
- Data: 18.03.2025
Jak liczyć okres 7 lat pracy przy pierwszym urlopie dla poratowania zdrowia
Ustalając prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia analizujemy cały okres zatrudnienia w jednostkach oświatowych publicznych w wymiarze co najmniej połowy etatu i sprawdzamy czy w tym okresie nauczyciel legitymuje się okresem co najmniej 7 lat pracy. Oznacza to, że od ogólnego stażu pracy odejmujemy nieobecności z powodu choroby i urlopu innego niż urlop wypoczynkowy trwające łącznie dłużej niż 7 miesięcy. Sprawdź, jak w praktyce ustalić, czy nauczyciel ma prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

- Data: 18.03.2025
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu
Zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu organizuje się dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności np. wydanym z uwagi na autyzm, zespół Aspergera czy też z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym. To oczywiście tylko niektóre rodzaje niepełnosprawności uprawniające do objęcia dziecka przedszkolnego zajęciami rewalidacyjnymi. Co ważne by je prowadzić nauczyciel musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Nie wystarczą standardowe uprawnienia do pracy w przedszkolu. Sprawdź, jakimi kwalifikacjami powinna się legitymować osoba prowadząca zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem w przedszkolu.

- Data: 16.03.2025
Jak przedłużyć urlop dla poratowania zdrowia?
Dyrektor przedszkola udziela urlopu dla poratowania zdrowia na okres wskazany przez lekarza medycyny pracy. Zdarza się jednak, że w trakcie trwania tego urlopu ujawniają się problemy, które przemawiają za jego wydłużeniem. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor? Czy można przedłużyć urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela?

- Data: 12.03.2025
Umowa zlecenia nie wlicza się do liczby etatów specjalistów – wymagane jest zatrudnienie
Przedszkola niepubliczne są uprawnione do zawierania z nauczycielami umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest, aby nauczyciel prowadził nie więcej niż cztery godziny zajęć z dziećmi tygodniowo. Trzeba jednak pamiętać, że godziny realizowane przez specjalistów zatrudnionych na zlecenie nie są wliczane do wymaganego minimum zatrudnienia specjalistów. Innymi słowy, pedagog, pedagog specjalny, logopeda czy terapeuta pedagogiczny, z którym zawarto umowę zlecenia nie będzie brany pod uwagę przy kontroli zatrudniania nauczycieli specjalistów w przedszkolu. Ich godziny nie wliczają się do wymaganej liczby etatów nauczycieli.

- Data: 28.02.2025
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny nadliczbowe nauczycieli szkół i przedszkoli - poznaj najnowszą uchwałę Sądu Najwyższego
Do 25 lutego 2025 r. nauczyciel szkoły i przedszkola otrzymywał wynagrodzenie za godziny zrealizowane powyżej obowiązującego pensum (godziny ponadwymiarowe). 26 lutego 2025 r. Sąd Najwyższy w przełomowej uchwale składu 7 sędziów (III PZP 3/24) przesądził, że nauczyciel, który wykonuje pracę powyżej tygodniowej normy czasu pracy wynoszącej dla pełnego etatu 40 godzin ma prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe zgodnie z Kodeksem pracy.

- Data: 26.02.2025
Nauczycielowi w przedszkolu przysługuje urlop na żądanie
Urlop na żądanie to dni urlopu, którego pracodawca musi udzielić pracownikowi na jego żądanie i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik może skorzystać z czterech takich dni w roku kalendarzowym. Warto pamiętać, że prawo do korzystania z urlopu na żądanie mają również nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Nie ma znaczenia, że Karta Nauczyciela nie przewiduje urlopu na żądanie – do tej grupy nauczycieli w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

- Data: 25.02.2025
Czy osoba na stanowisku pomocy nauczyciela może samodzielnie sprawować opiekę nad dziećmi?
U dyrektorów przedszkoli może pojawić się wątpliwość, czy osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela może pozostać sama z dziećmi tuż przed zamknięciem placówki. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że pomoc nauczyciela może sprawować opiekę nad dziećmi jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

- Data: 24.02.2025
Pomoc nauczyciela w przedszkolu
Pomoc nauczyciela w przedszkolu to stanowisko niepedagogiczne którego zadaniem jest wspieranie nauczycieli w codziennej pracy. Osoba zatrudniona jako tzw. asystent nauczyciela w przedszkolu nie może jednak wykonywać zadań przeznaczonych dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Dowiedz się na jakich zasadach zatrudnia się tego pracownika, jakie musi spełnić wymagania, jakie zadania można powierzyć pomocy nauczyciela oraz jakie są zarobki pomocy nauczyciela.

- Data: 22.02.2025
Prawo do emerytury stażowej a urlop dla poratowania zdrowia
Urlop dla poratowania zdrowia a emerytura - co co chodzi? Otóż od 1 września 2024 r. obowiązują przepisy, umożliwiające nauczycielom korzystanie z uprawnień emerytalnych bez względu na wiek (tzw. emerytury stażowe). Wejście w życie emerytur stażowych wpływa również na uprawnienia nauczycieli w zakresie korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia. Sprawdź czy wcześniejsza emerytura nauczyciela daje możliwość korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.

- Data: 14.02.2025
Przekształcenie umowy o pracę w mianowanie – czy potrzebny akt mianowania i nowa informacja o warunkach zatrudnienia?
W dwóch przypadkach dyrektor przedszkola bez względu na to, jakie ma intencje co do dalszego zatrudnienia danego nauczyciela, ma obowiązek potwierdzić na piśmie przekształcenie stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę w zatrudnienie na podstawie mianowania. Sprawdź, czy musi wówczas sporządzać akt mianowania i nową informację o warunkach zatrudnienia.
Aktualny numer
