
- Data: 20.05.2025
Udostępnianie rodzicom informacji o wnioskach z obserwacji wstępnej dziecka
Czy rodzice mają prawo do wglądu w wyniki wstępnej obserwacji dziecka? Czy konieczne jest potwierdzenie podpisem, że taka informacja została im udostępniona? W artykule omówiono obowiązki przedszkola w zakresie udostępniania informacji rodzicom, wyjaśniono, które przepisy regulują tę kwestię oraz wskazano, czy w tym zakresie mogą obowiązywać dodatkowe zasady wewnętrzne placówki.

- Data: 20.05.2025
Urlop wypoczynkowy nauczyciela przedszkola w praktyce
Z dniem 1 stycznia 2026 r. nauczyciele przedszkoli, oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego zyskają 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Oczywiście dotyczy to pracowników zatrudnionych na pełen etat przez cały 2026 rok. Udzielenie i rozliczenie urlopu tych nauczycieli w praktyce nie sprawia większych problemów. Trudności pojawiają się natomiast przy ustaleniu puli urlopowej nauczyciela zatrudnionego we wrześniu 2025 roku i dalej w 2026 roku oraz pracującego na część etatu albo ze zmiennym wymiarem pensum. Poprawne naliczenie, udzielenie i rozliczenie urlopu w tych przypadkach wymaga zastosowania zarówno Karty Nauczyciela jak i Kodeksu pracy. Sprawdź, jak nie popełnić przy tym błędów.

- Data: 20.05.2025
Urlopy wypoczynkowe nauczycieli i pracowników przedszkoli
Pracownicy przedszkoli korzystają z urlopów wypoczynkowych zarówno na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela jak i Kodeksie pracy. W przypadku niektórych pracowników ustalenie wymiaru urlopu i jego prawidłowe udzielenie wymaga zastosowania regulacji z oby tych ustaw. Sprawdź zatem, jak zgodnie z przepisami wyliczać i udzielać urlopów wypoczynkowych pracownikom przedszkoli publicznych i niepublicznych. Poznaj także zasady ustalania wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego oraz prowadzenia dokumentacji urlopowej.

- Data: 20.05.2025
Zatrudnienie nauczyciela początkującego na zastępstwo
Karta Nauczyciela przewiduje szczególne zasady zatrudniania nauczycieli rozpoczynających przygotowanie do zawodu tzw. nauczycieli początkujących. Dyrektor pozyskując do pracy takiego nauczyciela musi zatem zastosować odpowiednią formę zatrudnienia. Dowiedz się, czy to oznacza, że nauczyciel początkujący nie może być zatrudniony na zwykłą umowę na czas określony np. na umowę o pracę na zastępstwo.

- Data: 19.05.2025
Nadpłata z tytułu wyżywienia na koncie przedszkola
Rodzic zgłasza nieobecność dziecka, przedszkole nie nalicza opłaty za wyżywienie, a na koncie pojawia się nadpłata. Co dalej? Czy te środki mogą zostać w przedszkolu na przyszłość, czy trzeba je oddać? Kto i kiedy decyduje o ich dalszym losie? Choć sprawa wydaje się prosta, w tle kryją się przepisy o finansach publicznych, budżetach JST i szczegółowe zasady rachunkowe, których nieprzestrzeganie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać nadpłaty z tytułu wyżywienia i czego bezwzględnie musi dopilnować dyrektor przedszkola.

- Data: 19.05.2025
Dokumentowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być prowadzona w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz w formach wymienionych w rozporządzeniu. O ile nie budzi wątpliwości dokumentowanie prowadzenia zajęć czy konsultacji z rodzicami, o tyle wątpliwości budzi dokumentowanie udzielania pomocy w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem.

- Data: 19.05.2025
Dyrektor nie może skrócić czasu przebywania w przedszkolu agresywnego dziecka
Dyrektor przedszkola nie ma prawa ograniczać czasu przebywania dziecka w przedszkolu tylko do minimalnego czasu gwarantowanego bezpłatnego wychowania przedszkolnego. Nawet wtedy, kiedy jest agresywne i sprawia poważne problemy wychowawcze. To rodzice decydują, kiedy odbiorą dziecko z placówki. Przedszkolak, który wykazuje zachowania agresywne powinien zostać objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

- Data: 19.05.2025
Kogo podciągnąć do odpowiedzialności za samowolne opuszczenie przedszkola przez dziecko
Dziecko przyprowadzone do przedszkola pozostaje pod opieką pracowników aż do odebrania go przez rodziców. Mimo że pod żadnym warunkiem nie powinno nawet na chwilę pozostać bez opieki, co jakiś czas docierają do nas informacje o przedszkolakach, które niezauważone opuściły teren przedszkola. Jak zapobiegać samowolnemu opuszczeniu przedszkola przez dziecko i jaką odpowiedzialność w podobnej sytuacji ponosi dyrektor oraz nauczyciele?

- Data: 19.05.2025
Kto może uczestniczyć w przeprowadzaniu inwentaryzacji w przedszkolu
Dyrektor przedszkola powołuje przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej i jej członków spośród tych pracowników, którzy znają przepisy dotyczące inwentaryzacji, zasady przeprowadzania spisu z natury oraz są dobrze obeznani z gospodarką magazynową. Sprawdź czy członkiem komisji może być nauczyciel i czy obowiązki związane z inwentaryzacją w przedszkolu nie będą kolidowały z prowadzeniem zajęć z dziećmi.

- Data: 19.05.2025
Nauczyciel zespołu szkolno-przedszkolnego. Wymiar urlopu i organizacja pracy w wakacje 2025 r.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami jak co roku dyrektorzy zespołów szkolno-przedszkolnych mają problemy z organizacją pracy nauczycieli i udzielaniem ich urlopów. W praktyce o prawie do ich urlopu decyduje to, czy w ramach jednego stosunku pracy łączą pracę w obydwu placówkach czy też pracują w jednej z nich a także to czy i w którym momencie roku zmienia się ich przydział godzin z placówki feryjnej na nieferyjną i odwrotnie. Poznaj zasady organizacji pracy i udzielania urlopów nauczycielom zespołów szkolno-przedszkolnych w wakacje 2025 r.
Aktualny numer
