
- Data: 21.05.2025
Rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych a IPET – czy przedszkole musi go opracować?
Przedszkole nie ma możliwości wyegzekwowania od rodziców, ze dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego będzie uczęszczało na zajęcia rewalidacyjne. Rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych nie zwalnia jednak dyrektora przedszkola z realizacji obowiązków wynikających z dostarczenia do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W szczególności zaś nie oznacza, że zespół nauczycieli może odstąpić do dokonania WOPFU i opracowania IPET. Sprawdź, czym pamiętać, gdy rodzice nie chcą korzystać z rewalidacji w przedszkolu.

- Data: 21.05.2025
Świadczenia z ZFŚS na święta Bożego Narodzenia
Świąteczne świadczenia finansowane ze środków ZFŚS w przedszkolu nie są prezentami, z którymi nie wiążą się żadne obciążenia. Przeciwnie, niektóre z nich są w pełni opodatkowane, inne korzystają ze zwolnienia podatkowego w ramach określonego limitu. Poznaj zasady przyznawania świątecznych świadczeń z ZFŚS dla osób korzystających z funduszu socjalnego przedszkola.

- Data: 21.05.2025
Trening umiejętności społecznych jako pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Czy trening umiejętności społecznych (TUS) powinien być realizowany w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, czy zajęć rewalidacyjnych? Odpowiedź indywidualnych potrzeb dziecka. W artykule wyjaśniono, kiedy TUS może być włączony do zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, a kiedy do zajęć rewalidacyjnych.

- Data: 21.05.2025
Umowa zlecenia nie wlicza się do liczby etatów specjalistów – wymagane jest zatrudnienie
Przedszkola niepubliczne są uprawnione do zawierania z nauczycielami umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest, aby nauczyciel prowadził nie więcej niż cztery godziny zajęć z dziećmi tygodniowo. Trzeba jednak pamiętać, że godziny realizowane przez specjalistów zatrudnionych na zlecenie nie są wliczane do wymaganego minimum zatrudnienia specjalistów. Innymi słowy, pedagog, pedagog specjalny, logopeda czy terapeuta pedagogiczny, z którym zawarto umowę zlecenia nie będzie brany pod uwagę przy kontroli zatrudniania nauczycieli specjalistów w przedszkolu. Ich godziny nie wliczają się do wymaganej liczby etatów nauczycieli.

- Data: 20.05.2025
Bony na święta z ZFŚS – o różnej wartości i opodatkowane
Czy wiesz, że wręczenie pracownikom bonów z okazji świąt Bożego Narodzenia może być nie tylko miłym akcentem, ale i polem do potencjalnych błędów formalnych i podatkowych? W przedszkolach, gdzie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), bony świąteczne to forma pomocy materialnej, która musi być przyznawana z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników – nie może być równa dla wszystkich. Co więcej, ich wartość trzeba opodatkować, bo bony nie korzystają ze zwolnienia podatkowego. Sprawdź, jak nie popełnić błędu, który może kosztować więcej niż wartość samego świadczenia.

- Data: 20.05.2025
Ile powinna trwać godzina zajęć WWR?
Ile naprawdę trwa godzina zajęć wczesnego wspomagania rozwoju? To pytanie, które w praktyce zadaje sobie wielu dyrektorów przedszkoli, koordynatorów WWR i specjalistów pracujących z dziećmi objętymi wsparciem. Choć rozporządzenie określa miesięczny wymiar godzin, to nie precyzuje jednoznacznie, ile minut powinna trwać jedna godzina zajęć. Czy należy przyjąć 45 minut – jak w zajęciach dydaktycznych w szkole, czy pełne 60 minut – jak w przedszkolu? W artykule wyjaśniamy tę wątpliwość, opierając się na wykładni MEN oraz obowiązujących przepisach prawa. Sprawdź, jakie standardy należy przyjąć i jak bezpiecznie organizować czas pracy zespołu WWR – zarówno w placówkach publicznych, jak i niepublicznych. Jeśli odpowiadasz za organizację tych zajęć, nie możesz pominąć tego materiału.

- Data: 20.05.2025
Plan pracy przedszkola na rok szkolny 2025/2026
Konstrukcja planu pracy przedszkola i jego zawartość nie zostały określone w przepisach, co oznacza, że dyrektor ma dużą autonomię i swobodę w decydowaniu, co znajdzie się w planie i jaką będzie miał strukturę. Sprawdź, jaka może być przykładowa zawartość planu pracy przedszkola na nowy rok szkolny oraz czy dokument ten jest obowiązkowy także w przedszkolach niepublicznych.

- Data: 20.05.2025
Czas trwania zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolu
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Co do zasady zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej powinny trwać 45 minut. Co jednak ważne, czas trwania zajęć dla konkretnego dziecka powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dziecka, dla którego są organizowane. Sprawdź, jak ustalić czas trwania zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolu.

- Data: 20.05.2025
Informacja o warunkach zatrudnienia dla pracowników z zagranicy – co musisz wiedzieć?
Zatrudnienie cudzoziemca w polskiej szkole, przedszkolu lub innej placówce edukacyjnej to zadanie wymagające nie tylko znajomości zasad prawa pracy, ale również przepisów imigracyjnych. Czy wiesz, że informacja o warunkach zatrudnienia, którą musisz przekazać pracownikowi, może wyglądać inaczej w zależności od jego statusu pobytowego? Jak poprawnie przygotować dokumentację dla obywatela UE, osoby z kartą stałego pobytu lub cudzoziemca spoza Unii Europejskiej? Jakie dane muszą znaleźć się w informacji o warunkach zatrudnienia, aby uniknąć błędów podczas kontroli PIP lub Straży Granicznej? W naszym artykule w jasny i uporządkowany sposób wyjaśniamy wszystkie obowiązki pracodawcy, pokazujemy różnice w procedurze zatrudniania oraz podpowiadamy, jak przygotować dokumenty, by były zgodne z aktualnymi przepisami. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja placówka działa zgodnie z prawem i profesjonalnie obsługuje procesy zatrudnienia – koniecznie przeczytaj!

- Data: 20.05.2025
Podsumowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu w roku szkolnym 2024/2025
Zbliżający się koniec roku szkolnego to odpowiedni czas na podsumowanie efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Za podsumowanie odpowiedzialny jest dyrektor i to on ocenia pracę nauczycieli i specjalistów w kontekście efektywności udzielanego dzieciom i ich rodzicom wsparcia. Zadanie to najlepiej zacząć od zgromadzenia dokumentów i materiałów źródłowych. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.
Aktualny numer
