
- Data: 31.03.2025
Usprawiedliwianie nieobecności dziecka w przedszkolu
Usprawiedliwianie nieobecności dziecka w przedszkolu jest obowiązkiem rodziców i opiekunów. Warto pamiętać, że usprawiedliwiać należy nie tylko nieobecność dzieci obywających roczne przygotowanie przedszkolne, ale również młodszych, dla których korzystanie z wychowania przedszkolnego nie stanowi jeszcze obowiązku. Jednocześnie jednak, przepisy prawa oświatowego nie zawierają szczegółowych wytycznych odnośnie do sposobu usprawiedliwiania nieobecności. Dowiedz się, czy rodzice mają obowiązek usprawiedliwiania w formie pisemnej nieobecności dziecka w przedszkolu, czy może wystarczy usprawiedliwienie ustne. Sprawdź także, jakie mogą być konsekwencje zbyt dużej absencji dziecka.

- Data: 30.03.2025
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 24-30 marca 2025 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 28.03.2025
Zmiany w Karcie Nauczyciela: Co nowego czeka dyrektorów szkół i przedszkoli w nadchodzących miesiącach
Zmiany w Karcie Nauczyciela to temat, który w najbliższych miesiącach z pewnością przyciągnie uwagę nauczycieli i pracowników oświaty. Wśród zapowiadanych nowości znajdują się istotne zmiany, które mają na celu poprawę warunków pracy i rozwoju zawodowego nauczycieli, a także ujednolicenie zasad wynagradzania oraz świadczeń emerytalno-rentowych. W artykule omawiamy m.in. podwyższenie nagród jubileuszowych, zmiany w odprawach emerytalnych, nowe zasady dotyczące godzin ponadwymiarowych, a także wprowadzenie ochrony przedemerytalnej i szereg innych regulacji, które mogą mieć istotny wpływ na życie zawodowe nauczycieli. Dowiedz się, co zmieni się w Karcie Nauczyciela i jak te zmiany wpłyną na Twoją pracę.

- Data: 26.03.2025
Wczasy pod gruszą a wymóg wykorzystania 14 dni urlopu
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) to jedno z najważniejszych narzędzi wspierających pracowników w zakresie pomocy socjalnej, które może obejmować m.in. dofinansowanie wypoczynku czy pomoc materialną. Wiele osób korzystających z ZFŚS nie do końca zdaje sobie sprawę, kto tak naprawdę może z niego skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenia. Czy wiesz, że pracodawca może wprowadzić wymóg skorzystania z co najmniej 14 dni urlopu, aby móc ubiegać się o dofinansowanie do wypoczynku? Dowiedz się, jakie zmiany mogą zostać wprowadzone w regulaminach ZFŚS i kto dokładnie ma prawo korzystać ze świadczeń socjalnych, aby nie przeoczyć niczego ważnego!

- Data: 26.03.2025
Wczasy pod gruszą dla pracownika przedszkola, który nie wykorzystał 14 dni urlopu
W przedszkolnych regulaminach ZFŚS bardzo często spotyka się zapis uzależniający prawo do dofinasowania do urlopu od wykorzystania co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy taki zapis w regulaminie ZFŚS jest obowiązkowy i jakie konsekwencje wynikają z jego braku.

- Data: 25.03.2025
Organizacja punktu przedszkolnego
Wielu rodziców, rozważając opcje wychowania przedszkolnego dla swoich dzieci, staje przed pytaniem o różnice między punktem przedszkolnym a tradycyjnym przedszkolem. Punkty przedszkolne, mimo że oferują podobne formy wychowania, różnią się w organizacji i funkcjonowaniu. Przepisy regulujące tę formę opieki mają na celu dostosowanie placówek do specyficznych potrzeb społecznych i demograficznych. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jak wygląda organizacja punktu przedszkolnego, jakie są jego obowiązki, a także jakie różnice i podobieństwa występują w porównaniu do przedszkola. Dowiesz się również, jakie przepisy muszą spełniać punkty przedszkolne, jak przebiegają zajęcia oraz jak wygląda dokumentowanie pracy. Czy wiesz, jakie zasady obowiązują w punktach przedszkolnych? Jakie są minimalne wymogi godzinowe i jak wygląda opieka nad dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

- Data: 23.03.2025
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 17-23 marca 2025 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 23.03.2025
Niezłożenie potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola
Po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola rodzice mają wyznaczony termin na złożenie potwierdzenia woli przyjęcia do placówki. W praktyce znaczna część rodziców zapomina o tym obowiązki a dyrektor przedszkola nie wie wówczas, czy te dzieci będą uczęszczały do placówki czy też nie. Jest to o tyle ważne, że na wolne miejsca w przedszkolu przyjmuje się dzieci, które mimo złożenia wniosku do placówki się nie dostały na I etapie rekrutacji. Sprawdź, jakie działania może podjąć dyrektor przedszkola, gdy nie otrzymał od wszystkich rodziców potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola.

- Data: 22.03.2025
Kiedy usunąć listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych w rekrutacji do przedszkola?
Jednym z kluczowych zadań komisji rekrutacyjnej jest ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. O ile nie ma wątpliwości, że to właśnie komisja podaje listy do publicznej wiadomości, o tyle często zapomina się o ich usunięciu. Sprawdź, jak długo powinny być publikowane listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Dowiedz się, kto odpowiada za ich usunięcie z widocznego miejsca.

- Data: 21.03.2025
Dokumenty kontrolowane w przedszkolu niepublicznym przez kuratora oświaty
Każde przedszkole, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, może zostać objęte kontrolą, której celem jest sprawdzenie przestrzegania przepisów prawa dotyczących jego działalności. Kontrola może być planowa, czyli zapowiedziana z wyprzedzeniem lub doraźna, gdy pojawi się pilna potrzeba podjęcia działań. Jako dyrektor przedszkola, warto wiedzieć, jak się przygotować do tego procesu, aby upewnić się, że placówka spełnia wszystkie wymogi prawne i organizacyjne. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat rodzajów kontroli, dokumentów, które mogą zostać sprawdzone, oraz szczegółową checklistę listę czynności, które należy wykonać, aby skutecznie przygotować się do kontroli, od zebrania dokumentów po analizę przepisów.
Aktualny numer
