
- Data: 22.03.2025
Kiedy usunąć listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych w rekrutacji do przedszkola?
Jednym z kluczowych zadań komisji rekrutacyjnej jest ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. O ile nie ma wątpliwości, że to właśnie komisja podaje listy do publicznej wiadomości, o tyle często zapomina się o ich usunięciu. Sprawdź, jak długo powinny być publikowane listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Dowiedz się, kto odpowiada za ich usunięcie z widocznego miejsca.

- Data: 21.03.2025
Dokumenty kontrolowane w przedszkolu niepublicznym przez kuratora oświaty
Każde przedszkole, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, może zostać objęte kontrolą, której celem jest sprawdzenie przestrzegania przepisów prawa dotyczących jego działalności. Kontrola może być planowa, czyli zapowiedziana z wyprzedzeniem lub doraźna, gdy pojawi się pilna potrzeba podjęcia działań. Jako dyrektor przedszkola, warto wiedzieć, jak się przygotować do tego procesu, aby upewnić się, że placówka spełnia wszystkie wymogi prawne i organizacyjne. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat rodzajów kontroli, dokumentów, które mogą zostać sprawdzone, oraz szczegółową checklistę listę czynności, które należy wykonać, aby skutecznie przygotować się do kontroli, od zebrania dokumentów po analizę przepisów.

- Data: 21.03.2025
Wniosek o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Od 19 marca 2025 r. rodzice wcześniaków oraz dzieci wymagających dłuższego pobytu w szpitalu mogą skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. To ważna zmiana, która daje możliwość przedłużenia urlopu macierzyńskiego i umożliwia lepszą opiekę nad maluszkiem w trudnym okresie jego leczenia. W artykule znajdziesz szczegóły dotyczące zasad ubiegania się o ten urlop, wymaganych dokumentów oraz kroków, które należy podjąć, aby skorzystać z tego uprawnienia. Dowiedz się, jak złożyć wniosek i jakie dokumenty są potrzebne, aby w pełni wykorzystać przysługujące prawa.

- Data: 20.03.2025
Kurs integracji sensorycznej ze środków dotacji oświatowej
Wykorzystanie dotacji oświatowej to nie tylko obowiązek, ale także ogromna szansa na rozwój placówki i jej pracowników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że środki te mogą zostać przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli i innych pracowników przedszkola. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio kierować tymi funduszami, by były one zgodne z przepisami i służyły rozwojowi przedszkola w zakresie kształcenia, wychowania oraz opieki. Jakie szkolenia można finansować z dotacji? Sprawdź, na co warto przeznaczyć środki, aby wspierać rozwój kadry i zrealizować cele edukacyjne!

- Data: 19.03.2025
Nowe uprawnienie dla rodziców wcześniaków – uzupełniający urlop macierzyński
Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie, z niską masą urodzeniową lub wymagających dłuższego pobytu w szpitalu po narodzinach, z dniem 19 marca 2025 r. zyskali nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński. To rozwiązanie pozwoli im dłużej przebywać z dzieckiem i sprawować nad nim opiekę w kluczowym okresie po narodzinach. Jakie zasady obowiązują i kto może skorzystać z tego urlopu? Oto najważniejsze informacje.

- Data: 19.03.2025
Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli na rok 2025
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowe rozporządzenie dotyczące minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na 2025 rok. Zgodnie z zapisami, od 1 stycznia 2025 r. wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 5% w porównaniu do roku poprzedniego.

- Data: 18.03.2025
Arkusz organizacyjny przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Arkusz organizacji jest podstawowym dokumentem określającym zasady funkcjonowania przedszkola w danym roku szkolnym. Jego opracowanie wymaga zastosowania procedur określonych w przepisach oraz unikalnych wytycznych przekazanych przez dany organ prowadzący. Sprawdź, jak zgodnie z prawem opracować arkusz organizacyjny przedszkola, by nie został zakwestionowany przez organ prowadzący i kuratorium.

- Data: 18.03.2025
Koszty naprawy sprzętu można pokryć z dotacji dla niepublicznego przedszkola
Wyposażenie przedszkola ulega z czasem naturalnemu zużyciu oraz uszkodzeniom. Warto pamiętać, że koszty naprawy sprzętu to wydatki bieżące, które można pokrywać z dotacji. Sprawdź, kiedy naprawa sprzętu może zostać pokryta z dotacji na niepełnosprawnych wychowanków przedszkola.

- Data: 17.03.2025
Rekolekcje dla przedszkolaków – poznaj obowiązki dyrektora i parafii, która je organizuje
Artykuł omawia obowiązki dyrektora przedszkola oraz parafii przy organizacji rekolekcji wielkopostnych dla przedszkolaków. Wyjaśnia, że uczestnictwo dzieci w rekolekcjach jest dobrowolne i zależy od życzenia rodziców, którzy mają prawo do religijnego wychowania swoich dzieci. Dyrektor przedszkola nie organizuje samodzielnie rekolekcji, lecz współpracuje z parafią, która jest odpowiedzialna za ich przeprowadzenie. Dzieci mogą uczestniczyć w rekolekcjach tylko wtedy, gdy ich rodzice wyrażą zgodę, a organizacja zajęć w przedszkolu w czasie rekolekcji powinna uwzględniać opiekę nad dziećmi, które w nich nie biorą udziału. Przepisy prawa nie wymagają, by przedszkola organizowały rekolekcje, ale umożliwiają to, jeśli rodzice tego oczekują.
Aktualny numer
