
- Data: 22.05.2025
Zasady prowadzenia księgi uczniów w przedszkolu
Przedszkole, także przedszkole niepubliczne, nie jest zobligowane do prowadzenia księgi uczniów, w związku z czym brak jest regulacji dotyczących zasad jej prowadzenia. Jednocześnie jednak nie ma prawnego zakazu prowadzenia tego typu dokumentacji. Sprawdź, jakie zasady stosować w związku z prowadzeniem księgi uczniów w przedszkolu.

- Data: 21.05.2025
Wszawica nie ustępuje – głowy przedszkolaków można kontrolować nawet bez zgody rodziców
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?

- Data: 21.05.2025
Agresywny przedszkolak – co robić, gdy dziecko więcej niż rozrabia
Dziecku sprawiającemu problemy wychowawcze potrzebna jest pomoc, w którą zaangażowani będą: dyrektor, nauczyciele i rodzice. Jak wypracować zasady udzielania wsparcia i zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną, aby unikać skreślenia agresywnego dziecka z listy wychowanków?

- Data: 21.05.2025
Czym zajęcia korekcyjno-kompensacyjne różnią się od terapii pedagogicznej?
Zalecenie zorganizowania dla dziecka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych zwykle nie budzi wątpliwości wśród dyrektorów i nauczycieli. Zdarza się jednak, że poradnia wskazuje na konieczność prowadzenia terapii pedagogicznej. Wówczas pojawia się pytanie – czym się różnią zajęcia korekcyjno-kompensacyjne od terapii pedagogicznej? Sprawdź, czy są to te same zajęcia o różnych nazwach czy raczej dwa różne rodzaje zajęć specjalistycznych? W niniejszym artykule ekspert wyjaśnia czy istnieje różnica pomiędzy zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi a zajęciami z terapii pedagogicznej prowadzonymi w przedszkolu.

- Data: 21.05.2025
Dobrze zaplanowana współpraca z instytucjami to wsparcie dla nauczycieli i korzyści dla przedszkola
Dobry dyrektor to menedżer, który nie tylko skutecznie zarządza funkcjonowaniem przedszkola, lecz również aktywnie angażuje się we współpracę z lokalnym środowiskiem. Współpraca ta odgrywa kluczową rolę w rozwoju placówki oraz zapewnieniu wszechstronnego rozwoju dzieci. Poprzez budowanie silnych relacji i partnerstw z instytucjami i podmiotami z otoczenia dyrektor przyczynia się do stworzenia korzystnego i inspirującego środowiska dla dzieci. Jest to proces, który wymaga starannego planowania, systematyczności oraz różnorodności działań. Artykuł przedstawia praktyczne wskazówki dotyczące planowania i organizacji działań współpracy oraz wskazuje instytucje i podmioty, z którymi przedszkola mogą nawiązywać współpracę.

- Data: 21.05.2025
Pensum nauczyciela w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej
Wymiar pensum nauczycieli przedszkola uzależnione jest od wieku dzieci w oddziale. Nie ma znaczenia czy oddział funkcjonuje w przedszkolu, szkole podstawowej oddziałami przedszkolnymi czy przedszkolu w zespole szkolno-przedszkolnym. Zdarza się jednak, że do jednej grupy mogą uczęszczać dzieci w różnym wieku. Sprawdź, jaki jest wymiar pensum nauczyciela przedszkola w grupie mieszanej, do której przyjęto pięcio- i sześciolatki.

- Data: 21.05.2025
Ponowne zatrudnienie emeryta – od kiedy i jaka umowa o pracę dla nauczyciela?
Przepisy nie wykluczają ponownego zatrudnienia nauczyciela, który zdecydował się na przejście na emeryturę. Takiego nauczyciela zatrudnia się na tych samych zasadach, co każdego innego nauczyciela. Trzeba jednak pamiętać, aby ponowne zatrudnienie nie nastąpiło zbyt szybko, ponieważ niezachowanie odpowiedniej przerwy między rozwiązaniem starego a nawiązaniem nowego stosunku pracy może spowodować zawieszenie wypłaty świadczenia.

- Data: 21.05.2025
Przerwanie rocznego przygotowania przedszkolnego
Gdy mimo podjętych prób nawiązania współpracy z rodzicami dziecka objętego rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym dziecko nie realizuje tego obowiązku i ma bardzo niską frekwencję, trzeba wdrożyć procedurę egzekucyjną. Sprawdź, jaka jest rola przedszkola i jakich obowiązków w świetle prawa oświatowego powinien dopełnić dyrektor placówki w przypadku przerwania rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 21.05.2025
Realizacja zadań związanych z preorientacją zawodową w przedszkolu
W każdym przedszkolu należy realizować doradztwo zawodowe. O ile nie ma obowiązku opracowywania w tym celu odrębnego programu, o tyle nie jest to wykluczone. Zapoznaj się z propozycją programu doradztwa opracowanego specjalnie dla przedszkoli i dowiedz, w jaki sposób można prowadzić systematyczne działania ukierunkowane na wspieranie dzieci w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

- Data: 21.05.2025
Regulamin wynagradzania w przedszkolu niepublicznym – kiedy jest obowiązkowy
Prowadzisz przedszkole niepubliczne i zastanawiasz się, czy musisz tworzyć regulamin wynagradzania? A może chcesz uporządkować zasady przyznawania wynagrodzeń, premii i dodatków, aby uniknąć sporów i nieporozumień? Choć nie w każdej placówce taki regulamin jest obowiązkowy, jego wdrożenie może znacząco ułatwić zarządzanie personelem i stanowić ważny dokument podczas kontroli. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości: wyjaśniamy, kiedy regulamin jest wymagany przepisami prawa, kto go ustala i dlaczego warto go wprowadzić nawet wtedy, gdy nie ma takiego obowiązku. Dzięki temu stworzysz przejrzyste zasady wynagradzania, które zwiększą poczucie sprawiedliwości i motywację w zespole.
Aktualny numer
