
- Data: 17.01.2025
Urlop szkoleniowy dla nauczyciela ze skierowaniem dyrektora i bez takiego skierowania
Nauczycielowi, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć i odbywa studia na podstawie skierowania pracodawcy, przysługuje 21 dni roboczych płatnego urlopu na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego). Nauczycielowi zatrudnionemu na część etatu, który odbywa studia z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, w ostatnim roku studiów także przysługuje 21 dni urlopu na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Sprawdź, jakie jeszcze uprawnienia ma nauczyciel podnoszący kwalifikacje zawodowe.

- Data: 15.01.2025
Dodatek wiejski dla nauczyciela zatrudnionego na pół etatu
Poznaj zasady przyznawania dodatku wiejskiego dla nauczyciela w 2025 r. Sprawdź komu przysługuje dodatek wiejski i czy wystarczającą przesłanką do jego wypłaty jest zatrudnienie nauczyciela na terenie wsi. Upewnij się, kiedy dodatek wiejski należy się nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach lub przedszkolach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Sprawdź, czy dodatek za miejsce pracy nauczyciela na terenie wsi przysługuje w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej.

- Data: 14.01.2025
Odpis na ZFŚS dla nauczycieli
W tym roku do ustalenia wysokości odpisu na ZFŚS dla czynnych i emerytowanych nauczycieli potrzebna jest wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli. Dzięki temu pracodawcy obejmujący opieką socjalną emerytów nie będą mieli problemów z naliczeniem na nich odpisu (do niedawana musieli bowiem pozyskiwać informację o wysokości pobieranych emerytów, rent i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego). Sprawdź, ile wyniesie odpis na ZFŚS na 2025 rok dla nauczycieli a ile dla nauczycieli emerytów.

- Data: 11.01.2025
Zatrudnienie i pensum nauczyciela wspomagającego w przedszkolu
Zastosowanie zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego bywa problematyczne, szczególnie gdy wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowego wsparcia dla ucznia. Dowiedz się, kiedy przedszkole ma obowiązek zatrudnienia nauczyciela wspomagającego, a kiedy może zdecydować się na stanowisko pomocy nauczyciela lub pozyskanie odpowiedniego specjalisty. Sprawdź, jaki jest wymiar pensum nauczyciela wspomagającego oraz zasady zatrudniania takiego pracownika.

- Data: 08.01.2025
Zatrudnienie nauczyciela początkującego na zastępstwo
Karta Nauczyciela przewiduje szczególne zasady zatrudniania nauczycieli rozpoczynających przygotowanie do zawodu tzw. nauczycieli początkujących. Dyrektor pozyskując do pracy takiego nauczyciela musi zatem zastosować odpowiednią formę zatrudnienia. Dowiedz się, czy to oznacza, że nauczyciel początkujący nie może być zatrudniony na zwykłą umowę na czas określony np. na umowę o pracę na zastępstwo.

- Data: 07.01.2025
Nauczyciel wspomagający w przedszkolu – praktyczne rozwiązania dla dyrektora
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w przedszkolu jest obowiązkiem lub jedną z możliwości zapewnienia dziecku z orzeczeniem poradni dodatkowego wsparcia. Sprawdź, kiedy musisz zatrudnić nauczyciela wspomagającego w przedszkolu i jakie kwalifikacje powinien posiadać w zależności od niepełnosprawności dziecka. Dowiedz się, czy zawsze podstawą zatrudnienia nauczyciela wspomagającego będzie Karta Nauczyciela.

- Data: 06.01.2025
10 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu
Początek roku kalendarzowego to czas ustalania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli. Nie wszyscy jednak otrzymają to świadczenie. Poznaj 10 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu i dowiedz się m.in., co w praktyce oznacza zatrudnienie nauczyciela zgodnie z organizacją pracy przedszkola, jak liczyć okres efektywnie przepracowany w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownicy przedszkoli niepublicznych mogą otrzymać trzynastkę oraz jakie składniki wynagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wliczane są do podstawy trzynastki.

- Data: 03.01.2025
Ocena okresowa pracownika niepedagogicznego za 2024 rok w 7 krokach
Początek nowego roku to dobry czas na przeprowadzenie opisowej oceny pracowników samorządowych. Upewnij się, których pracowników przedszkola to dotyczy, jak w praktyce przeprowadzić opisową ocenę pracy oraz jakie w związku tym dokumenty musisz sporządzić. Skorzystaj także z naszych podpowiedzi w sprawie ustalenia listy kryteriów i kompetencji pracownika według których możesz dokonać oceny pracowniczej za 2024 rok.

- Data: 31.12.2024
Prowadzenie zajęć logopedycznych przez firmę zewnętrzną
W przedszkolach niepublicznych często stosowanym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia zajęć logopedycznych zewnętrznej firmie np. niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, czy w świetle przepisów Karty Nauczyciela o zasadach zatrudniania pracowników w niepublicznych przedszkolach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Sprawdź, czy w świetle przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wydatek na zajęcia logopedyczne można rozliczyć z dotacji.

- Data: 30.12.2024
Zadania dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na koniec roku kalendarzowego
Przygotowanie planu finansowego, skorygowanie odpisu na ZFŚS to tylko niektóre zadania dyrektora związane z przełomem roku. Poznaj piętnaście zadań dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego na przełomie roku kalendarzowego.
Aktualny numer
