
- Data: 26.03.2025
Wczasy pod gruszą dla pracownika przedszkola, który nie wykorzystał 14 dni urlopu
W przedszkolnych regulaminach ZFŚS bardzo często spotyka się zapis uzależniający prawo do dofinasowania do urlopu od wykorzystania co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy taki zapis w regulaminie ZFŚS jest obowiązkowy i jakie konsekwencje wynikają z jego braku.

- Data: 19.03.2025
Nowe uprawnienie dla rodziców wcześniaków – uzupełniający urlop macierzyński
Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie, z niską masą urodzeniową lub wymagających dłuższego pobytu w szpitalu po narodzinach, z dniem 19 marca 2025 r. zyskali nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński. To rozwiązanie pozwoli im dłużej przebywać z dzieckiem i sprawować nad nim opiekę w kluczowym okresie po narodzinach. Jakie zasady obowiązują i kto może skorzystać z tego urlopu? Oto najważniejsze informacje.

- Data: 19.03.2025
Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli na rok 2025
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowe rozporządzenie dotyczące minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na 2025 rok. Zgodnie z zapisami, od 1 stycznia 2025 r. wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 5% w porównaniu do roku poprzedniego.

- Data: 19.03.2025
Awans wewnętrzny pracownika samorządowego przedszkola
Awans wewnętrzny pracownika niepedagogicznego to najszybsza forma zmiany stanowiska pracy na wyższe w strukturze organizacyjnej szkoły i przedszkola. Nie w każdym przypadku będzie on jednak możliwy do przeprowadzenia. Niekiedy konieczne będzie przeprowadzenie formalnego naboru na wolne stanowisko pracy. Sprawdź jakich sytuacji to dotyczy.

- Data: 19.03.2025
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza a praca w przedszkolu niepublicznym
Ukończenie studiów z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej nie uprawnia do zatrudnienia danej osoby na stanowisku nauczyciela przedszkola. Dotyczy to zarówno przedszkoli publicznych jak i niepublicznych. Tego typu studia umożliwiają pracę na stanowisku nauczyciela wychowawcy w internacie i wychowawcy w świetlicy w szkole (nie w przedszkolu) lub na stanowisku pedagoga szkolnego w szkole lub w przedszkolu. Jednak, jeżeli do danego dyplomu wydano suplement, to dyrektor powinien sprawdzić, do zajmowania jakich stanowisk uprawniają dane studia.

- Data: 19.03.2025
Przedstawiciel organu prowadzącego i dyrektor przedszkola w składzie komisji egzaminacyjnej
W przedszkolach niepublicznych częstym problemem jest brak odpowiedniej kadry by powołać komisję ds. awansu zawodowego. Sprawdź, czy w skład komisji organ prowadzący może powołać swojego przedstawiciela, który nie jest pracownikiem przedszkola. Dowiedz się także, czy dyrektor może jednocześnie być przedstawicielem organu.

- Data: 19.03.2025
Wymiar urlopu nauczyciela przedszkola zatrudnionego na część etatu
Obliczanie i udzielanie urlopu nauczycieli placówek nieferyjnych przysparza w praktyce wielu problemów, ponieważ by zrobić to poprawnie trzeba zastosować zarówno przepisy Karty Nauczyciela jak i Kodeksu pracy. Wiele niejasności wywołuje także sposób pomniejszania puli urlopowej o liczbę godzin wykorzystanego urlopu. Sprawdź na przykładzie jak poprawnie wykonać wszystkie działania obliczeniowe w zakresie wymiaru urlopu i pomniejszania puli urlopowej o wykorzystany wypoczynek.

- Data: 18.03.2025
Jak liczyć okres 7 lat pracy przy pierwszym urlopie dla poratowania zdrowia
Ustalając prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia analizujemy cały okres zatrudnienia w jednostkach oświatowych publicznych w wymiarze co najmniej połowy etatu i sprawdzamy czy w tym okresie nauczyciel legitymuje się okresem co najmniej 7 lat pracy. Oznacza to, że od ogólnego stażu pracy odejmujemy nieobecności z powodu choroby i urlopu innego niż urlop wypoczynkowy trwające łącznie dłużej niż 7 miesięcy. Sprawdź, jak w praktyce ustalić, czy nauczyciel ma prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

- Data: 18.03.2025
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu
Zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu organizuje się dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności np. wydanym z uwagi na autyzm, zespół Aspergera czy też z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym. To oczywiście tylko niektóre rodzaje niepełnosprawności uprawniające do objęcia dziecka przedszkolnego zajęciami rewalidacyjnymi. Co ważne by je prowadzić nauczyciel musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Nie wystarczą standardowe uprawnienia do pracy w przedszkolu. Sprawdź, jakimi kwalifikacjami powinna się legitymować osoba prowadząca zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem w przedszkolu.

- Data: 16.03.2025
Jak przedłużyć urlop dla poratowania zdrowia?
Dyrektor przedszkola udziela urlopu dla poratowania zdrowia na okres wskazany przez lekarza medycyny pracy. Zdarza się jednak, że w trakcie trwania tego urlopu ujawniają się problemy, które przemawiają za jego wydłużeniem. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor? Czy można przedłużyć urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela?
Aktualny numer
