Brak miejsc w przedszkolu publicznym
Sprawdź, co zrobić, jeżeli po zakończonej rekrutacji do jedynego przedszkola publicznego w gminie okazało się, że zabrakło miejsc dla dzieci 3- i 4 -letnich.
W przypadku braku wolnych miejsc w:
- publicznych przedszkolach,
- publicznych oddziałach przedszkolnych,
- innych publicznych formach wychowania przedszkolnego
wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego, wskazać:
- niepubliczne przedszkole,
- oddział przedszkolny w niepublicznej szkole podstawowej albo
- niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego,
o których mowa odpowiednio w art. 17 ust. 1, art. 19 ust. 1, art. 21 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (art. 31 ust. 10 ustawy - Prawo oświatowe).
Placówki, o których mowa wyżej wyłania się w otwartym konkursie ofert. Gmina jest zobowiązana do przeprowadzenia takiego konkursu, jeżeli nie jest w stanie zapewnić w placówkach wychowania przedszkolnego miejsca wszystkim dzieciom, którym ma obowiązek zapewnić (art. 22 ust. 4 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych).
Reasumując: Gmina, która nie zapewnia wszystkim dzieciom, którym ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego, jest obowiązana przeprowadzić otwarty konkurs ofert dla niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych, w których zorganizowano oddział przedszkolny, lub innych form wychowania przedszkolnego.
Przeczytaj także: