- Data: 14.11.2024
Kto może odebrać dziecko z przedszkola
Często stosowaną praktyką jest udział przedszkolaków w zajęciach dodatkowych przed odebraniem ich przez rodziców lub inne upoważnione. Jeżeli zajęcia takie odbywają się poza przedszkolem ktoś musi odebrać dziecko z placówki i po zajęciach przyprowadzić je z powrotem. Sprawdź, czy pracownik firmy zewnętrznej organizującej zajęcia dodatkowe może odebrać dziecko z placówki w celu uczestniczenia w tych zajęciach.
- Data: 12.11.2024
Zaświadczenie o niekaralności również od policjanta
W celu właściwej realizacji podstawy programowej do przedszkoli często zapraszani są przedstawiciele różnych profesji. Do jednej z grup najczęściej współpracujących z przedszkolami należą policjanci, lekarze czy strażacy. Należy pamiętać, że obecnie, w związku z wejściem w życie tzw. ustawy Kamilka, również te osoby powinny przedłożyć zaświadczenie o niekaralności.
- Data: 12.11.2024
Prowadzenie zajęć logopedycznych przez firmę zewnętrzną
W przedszkolach niepublicznych często stosowanym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia zajęć logopedycznych zewnętrznej firmie np. niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, czy w świetle przepisów Karty Nauczyciela o zasadach zatrudniania pracowników w niepublicznych przedszkolach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Sprawdź, czy w świetle przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wydatek na zajęcia logopedyczne można rozliczyć z dotacji.
- Data: 12.11.2024
Zabawa z myślą o przyszłości z LEGO® Education
Wyobraź sobie klasę tętniącą kreatywnością, gdzie odkrywanie nowej wiedzy jest jak wspaniała przygoda, a nauka to radosna podróż. Dzieci nie siedzą w ławkach, przysłuchując się nauczycielowi, lecz same aktywnie odkrywają i poszerzają swoją wiedzę. Eksperymentują, programują, tworzą i podczas tej zabawy zyskują umiejętności, które przydadzą im się w późniejszym życiu. Dotyczy to kompetencji niezbędnych do pełnienia zawodów w przyszłości, w tym tych, związanych ze stale zmieniającym się rynkiem pracy, ale też umiejętności życiowych, takich jak współpraca w grupie, pewność siebie i motywacja wewnętrzna.
- Data: 12.11.2024
Kształtowanie czynności samoobsługowych u dzieci w przedszkolu – jak pokonać trudności?
Wyposażenie dziecka w umiejętności związane z wykonywaniem tzn. czynności samoobsługowych jest jednym założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Najwięcej trudności w tym zakresie mają z pewnością dzieci najmłodsze. W jaki sposób pomóc dziecku, któremu ich wykonywanie sprawia wyraźną trudność?
- Data: 11.11.2024
Akta osobowe nauczycieli przedszkola
Poza aktami osobowymi dyrektor przedszkola prowadzi dla każdego pracownika odrębną dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy zgodnie z poniższymi wyjaśnieniami. Zakres dokumentów dołączanych do akt osobowych przy zatrudnieniu nauczyciela i pracownika zależy od okoliczności danego przypadku. Sprawdź, jak w praktyce prowadzić akta osobowe nauczycieli przedszkoli.
- Data: 09.11.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 4 – 9 listopada 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!
- Data: 08.11.2024
Podział obowiązków związanych z nadzorem pedagogicznym w placówkach wychowania przedszkolnego
Odpowiedzialność za wewnętrzny nadzór pedagogiczny w przedszkolu spoczywa przede wszystkim na dyrektorze. Nie oznacza to jednak, że nie może on powierzyć niektórych zadań z tym związanych innym nauczycielom. Sprawdź, kto w przedszkolu może realizować wspólnie z dyrektorem zadania związane z nadzorem wewnętrznym. Dowiedz się także, jakich zadań nie można cedować na nauczycieli w tym osoby zajmujące w przedszkolu stanowiska kierownicze.
- Data: 08.11.2024
Dokumentowanie obserwacji pedagogicznej w przedszkolu – czy wymagany jest arkusz obserwacji dziecka?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących, w jaki sposób dokumentować przeprowadzane obserwacje pedagogiczne w przedszkolu. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie powinny wynikać z przepisów wewnętrznych. Samo dokumentowanie obserwacji prowadzonych przez nauczycieli jest natomiast obowiązkowe. Skoro prowadzenie obserwacji to zadanie wynikające z przepisów prawa oświatowego, to nauczyciele muszą dysponować dokumentami pozwalającymi wykazać, że to zadanie wykonują.
- Data: 07.11.2024
Dodatek wiejski nauczyciela bez kwalifikacji
Nauczyciel, który nie posiada wymaganych przepisami kwalifikacji może zostać zatrudniony w przedszkolu w sytuacji, gdy z przyczyn organizacyjnych lub konieczności zastępstwa nieobecnego nauczyciela dyrektor nie może pozyskać osoby z pełnymi uprawnieniami do pracy na danym stanowisku. Sprawdź, czy przedszkole na terenie wiejskim ma obowiązek wypłacać dodatek wiejski takiemu nauczycielowi.