
- Data: 25.11.2024
Dokumentacja przebiegu nauczania w oddziale przedszkolnym
Dowiedz się, czy dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy wpisywać do księgi uczniów w chwili przyjęcia do oddziałów przedszkolnych, czy też wpisu tego należy dokonywać, gdy zostaną przyjęte do pierwszej klasy. Sprawdź, jakie są aktualne zasady prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania w oddziale przedszkolnym.

- Data: 25.11.2024
Świadczenia ze środków ZFŚS nie mogą być przydzielane każdemu po równo
Z okazji świąt Bożego Narodzenia z ZFŚS w przedszkolu przyznawane są pracownikom różnego rodzaju świadczenia do których zaliczamy paczki, bony oraz np. zapomogi. Przydzielając je, trzeba jednak pamiętać o tym, by kierować się kryterium socjalnym i nie dzielić świadczeń każdemu po równo. Trzeba także pamiętać o zasadach opodatkowania i korzystania ze zwolnień podatkowych dla świadczeń socjalnych z ZFŚS w przedszkolu. Sprawdź, jak przyznawać świąteczne świadczenie z ZFŚS.

- Data: 22.11.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 18 – 23 listopada 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 22.11.2024
Badania psychologiczne w przedszkolu specjalnym – czy konieczna jest zgoda rodziców?
W przedszkolach specjalnych psychologowie, nauczyciele i specjaliści mają szczególne zadania związane z rozpoznawaniem i wspieraniem rozwoju dzieci. W artykule przedstawiono przepisy regulujące obowiązki psychologów i nauczycieli w przedszkolach specjalnych. Analizowane zagadnienia mają istotne znaczenie dla organizacji wsparcia w tego typu placówkach. Sprawdź, czy rodzice dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, muszą wyrażać zgodę na badania diagnostyczne swoich dzieci oraz jakie procedury obowiązują w tym zakresie.

- Data: 21.11.2024
Zobowiązanie nauczyciela do podnoszenia kwalifikacji zawodowych
Jednym z obowiązków nauczyciela, nałożonym na niego przepisami Karty Nauczyciela, jest realizacja doskonalenia zawodowego. Dowiedz się, czy poza uwzględnieniem faktu realizacji tego zadania przy ocenie pracy nauczyciela dyrektor ma możliwości prawne zobowiązania podwładnego do podnoszenia kwalifikacji w określonym kierunku. Sprawdź, czy każdy nauczyciel ma obowiązek się dokształcać i zdobywać nowe umiejętności w zakresie nauczania.

- Data: 20.11.2024
Zakup bonów dla emerytów z ZFŚS
Przedszkole planuje zakupić bony do sieciowego sklepu dla emerytów i rencistów z okazji świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź, czy jest to zgodne z zapisami ustawy o ZFŚS i czy od bonów z ZFŚS dla emerytów i rencistów należy naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

- Data: 19.11.2024
Przeniesienie pięciolatka do zerówki – czy możliwe na wniosek rodziców?
Zdarza się, że rodzice dzieci pięcioletnich planują zgłoszenie dziecka do szkoły rok wcześniej, niż wynika to z przepisów prawa oświatowego. Wówczas zwracają się do dyrektora przedszkola z prośbą o przeniesienie pięciolatka do zerówki, aby realizował program przygotowujący do rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdźmy, czy takie przeniesienie dziecka jest możliwe na wniosek rodziców.

- Data: 19.11.2024
Korekta odpisu na ZFŚS w przedszkolu
Zmiana stanu zatrudnienia albo zmiana statusu pracownika np. na emeryta to tylko niektóre okoliczności skutkujące koniecznością dokonania korekty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Na korektę dokonanych odpisów jest czas do 31 grudnia, ale nie trzeba zwlekać z tym obowiązkiem na ostatnią chwilę. Sprawdź, jaka powinna być wartość odpisów na ZFŚS w tym roku i w jakiej sytuacji musisz dokonać korekty odpisów.

- Data: 19.11.2024
Zgoda na diagnozę dziecka w ramach WWRD
Czy specjalista prowadzący zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju (WWRD) musi uzyskać dodatkową zgodę rodziców na przeprowadzenie diagnozy dziecka? To pytanie pojawia się często wśród nauczycieli, pedagogów i terapeutów pracujących z dziećmi. Przepisy prawa oświatowego w tej kwestii wydają się jednoznaczne, ale ich interpretacja bywa źródłem wielu wątpliwości. Artykuł ten rozwieje wszelkie niejasności i pomoże lepiej zrozumieć, jak powinno wyglądać postępowanie w ramach diagnozy i oceny dziecka w kontekście WWRD. Dowiedz się, jakie są obowiązki zespołu wspomagania oraz czy rodzice muszą wyrazić odrębną zgodę, aby specjaliści mogli ocenić potrzeby dziecka.

- Data: 18.11.2024
Nadanie stopnia awansu zawodowego w 2024 roku
Zbliżający się koniec roku to dla dyrektorów szkół i przedszkoli czas na realizację kilku szczególnie istotnych zadań w tym z zakresu awansu zawodowego. Już dziś warto dodać je do swojej listy zadań a wcześniej upewnić się, że wykonując poszczególne obowiązki działamy w oparciu o aktualne przepisy i ich interpretacje.
Aktualny numer
