
- Data: 20.05.2025
Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim i urlopie dla poratowania zdrowia
Nauczyciel, który choruje przez 182 dni, tj. tyle, ile wynosi okres zasiłkowy co do zasady może zostać zwolniony z pracy, chyba że uzyska świadczenie rehabilitacyjne lub zostanie udzielony mu urlop dla poratowania zdrowia. Wówczas okres jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy przedłuża się o kolejne 12 miesięcy. Po zakończeniu świadczenia lub urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel często udaje się na zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Sprawdź, w którym momencie należy skierować go na badania kontrolne, i dowiedz się, czy przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego nauczyciel musi posiadać orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy.

- Data: 20.05.2025
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w oddziale przedszkolnym
Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonują, tak jak przedszkola, przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Bardzo często takie przerwy ustalane są na czas trwania ferii zimowych i wakacji. Sprawdź, czy oddział przedszkolny powinien prowadzić zajęcia dla dzieci w dni, które dla szkoły są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

- Data: 20.05.2025
Dokumentowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom bez opinii
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie ogranicza się do dzieci, których rodzice dostarczyli do przedszkola opinii lub orzeczenia. Pomocą należy objąć wszystkie dzieci, wobec których stwierdzono taką potrzebę, także jeżeli została ona stwierdzona przez nauczycieli na podstawie obserwacji. Należy przy tym pamiętać, że udzielanie tej pomocy musi być odpowiednio dokumentowane. Sprawdź, jak dokumentować udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom bez opinii i bez orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 20.05.2025
Dyrektor przedszkola – cechy skutecznego menedżera (artykuł otwarty)
Obowiązki związane z zarządzaniem przedszkolem wymagają szczególnych kompetencji zarówno interpersonalnych, jak i merytorycznych. Dobry dyrektor to nie tylko menedżer, ale przede wszystkim człowiek, który umiejętnie kieruje zespołem, wspiera rozwój swoich pracowników, organizuje proces wychowawczo-opiekuńczy, wprowadza innowacyjne rozwiązania edukacyjne, dba o wygląd i wyposażenie zarządzanej przez siebie placówki. To również osoba, która rozwiązuje konflikty rodzące się pomiędzy członkami społeczności przedszkola. Jest wszechstronnie uzdolniony i zaangażowany, oddany swojemu zajęciu. Sprawdź, w jakim kierunku warto się rozwijać, by sprostać zadaniom związanym z kierowaniem placówką oświatową. Dowiedz się także, czy dyrektor przedszkola zawsze musi sprawować nadzór pedagogiczny w placówce.

- Data: 20.05.2025
Dyżur wakacyjny. Czy dziecko może spędzić całe wakacje w przedszkolu?
Przedszkola jako placówki nieferyjne, organizują zajęcia przez cały rok szkolny, również w wakacje. W praktyce, aby zagwarantować pracownikom możliwość wykorzystania urlopu, w przedszkolach wyznaczane są dyżury. Rodzice z wyprzedzeniem informują, w jakim okresie dziecko będzie uczęszczało do przedszkola, a organ prowadzący organizuje dyżury wakacyjne. Sprawdź, czy dziecko może korzystać z wychowania przedszkolnego przez całe wakacje, także w czasie urlopu wypoczynkowego swoich rodziców.

- Data: 20.05.2025
Korzystanie z wyżywienia w przedszkolu to nie obowiązek
Każde przedszkole ma obowiązek zapewnienia wyżywienia dzieciom z uwzględnieniem zasad prawidłowego żywienia zawartych w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Sprawdź, jak spełnić wymagania zawarte w tych regulacjach prawnych i pozytywnie przejść ewentualną kontrolę sanepidu.

- Data: 20.05.2025
Liczba dzieci w oddziale specjalnym w przedszkolu niepublicznym
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie określają, ile dzieci może uczęszczać do oddziału specjalnego w przedszkolu, w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Nie ma natomiast regulacji, które odnoszą się do liczebności oddziałów w przedszkolu niepublicznym. Sprawdź, jak ustalić liczbę dzieci w oddziale specjalnym w przedszkolu niepublicznym.

- Data: 20.05.2025
Nie można pobierać opłat za podręczniki do przedszkola
Przedszkole nie ma obowiązku zapewniania dla wychowanków podręczników czy kart pracy, jednocześnie jednak nie może żądać od rodziców ich sfinansowania. Nauka w przedszkolu jest bezpłatna, a to oznacza, że nie można pobierać innych niż te za przekroczenie bezpłatnego czasu pobytu oraz opłat za wyżywienie. Czy to oznacza, że rodzice mogą żądać zakupienia przez przedszkole wyprawki dla każdego dziecka oraz wyposażenia w niezbędne podręczniki i pomoce dydaktyczne?

- Data: 20.05.2025
Podział zajęć wwr i rewalidacyjnych pomiędzy specjalistów
Organizacja wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zakłada prowadzenie od 4 do 8 godzin zajęć wwr miesięcznie. Niezależnie od tych zajęć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ma prawo uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, czy zajęcia wwr rewalidacyjne są prowadzone z jednej puli godzin przyznanych przez organ prowadzący. Dowiedz się, jak powinien wyglądać podział zajęć wwr i rewalidacyjnych pomiędzy specjalistów.

- Data: 20.05.2025
Skreślenie z listy agresywnego dziecka to dla przedszkola ostateczność
Decyzja o skreśleniu agresywnego dziecka z listy uczniów przedszkola zawsze powinna być ostatecznością, nie jest jednak niezgodna z prawem. Jeżeli jednak dyrektor przedszkola decyduje się na taki krok, musi upewnić się, że wyczerpano już wszystkie działania, do podjęcia których zobowiązane było przedszkole. Sprawdź, jakie kroki trzeba podjąć i jakich formalności dopełnić przed wydaniem decyzji o skreśleniu agresywnego dziecka z listy uczniów przedszkola.
Aktualny numer
