
- Data: 14.05.2025
Zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu w okresie wakacji
W niektórych przedszkolach w okresie wakacyjnym obowiązuje inna organizacja pracy niż w pozostałych miesiącach roku szkolnego. Jest to uzasadnione mniejszą liczbą dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie w przedszkolu nadal należy organizować zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 14.05.2025
Zatrudnienie w kilku przedszkolach a dni opieki nad dzieckiem do lat 14
Nauczyciele przedszkoli, podobnie, jak nauczyciele szkół feryjnych, mają prawo do korzystania z tzw. dni opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 14. Wątpliwości budzi sytuacja nauczycieli zatrudnionych w dwu lub więcej przedszkolach. Ekspert wyjaśnia – jak zatrudnienie w kilku przedszkolach wpływa na prawo do dni opieki nad dzieckiem do lat 14.

- Data: 13.05.2025
Zadania dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego w maju – kluczowe obowiązki i dokumentacja
Maj to czas nie tylko realizacji bieżących obowiązków przez dyrektora przedszkola, ale także zbliżających się podsumowań pracy przedszkoli zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Do najważniejszych zadań należy m.in. przygotowanie arkusza organizacji przedszkola, przekazanie rodzicom informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, podjęcie czynności związanych z zakończeniem, bądź przedłużeniem staży nauczycieli na kolejne stopnie awansu zawodowego, czynności związane z ruchem kadrowym, w tym wręczenie wypowiedzeń pracy wynikających z przyczyn organizacyjnych, opracowywanie wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego, przygotowywanie sprawozdania z pracy przedszkola.

- Data: 13.05.2025
6 możliwości działania w przypadku skargi na nauczyciela
W sytuacji, gdy rodzic zgłasza zastrzeżenia do pracy nauczyciela, dyrektor przedszkola ma obowiązek odpowiednio zareagować. Może skorzystać z różnych narzędzi, począwszy od zapisów w statucie, poprzez działania w ramach nadzoru pedagogicznego, ocenę pracy, zastosowanie kar porządkowych, aż po zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego lub organów ścigania. W tym artykule przedstawiamy sześć możliwych ścieżek działania, z których może skorzystać dyrektor przedszkola w przypadku otrzymania skargi na nauczyciela.

- Data: 12.05.2025
Czas pracy opiekuna w żłobku – czy opieka nad dziećmi wynosi 8 godzin dziennie?
Żłobki są placówkami zapewniającymi opiekę nad dziećmi do lat trzech i nie wchodzą w strukturę sytemu oświaty. To oznacza, że do osób sprawujących opiekę nad dziećmi nie stosuje się przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela i nie dotyczy ich tzw. pensum. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda praca w żłobku i czym różnią się przepisy dotyczące czasu pracy nauczyciela przedszkola i opiekuna dzieci w żłobku.

- Data: 12.05.2025
Rodzaje zajęć rewalidacyjnych i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Dla dzieci z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, organizuje się zajęcia rewalidacyjne. Zajęcia te prowadzi się niezależnie od form wsparcia udzielanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Trzeba pamiętać, że udział dziecka w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie zwalnia przedszkola z obowiązku realizacji zaleceń z orzeczenia. Podstawę prawną organizacji zajęć rewalidacyjnych stanowi bowiem odrębne rozporządzenie.

- Data: 12.05.2025
Skład komisji egzaminacyjnej dla awansującego nauczyciela wspomagającego – kwalifikacje ekspertów
Nauczyciele wspomagający zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego na takich samych zasadach, co pozostali nauczyciele przedszkola. Sprawdź, kto powinien zasiadać w komisji egzaminacyjnej na nauczyciela mianowanego dla nauczyciela współorganizującego proces kształcenia. W artykule omówiono kwestie dotyczące komisji dla osób ubiegających się o nadanie stopnia nauczyciela mianowanego na tzw. starych zasadach. Porada odnosi się zatem do osób, które przystępują do egzaminu po odbyciu stażu, złożeniu sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego i uzyskaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego nauczyciela.

- Data: 11.05.2025
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 5-11 maja 2025 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 11.05.2025
Do jakiego wieku dziecko może być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju
Przepisy nie określają górnej granicy wieku dziecka, które może być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju. Zajęcia WWR są organizowane od wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole. Sprawdź, co oznacza to w praktyce.

- Data: 11.05.2025
Organ prowadzący może odmówić ustalenia wakacyjnej przerwy w pracy przedszkola
Dyrektor przedszkola nie może na podstawie własnej, autonomicznej decyzji, ustalić terminu przerwy w funkcjonowaniu przedszkola. Przerwę tę ustala organ prowadzący. Co jednak ważne, organ prowadzący nie ma obowiązku ustalenia przerwy w terminie wskazanym we wspólnym wniosku dyrektora przedszkola i rodziców. Czy jest natomiast możliwe ustalenie takiej przerwy, jeżeli nie złożono wniosku w tej sprawie?
Aktualny numer
