
- Data: 24.05.2025
Ponowne zatrudnienie nauczyciela a weryfikacja niekaralności
Upływ czasu, na który zatrudniony był nauczyciel nie zawsze oznacza zakończenie pracy w danym przedszkolu. Bardzo często po upływie okresu trwania umowy terminowej następuje jej przedłużenie. W takiej sytuacji mamy do czynienia z częściowym ograniczeniem formalności związanych z zatrudnieniem. Sprawdź, czy w przypadku przedłużenia umowy o pracę nauczyciela, istnieje wymóg ponownej weryfikacji czy jest on osobą niekaraną, czy nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie i czy nie figuruje w rejestrze Przestępców na Tle Seksualnym oraz Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych.

- Data: 24.05.2025
Wczasy pod gruszą dla chorującego pracownika
Sprawdź, na pracownikowi na długotrwałym zwolnieniu lekarskim przysługuje świadczenie z ZFŚS w postaci dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie tzw. wczasy pod gruszą, jeżeli regulamin ZFŚS nie wymaga skorzystania z 14 dni urlopu w celu otrzymania tego świadczenia. Czy zwolnienie lekarskie w czasie urlopu wypoczynkowego oznacza, że pracownikowi nie przysługują wczasy pod gruszą?

- Data: 24.05.2025
Wiek dziecka jako kryterium rekrutacji do przedszkola
Nierzadko w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola największa liczbę punktów otrzymują dzieci w wieku trzech czy czterech lat. Skutkuje to tym, że w pierwszym terminie na zapis do wybranego przedszkola nie mogą liczyć sześciolatki. Niektórzy dyrektorzy decydują, by w pierwszej kolejności rozpatrywać wnioski o przyjęcie do przedszkola dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym. Czy takie działanie jest prawidłowe? Sprawdź, czy dziecko 6-letnie ma pierwszeństwo przed dzieckiem, które spełnia kryteria na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola. Kto decyduje o tym, czy dziecko zostanie przyjęte i będzie mogło chodzić do przedszkola?

- Data: 23.05.2025
Nauczyciel może zastępować dyrektora tylko wtedy, gdy nie ma zastępcy
Choć w wielu szkołach i przedszkolach nauczyciele są gotowi „wskoczyć na stanowisko” w razie potrzeby, prawo jasno wyznacza granice zastępstwa dyrektora. Jeśli w placówce funkcjonuje stanowisko wicedyrektora – to on, niezależnie od tego, czy na co dzień kieruje szkołą, czy przedszkolem, przejmuje obowiązki nieobecnego szefa. Nauczyciel może zostać tymczasowym „społecznym wicedyrektorem” tylko wtedy, gdy... nie ma nikogo wyżej. Sprawdź, kto naprawdę może rządzić, gdy dyrektor znika z placówki – i dlaczego nie każdy może (ani nie powinien) go zastępować.

- Data: 23.05.2025
Za szkody wyrządzone przez dziecko w przedszkolu odpowiada osoba sprawująca nadzór
Po przekroczeniu progu sali i przekazaniu dziecka pod opiekę nauczyciela to przedszkole zobowiązane jest do nadzoru nad wychowankiem. Jeśli dziecko podczas pobytu w placówce wyrządzi szkodę fizyczną innej osobie lub szkodę w mieniu, odpowiedzialność ponoszą pracownicy przedszkola. Dziecko w przedszkolu pozostaje pod opieką nauczyciela i to nauczyciel ponosi odpowiedzialność za każdą wyrządzoną szkodę. Sprawdź czy odpowiedzialność przedszkola wyklucza żądanie od rodziców ucznia pokrycia kosztów zniszczenia mienia.

- Data: 23.05.2025
Dziecko z orzeczeniem przebywa w czasie zadeklarowanym przez rodziców
Czy dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może przebywać w przedszkolu przez cały dzień, tak jak jego rówieśnicy? Czy dyrektor może ograniczyć jego czas pobytu, zasłaniając się brakiem nauczyciela wspomagającego? A może rodzice muszą dostarczyć orzeczenie już na początku roku, by dziecko mogło w pełni korzystać z opieki i wsparcia? To tylko część pytań, które zadają sobie rodzice dzieci z orzeczeniem, ale również nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy samorządowi organizujący edukację przedszkolną. Praktyka pokazuje, że mimo istniejących regulacji, wciąż zdarzają się przypadki, w których prawa dzieci z niepełnosprawnością są ograniczane – często nieświadomie lub z powodu błędnych interpretacji przepisów. Ten artykuł rozwiewa wątpliwości. Krok po kroku wyjaśniamy, jakie prawa przysługują dziecku z orzeczeniem w przedszkolu, kto i kiedy odpowiada za realizację zaleceń zawartych w dokumencie, czym jest indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET), a także kto – i na jakich zasadach – decyduje o czasie pobytu dziecka w placówce. Pokazujemy, że kluczowe są nie tylko przepisy, ale też partnerska współpraca przedszkola z rodzicami oraz indywidualne podejście do potrzeb każdego dziecka. Zapraszamy do lektury – by budować przedszkola naprawdę otwarte na każde dziecko.

- Data: 23.05.2025
Partner matki dziecka – jakie ma prawa w przedszkolu?
Z tego artykułu dowiesz się, czy matka dziecka, która jest jego prawnym opiekunem, może upoważnić swojego partnera do uzyskiwania informacji o funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu, mimo że ojciec dziecka nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, interesuje się dzieckiem i utrzymuje kontakt z przedszkolem. Poznaj prawa konkubenta matki w kontaktach z przedszkolem.

- Data: 22.05.2025
Czy nauczyciel w przedszkolu musi ukończyć studia magisterskie. Sprawdź, kiedy wystarczą studia licencjackie
Obowiązujące przepisy prawa oświatowego nie wskazują, że osoba, która nie ukończyła studiów drugiego stopnia bezwzględnie nie może zajmować stanowiska nauczyciela w przedszkolu. Wszystko zależy bowiem od tego, na podstawie których przepisów prowadzone były ukończone studia. Sprawdź, kiedy można być nauczycielem po studiach pierwszego stopnia.

- Data: 22.05.2025
Dochód w oświadczeniu majątkowym dyrektora przedszkola
Został jeden dzień na wypełnienie i złożenie oświadczenia majątkowego przez urzędujących dyrektorów szkół i przedszkoli. Jak co roku wypełnienie tego dokumentu przysparza wielu problemów i wątpliwości. Sprawdź, jakie dane musisz wykazać w oświadczeniu majątkowym i jakie kwoty musisz uwzględnić podając swój dochód.
Aktualny numer
