Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. To oznacza, że siedmiolatek bez decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego nie może wziąć udziału w rekrutacji do przedszkola.
Plan urlopów w przedszkolu to dokument, na podstawie którego planuje się wypoczynek nauczycieli, kadry kierowniczej oraz pozostałych pracowników przedszkola. Zwykle sporządza się go z góry na cały rok kalendarzowy, ale czy to oznacza, że zaplanowanego w tym harmonogramie terminu urlopu nie można zmienić? Sprawdź to i dowiedz się, jak przygotować i wprowadzić plan urlopów w przedszkolu.
Od 15 lutego 2024 roku dyrektor przedszkola ma więcej obowiązków związanych z weryfikacją niekaralności i figurowania w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Nowy obowiązek dotyczy zarówno pracowników jak i osób prowadzących różnego rodzaju zajęcia i spotkania z dziećmi. Sprawdź, jakie nowości wprowadziła nowelizacja ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!
Często się zdarza, że dyrektor przedszkola otrzymuje prośbę o wydanie opinii o dziecku, np. wniosek rodzica w związku z toczącym się w sądzie postępowaniem. Innym razem wniosek o wydanie opinii może pochodzić od przedszkola, do którego dziecko zostało przeniesione w trakcie roku. Przepisy szczegółowo nie regulują takich sytuacji, dlatego sprawdź, w jakim dokumencie powinny być doprecyzowane zasady współdziałania z rodzicami w zakresie ich prawa do uzyskiwania informacji o dziecku, np. dotyczące zasad sporządzania informacji o dziecku, jego zachowaniu i rozwoju.
Wczesne wspomaganie przysługuje dzieciom, u których rozpoznano niepełnosprawność. Rodzaj niepełnosprawności nie jest uzależniony od kategorii niepełnosprawności, z uwagi, na które wydawane są orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W związku z tym, jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności i w ocenie zespołu wymaga wczesnego wspomagania, można mu wydać opinię o takiej potrzebie.
Nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym ma prawo do dodatku funkcyjnego tzw. dodatku za wychowawstwo. O jego wysokości decyduje organ prowadzący, który może określić go kwotowo lub procentowo w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego. W praktyce pojawiają się wątpliwości, czy wychowawca oddziału nieobecny w pracy powinien mieć w tym czasie wypłacany dodatek – sprawdź, jak przepisy regulują tę kwestię.
Przedszkole niepubliczne mogą pobierać czesne za korzystanie z wychowania przedszkolnego. W praktyce wątpliwości budzi jednak to, jak ustalać wysokość ewentualnej podwyżki, aby nie narazić się na zarzut naruszenia interesów konsumentów. W artykule wyjaśniamy, jak ustalić zasady podwyższania czesnego, aby osiągnąć zamierzony efekt ekonomiczny bez ryzyka naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
Dowiedz się, czy rodzice dziecka 6-letniego, którzy podczas postępowania rekrutacyjnego nie ubiegali się o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola (nie złożyli wniosku do dyrektora przedszkola o przyjęcie dziecka) lub po zakończonej rekrutacji, pomimo umieszczenia danych dziecka na liście kandydatów przyjętych, nie przedłożyli deklaracji dotyczącej pobytu dziecka w przedszkolu, powinni ponosić pełne opłaty za przedszkole niepubliczne, które wyznaczy im gmina.