
- Data: 14.02.2025
Woźna oddziałowa w przedszkolu
Woźna oddziałowa to stanowisko pracy, które występuje w niemalże każdym przedszkolu. Spektrum obowiązków woźnej jest zwykle bardzo szerokie – osoba na tym stanowisku odpowiada za różne aspekty funkcjonowania przedszkola. W artykule wyjaśniamy, jak zatrudnić woźną i jakie wynagrodzenie jej wypłacać. Wskazujemy także, jak rozlicza się czas pracy woźnej, a przede wszystkim – jak uregulować zakres obowiązków woźnej.

- Data: 14.02.2025
Zwrot kosztów dojazdu i noclegów nauczycielowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe
Uprawnienia nauczyciela przedszkola podnoszącego kwalifikacje zawodowe zależą od wymiaru zatrudnienia i formy w jakiej odbywa się doskonalenie. Niezależnie od tego podstawowym uprawnieniem przysługującym nauczycielowi, który się dokształca jest urlop szkoleniowy. Dowiedz się jednak w jakich przypadkach dyrektor przedszkola musi pokryć koszty dojazdu i noclegu, gdy zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania nauczyciela.

- Data: 14.02.2025
Termin rozwiązania umowy zawartej na czas określony
Rozwiązywanie umów zawartych z nauczycielami przedszkoli na czas określony opiera się o przepisy Kodeksu pracy. Ustawa ta wyznacza terminy zakończenia stosunku pracy zawartego na czas określony w zależności od okresu wypowiedzenia. Sprawdź, czy to oznacza, że w praktyce umowa może trwać dłużej niż tego chcą strony stosunku pracy i kiedy należy złożyć wypowiedzenie, by nie wydłużyć okresu obowiązywania umowy ponad zgodny zamiar stron.

- Data: 11.02.2025
Ponowne zatrudnienie emeryta – od kiedy i jaka umowa o pracę dla nauczyciela?
Przepisy nie wykluczają ponownego zatrudnienia nauczyciela, który zdecydował się na przejście na emeryturę. Takiego nauczyciela zatrudnia się na tych samych zasadach, co każdego innego nauczyciela. Trzeba jednak pamiętać, aby ponowne zatrudnienie nie nastąpiło zbyt szybko, ponieważ niezachowanie odpowiedniej przerwy między rozwiązaniem starego a nawiązaniem nowego stosunku pracy może spowodować zawieszenie wypłaty świadczenia.

- Data: 10.02.2025
Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim i urlopie dla poratowania zdrowia
Nauczyciel, który choruje przez 182 dni, tj. tyle, ile wynosi okres zasiłkowy co do zasady może zostać zwolniony z pracy, chyba że uzyska świadczenie rehabilitacyjne lub zostanie udzielony mu urlop dla poratowania zdrowia. Wówczas okres jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy przedłuża się o kolejne 12 miesięcy. Po zakończeniu świadczenia lub urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel często udaje się na zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Sprawdź, w którym momencie należy skierować go na badania kontrolne, i dowiedz się, czy przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego nauczyciel musi posiadać orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy.

- Data: 07.02.2025
Przeniesienie nauczyciela ze szkoły do przedszkola
Sprawdź, w jakim trybie można przenieść nauczyciela szkoły podstawowej na stanowisko nauczyciela przedszkola. Dowiedz się także czy przeniesienie służbowe nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły lub placówki wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego.

- Data: 06.02.2025
Podwyżki dla nauczycieli 2025 r. – sprawdź nowe stawki wynagrodzeń nauczycieli przedszkola
Z datą wsteczną tj. od 1 stycznia 2025 r. mają wzrosnąć wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego od 239 zł do 296 zł. Sprawdź, ile wyniosą stawki wynagrodzeń zasadniczych na poszczególnych poziomach wykształcenia i stopniach awansu zawodowego.

- Data: 01.02.2025
Nieobecność niepłatna usprawiedliwiona w świadectwie pracy
Jeżeli w trakcie miesiąca upływa okres 182 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą to stosunek pracy zawarty z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania i na czas nieokreślony rozwiąże się z końcem miesiąca, w którym upłynie 182 dni choroby. Sprawdź jednak jak rozliczyć nieobecność w pracy od dnia upływu 182 dni absencji chorobowej do dnia rozwiązania stosunku pracy i w jaki sposób okres ten wykazać w świadectwie pracy.

- Data: 30.01.2025
Wynagrodzenie za dzień korzystania z opieki nad dzieckiem dla nauczyciela
Nauczyciel, który korzysta z płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do lat 14 otrzymuje za ten dzień wynagrodzenie obliczone jak pensja urlopowa z pewnymi jednak modyfikacjami. Zmiana dotyczy wliczenia do tego wynagrodzenia należności za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Sprawdź, jak poprawnie obliczyć wynagrodzenie za dzień korzystania z opieki nad dzieckiem.

- Data: 28.01.2025
Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych w czasie pensum nauczyciela wspomagającego w przedszkolu
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w przedszkolu w wymiarze 20 godzin tygodniowo nie oznacza, że na prowadzenie zajęć rewalidacyjnych trzeba przydzielić mu dodatkowe godziny. To czy zajęcia rewalidacyjne będą prowadzone w ramach pensum, zależy od potrzeb dziecka. Jeżeli nie ma konieczności, aby nauczyciel towarzyszył dziecku na zajęciach przez 20 godzin w tygodniu, to zajęcia rewalidacyjne może prowadzić w ramach tego wymiaru godzin.
Aktualny numer
