- Data: 15.10.2024
Kiermasz w przedszkolu
Przedszkolne koło wolontariatu a także rada rodziców mogą zorganizować kiermasz w przedszkolu, w ramach którego będą sprzedawać własne wypieki i słodycze, ręcznie robione ozdoby świąteczne, prace plastyczne wykonane przez dzieci itp. Najbliższa okazja to święta Bożego Narodzenia a zatem dobry czas na organizację kiermaszu świątecznego. Sprawdź jakich formalności trzeba dopełnić by zorganizować taką inicjatywę i na jaki cel można przeznaczyć zarobione na kiermaszu pieniądze.
- Data: 15.10.2024
Które przepisy dotyczące przedszkola stosować w oddziale przedszkolnym?
Dyrektorzy szkół, w których funkcjonują oddziały przedszkolne, muszą stosować się do określonych przepisów dotyczących organizacji pracy przedszkoli. Zrozumienie tych przepisów jest niezbędne dla prawidłowej organizacji pracy oddziałów przedszkolnych, dlatego w artykule wskazujemy i omawiamy przepisy dotyczące organizacji pracy przedszkola, które mają zastosowanie do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
- Data: 14.10.2024
Dyrektor nie może skrócić czasu przebywania w przedszkolu agresywnego dziecka
Dyrektor przedszkola nie ma prawa ograniczać czasu przebywania dziecka w przedszkolu tylko do minimalnego czasu gwarantowanego bezpłatnego wychowania przedszkolnego. Nawet wtedy, kiedy jest agresywne i sprawia poważne problemy wychowawcze. To rodzice decydują, kiedy odbiorą dziecko z placówki. Przedszkolak, który wykazuje zachowania agresywne powinien zostać objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
- Data: 09.10.2024
Dodatkowe zajęcia w przedszkolu – wskazówki, jak je zorganizować
Przedszkole publiczne (również przedszkole niesamorządowe) nie może pobierać opłat innych niż opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie w wysokości 1 zł za godzinę zajęć. Przedszkole nie powinno również zawierać umowy pośrednictwa w pobieraniu opłat za zajęcia organizowane w przedszkolu. W jaki sposób można rozwiązać kwestię opłaty za instruktorów. Czy rada rodziców może np. zebrać składkę od rodziców i przeznaczyć pieniądze na opłatę za takie zajęcia? Czy istnieje inna możliwość, która pozwoli na zorganizowanie w placówce tych zajęć?
- Data: 08.10.2024
Przyjęcie do przedszkola dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie wymaga zgody nauczyciela
O przyjęciu dziecka do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor przedszkola. Jeżeli skutkowałoby to zmianami organizacyjnymi – zgodę musi wyrazić organ prowadzący. Nawet, jeżeli do przedszkola ma zostać przyjęte dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, nie trzeba uzyskiwać zgody nauczycieli. Sprawdź szczegóły.
- Data: 07.10.2024
Dzień Edukacji Narodowej jest normalnym dniem pracy
W dniu 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej zwany Dniem Nauczyciela. To szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W szkołach jest to także dzień wolny od zajęć dydaktycznych, ale nie jest dniem wolnym od pracy. A jak będzie w przedszkolach? Sprawdź, jak dyrektor przedszkola może zorganizować prace placówki w tym dniu. Dowiedz się komu przysługuje nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej i czy można w tym dniu zorganizować spotkanie integracyjne dla pracowników przedszkola.
- Data: 04.10.2024
Dyrektor nie może żądać od niepracujących rodziców wcześniejszego odbierania dziecka z przedszkola
W wielu przedszkolach, po zakończeniu zajęć z zakresu podstawy programowej, organizowane są zajęcia opiekuńcze – zwykle w grupach łączonych. W takiej sytuacji również obowiązują przepisy dotyczące maksymalnej liczebności grupy. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola może żądać od niepracujących rodziców, aby odbierali dzieci wcześniej, tak aby nie dochodziło do konieczności angażowania dodatkowej kadry.
- Data: 24.09.2024
Neuroatypowe przedszkolaki. W jaki sposób zadbać o spójność i integrację grupy przedszkolnej, w której funkcjonują dzieci neuroróżnorodne?
Okres przedszkolny to dla wielu rodzin pierwszy kontakt z dużymi grupami równolatków swoich pociech. Ujawniają się różne trudności, które czasem w życiu rodzinnym nie były dla opiekunów zrozumiałe i tak widoczne, jak w przedszkolu. To często czas pierwszych kroków w kierunku diagnozy spektrum autyzmu czy niepełnosprawności intelektualnej. Dzieci z trudnościami funkcjonują w społecznościach przedszkolnych często długo, zanim proces diagnostyczny zostanie sfinalizowany. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o grupę, w której funkcjonują dzieci z różnicami rozwojowymi.
- Data: 24.09.2024
Przydział zajęć nauczycielom przedszkola na rok szkolny 2024/2025
Przydział zajęć nauczycielom na nowy rok szkolny wydaje się rutynowym działaniem. Zmiana tego przydziału generalnie nie wymaga zgody nauczyciela. Są jednak przypadki, gdy ta zgoda okazuje się niezbędna. Sprawdź, jak po rozpoczęciu roku szkolnego przydzielić nowe zajęcia nauczycielowi.
- Data: 24.09.2024
6 nowości prawnych dla przedszkoli na rok szkolny 2024/2025
W nowy rok szkolny wchodzimy z kolejnymi zmianami prawnymi. Niewątpliwie najistotniejsza z nich dotyczy wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, która przyniesie dla kadry przedszkola nieoczekiwane skutki. Bardzo ważną zmianą jest także wdrożenie ochrony sygnalistów, która rozciągnie się także na przedszkola. Sprawdź, jakie zmiany prawne istotne dla przedszkoli wchodzą w życie na początku roku szkolnego 2024/2025.