
- Data: 18.12.2024
Zajęcia WWR nie zastępują zajęć rewalidacyjnych
Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ma prawo do uczestniczenia w zajęciach rewalidacyjnych. Nie ma przy tym znaczenia to, że w przedszkolu równolegle organizowane jest dla niego wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Zajęcia WWRD nie wykluczają jednoczesnego uczęszczania na rewalidację oraz korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 17.12.2024
Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika przed przedszkolem?
Zaniedbania w zakresie odśnieżania terenu i chodnika przed przedszkolem mogą skutkować wypadkiem, za który odpowiedzialność może ponieść właściciel posesji, dyrektor przedszkola, pracownik odpowiedzialny za odśnieżanie, nauczyciel a także organ prowadzący. Nie zawsze jednak zadanie odśnieżania chodnika będzie spoczywało na przedszkolu. Sprawdź, kiedy dyrektor przedszkola musi zadbać o odśnieżanie chodnika przed przedszkolem i jak rozkłada się odpowiedzialność za ewentualny wypadek na oblodzonej ścieżce.

- Data: 17.12.2024
Podwyżki dla nauczycieli w 2025 roku
Zgodnie z ustawą budżetową na 2025 rok kwota bazowa dla nauczycieli jest wyższa o 258,80 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w 2024 roku. Wzrost kwoty bazowej ma wpływ na wysokość średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego i przekłada się także na podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli i pracowników pedagogicznych zatrudnionych w oparciu o Kartę Nauczyciela. Sprawdź, ile wyniosą podwyżki dla nauczycieli w 2025 roku.

- Data: 17.12.2024
Ugryzienie dziecka w przedszkolu
Podczas zabawy w przedszkolu, szczególnie teraz w okresie wakacji, gdy dzieci większość czasu spędzają na przedszkolnym placu zabaw, nierzadko dochodzi do różnego rodzaju urazów. Potknięcia, zadrapania i skaleczenia można powiedzieć, że są na porządku dziennym. Czasami dochodzi też do utarczków pomiędzy dziećmi, podczas których dziecko może pogryźć rówieśnika. Sprawdź, czy ugryzienie dziecka jest niebezpieczne i czy taka sytuacja wymaga zachowania procedury powypadkowej i sporządzenia protokołu.

- Data: 16.12.2024
Czy przedszkola pracują w Wigilię 2024?
W tym roku dzień 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Mimo zapowiedzi rządzących dzień ten nie znalazł się na liście dni ustawowo wolnych od pracy, którą zawiera ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. W przyszłym roku to się jednak zmieni – sprawdź szczegóły. Dowiedz się także, jak można uzyskać wolne od pracy na Wigilię.

- Data: 13.12.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 9 – 14 grudnia 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 13.12.2024
Dokumentowanie zajęć dodatkowych w przedszkolu niepublicznym – czy jest obowiązkowe
Dzieci uczęszczające do przedszkoli niepublicznych mogą uczestniczyć w wielu zajęciach dodatkowych, których treści wykraczają poza podstawę programową wychowania przedszkolnego. Czy dla takich zajęć także należy prowadzić odpowiednią dokumentację? Czy wystarczą dodatkowe dzienniki lub odrębne karty z logopedii, angielskiego, tańca, gimnastyki korekcyjnej, rytmiki? Jak długo przechowywać takie dokumenty?

- Data: 11.12.2024
Praca przedszkola w czasie przerwy świątecznej
Organizacja pracy przedszkoli różni się od szkół chociażby występowaniem zimowej przerwy świątecznej, która trwa od 23 do 31 grudnia 2022 roku. Przedszkola publiczne z założenia działają przez cały rok, z wyjątkiem przerwy ustalonej przez organ prowadzący. Jak jednak zasada ta ma zastosowanie przed i po świętach, gdy dzieci z reguły jest znacznie mniej niż zwykle? A jak pracują w tym okresie placówki niepubliczne?

- Data: 11.12.2024
Rozwiązywanie konfliktów dzieci w wieku przedszkolnym – jak przygotować dzieci do podjęcia nauki w szkole
Konflikty są nieodłącznym elementem rozwoju każdego człowieka, także najmłodszych. W przedszkolach, gdzie dzieci uczą się współpracy, dzielenia i życia w grupie, spory bywają codziennością – ale czy rzeczywiście są czymś, czego należy unikać? z artykułów dowiesz się, jak konflikty mogą stać się narzędziem wspierającym rozwój społeczny i emocjonalny dziecka, a także jak przygotować maluchy do podjęcia nauki w szkole. Sprawdź, jak odpowiednio reagować na różne formy dziecięcych sporów w zależności od ich wieku i emocjonalnej dojrzałości. Dowiedz się, jaka powinna być rola nauczyciela w rozwiązywaniu problemów między dziećmi i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Aktualny numer
