczęszczających obecnie do przedszkola i co zrobić, jeżeli w terminie nie złożą wniosku o kontynuację wychowania przedszkolnego w nowym roku szkolnym.
Przepisy dotyczące kształcenia dzieci z Ukrainy pozwalają zwiększyć liczebność oddziału przedszkola do 28 dzieci. Oznacza to, że przy maksymalnym obłożeniu oddziału (25 dzieci) można przyjąć troje dzieci z Ukrainy. Jeżeli oddział liczy np. 20 dzieci, to można przyjąć pięciu dodatkowych uczniów. Dowiedz się jednak, czy zwiększenie limitu w oddziałach jest niezależne od przepisów bhp i wymagań co do powierzchni przypadającej na jedno dziecko.
Sprawdź, co zrobić, jeżeli po zakończonej rekrutacji do jedynego przedszkola publicznego w gminie okazało się, że zabrakło miejsc dla dzieci 3- i 4 -letnich.
Dowiedz się, czy dzieci 6-letnie z Ukrainy powinny być obowiązkowo przyjęte do oddziału zerowego w polskich szkołach i przedszkolach. Sprawdź, czy status uchodźcy gwarantuje im pierwszeństwo w przyjęciu do placówki wychowania przedszkolnego przed dziećmi z Polski, które biorą udział w rekrutacji.
Upewnij się, czy można jednocześnie złożyć wniosek o kontynuowanie wychowania przedszkolnego w dotychczasowym przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego i jednocześnie brać udział w rekrutacji w innej placówce.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.