- Data: 20.06.2024
Odmowa przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny w przedszkolu
Zapewnienie miejsca realizacji wychowania przedszkolnego oraz rocznego przygotowania przedszkolnego w trakcie wakacji jest obowiązkiem gminy. Organ prowadzący powinien tak zaplanować przerwy w funkcjonowaniu placówek wychowania przedszkolnego by dzieci miały zapewnioną możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego przez cały okres wakacji. Sprawdź, jak te zasady przekładają się na wakacyjną pracę placówek wychowania przedszkolnego w tym prawo do przerwy wakacyjnej.
- Data: 19.06.2024
Przerwa wakacyjna w przedszkolu. Czy przedszkole może mieć dyżur przez lipiec i sierpień?
Przedszkole publiczne w okresie wakacji korzysta z przerwy w funkcjonowaniu, która zwykle jest dla nauczycieli i pracowników czasem urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy organ prowadzący może narzucić termin przerwy wakacyjnej lub odwołać ją i zobowiązać przedszkole do pracy przez całe wakacje.
- Data: 18.06.2024
Oddziały specjalne w punktach przedszkolnych
Czy w innych formach wychowania przedszkolnego mogą powstawać grupy specjalne? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego w innych formach wychowania przedszkolnego nie tworzy się oddziałów specjalnych dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Data: 18.06.2024
Przedszkole dyżurujące w wakacje – o czym decyduje organ prowadzący?
Sprawdź, czy do przedszkoli wyznaczonych przez gminę do pełnienia wakacyjnych dyżurów trzeba przeprowadzić osobną rekrutację i czy organ prowadzący może z góry określić, ile będzie oddziałów i nie przyjmować większej liczby dzieci. Dowiedz się także, czy wyznaczenie przedszkola do pełnienia dyżuru w czasie gdy zgodnie z arkuszem miało mieć przerwę wakacyjną, wymaga aneksowania tego dokumentu.
- Data: 14.06.2024
Jak wyegzekwować uczęszczanie dzieci na dyżur wakacyjny w przedszkolu
Wielu rodziców zapisuje dzieci na wakacyjny dyżur w przedszkolu z obawy o to, że będą w stanie zapewnić im opieki. W praktyce okazuje się jednak, że dziecko nie jest przeprowadzane na zajęcia, a nauczyciele pracują z kilkuosobowymi grupami przedszkolaków. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola lub organ prowadzący dysponują narzędziem prawnym, które umożliwiłoby wyegzekwowanie przyprowadzania dzieci do przedszkola? Jak wyegzekwować uczęszczanie dzieci na dyżur wakacyjny w przedszkolu?
- Data: 12.06.2024
Nieobecność dziecka w wakacje w przedszkolu a dotacja i pobieranie czesnego w wakacje
Zarówno w przedszkolach publicznych jak i niepublicznych frekwencja dzieci w wakacje jest niska. Mimo tego, umowy stosowane przez placówki niepubliczne najczęściej zawierają zapisy o obowiązku ponoszenia stałej opłaty za przedszkole także w wakacje nawet wówczas, gdy dziecko nie uczęszcza do placówki. Zdarza się jednak, że rodzic uzyskuje obniżenie czesnego za okres absencji dziecka lub jest zwolniony z ponoszenia opłat za czesne w wakacje. Sprawdź, czy w takim przypadku przedszkole niepubliczne może wykazywać takie dziecko ubiegając się o wakacyjną dotację.
- Data: 11.06.2024
Organ prowadzący może odmówić ustalenia wakacyjnej przerwy w pracy przedszkola
Dyrektor przedszkola nie może na podstawie własnej, autonomicznej decyzji, ustalić terminu przerwy w funkcjonowaniu przedszkola. Przerwę tę ustala organ prowadzący. Co jednak ważne, organ prowadzący nie ma obowiązku ustalenia przerwy w terminie wskazanym we wspólnym wniosku dyrektora przedszkola i rodziców. Czy jest natomiast możliwe ustalenie takiej przerwy, jeżeli nie złożono wniosku w tej sprawie?
- Data: 31.05.2024
Zajęcia dodatkowe w przedszkolu prowadzone przez firmy zewnętrzne
W odpowiedzi na potrzeby dzieci i rodziców przedszkola poszerzają swoją ofertę o różnorodne zajęcia dodatkowe organizowane przez firmy zewnętrzne. Organizowanie takich zajęć może się odbywać na określonych zasadach. Sprawdź, jak zgodnie z prawem nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną prowadzącą dodatkowe zajęcia dla dzieci uczęszczających do przedszkola.
- Data: 31.05.2024
Zmiany w zasadach organizacji lekcji religii obejmą także przedszkola
Od 1 września 2024 r. szkoły i przedszkola będą mogły organizować lekcje religii w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych także w przypadku większej liczby uczniów. Poznaj nowe regulacje rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które wejdą w życie od nowego roku szkolnego.